Кіно і Google: які фільми і серіали українці гуглили за останнє десятиріччя
Схоже, про запити у Google цьогоріч вже знають усі. З точки зору кіно та серіалів ситуація виглядає по-різному — якщо з фільмами у нас все добре, то шоу кульгають в сторону російського ринку. Але складно вигадати щось нудніше, ніж танці навколо «Захара Беркута» чи сумне хитання головою при погляді на «Поліцейського з Рубльовки». Тож ми вирішили підійти до питання ґрунтовніше і проаналізувати тренди в пошукових запитах за останнє десятиліття — раніше їх просто не було.
Фільми
Вперше список найпопулярніших кінокартин року з’явився у 2011 році — тоді лідером списку стали «Тачки 2», а одразу за ними всілися «Викрутаси». Російський фільм з Ургантом, Хабенським та Йовович в головних ролях виявився єдиною стрічкою з сусідньої країни, яка була цікава українцям. 8 років тому нас більше цікавила анімація, бойовики та навіть низькобюджетні фільми жахів!
ТОП запитів Google у 2011 році
- Тачки 2
- Викрутаси
- Ранго
- Рапунциль
- Ріо
- Трансформери 3
- Механік
- Бурлеск
- Санктум
- Турист
ТОП запитів Google у 2012 році
- Мадагаскар 3
- Як вкрасти хмарочос
- Третій зайвий
- Джон Картер
- Льодовиковий період 4
- Нестримні 2
- 8 перших побачень
- Білосніжка та мисливець
- Оселя зла 5
- Час
2014-й (перший рік україно-російської війни) став піком російської присутності в топі запитів по фільмах — одразу три стрічки опинилися в десятці. Більше того, «Кухня в Парижі» залізла аж на друге місце. Трохи нижче, четвертим, закінчив рік «Вій», а «Йолки 3» заповзли на дев’яту позицію. Найбільшим «західним» андердогом можна назвати «47 ронінів» — сумнівна стрічка з Кіану Рівзом отримала бронзу в українському гуглі.
Даруйте, піком присутності фільмів з півночі усе ж став 2015 рік. Другий рік війни приніс російським стрічкам чотири місця в рейтингу запитів — щоправда дві з них були у копродукції з вітчизняними компаніями. Мова про «Левіафан» (який завдячує нагородному сезону на Заході), «Три богатирі: хід конем» (вперше і востаннє російська анімація так зацікавила глядачів), «Незламну» та «8 нових побачень». Останній варто виділити окремо — все ж у ньому грав діючий президент. У 2015 році.
ТОП запитів Google про кіно
у 2013 році
- Форсаж 6
- Залізна людина 3
- Сталінград
- Тихоокеанський рубіж
- Що творять чоловіки
- Однокласники 2
- Тор 2
- Ілюзія обману
- Одинокий рейнджер
- Війна світів Z
ТОП запитів Google про кіно
у 2014 році
- Інтерстеллар
- Кухня в Парижі
- 47 ронінів
- Вій
- Вовк з Волл-стріт
- Крижане серце
- Дракула 2014
- Вартові Галактики
- Йолки 3
- Малефісента
Як годиться, після піку пішло піке. В 2016 році Голлівуд знову відвоював майже усі позиції для себе — трендом була супергероїка («Загін самогубців», «Дедпул», «Доктор Стрендж» та «Бетмен проти Супермена») та Дикий Захід («Легенда Г’ю Гласса» і «Мерзенна вісімка»). Україну, як і Росію, знову представляв діючий президент — мова про чергову частину франшизи про побачення («8 кращих побачень»). Щоправда не обійшлось без скандалу. «Квартал 95» рекламував стрічку як виключно українську, тоді як після прем’єри виплив факт копродукції.
2017 рік — жодного російського фільму в топі! А от президент залишився, почавши себе промотувати. Як результат, «Слуга народу 2» опинився на шостому місці. Паралельно Депп дотягнув п’ятих «Піратів» до срібла, лідерство опинилося за «Форсажем», а неочікуваністю можна назвати хіба «Рятувальників Малібу». Все ж поява «На 50 відтінків темніше» у списку цілком читалась.
ТОП запитів Google про кіно
у 2015 році
- 50 відтінків сірого
- Форсаж 7
- Левіафан
- Монстри на канікулах 2
- Три богатирі: Хід конем
- Незламна
- 8 нових побачень
- Марсіанин
- Термінатор: Генезис
- Третій зайвий 2
ТОП запитів Google про кіно
у 2016 році
- Загін самогубців
- Дедпул
- Легенда Г'ю Гласса
- Доктор Стрендж
- Зоотрополіс
- Ілюзія обману 2
- Таємне життя домашніх тварин
- 8 кращих побачень
- Мерзенна вісімка
- Бетмен проти Супермена
Як годиться, після піку пішло піке. В 2016 році Голлівуд знову відвоював майже усі позиції для себе — трендом була супергероїка («Загін самогубців», «Дедпул», «Доктор Стрендж» та «Бетмен проти Супермена») та Дикий Захід («Легенда Г’ю Гласса» і «Мерзенна вісімка»). Україну, як і Росію, знову представляв діючий президент — мова про чергову частину франшизи про побачення («8 кращих побачень»). Щоправда тоді не обійшлось без скандалу. «Квартал 95» рекламував стрічку як виключно українську, тоді як після прем’єри виплив факт копродукції.
2017 рік — жодного російського фільму в топі! А от президент залишився, почавши себе промотувати. Як результат, «Слуга народу 2» опинився на шостому місці. Паралельно Депп дотягнув п’ятих «Піратів» до срібла, лідерство опинилося за «Форсажем», а неочікуваністю можна назвати хіба «Рятувальників Малібу». Все ж поява «На 50 відтінків темніше» у списку цілком читалась.
ТОП запитів Google про кіно
у 2017 році
- Форсаж 8
- Пірати Карибського моря 5
- Нікчемний я 3
- На 50 відтінків темніше
- Тор Рагнарьок
- Вартові галактики 2
- Слуга народу 2
- Воно
- Рятувальники Малібу
- Тачки 3
ТОП запитів Google про кіно
у 2018 році
Минулий рік обійшовся без діючого президента, у нього були важливіші справи. А от тенденція збереглась — єдиним українським фільмом у списку виявилося «Скажене весілля», тоді як решту позицій цілком передбачувано окупував Голлівуд. Перше місце топу посів «Веном», а найбільшим сюрпризом стала популярність Емі Шумер та її стрічки «Красуня на всю голову».
А тепер повернемося до 2019-го. Вперше з 2015-го українців так зацікавив російський фільм. Та ще й настільки, що став першою стрічкою за всі роки, яка потрапила у список без прокату в кінотеатрах. Це можна пояснити хіба що великою популярність серіалу «Поліцейський з Рубльовки» у наших широтах — у свій час подібний результат показала «Кухня в Парижі», що теж була повнометражним продовженням тв-шоу. А от щодо голлівудських сюрпризів, то цього разу якось обійшлось без них — українці цілком синхронізувалися з Заходом у питанні блокбастерів.
ТОП запитів Google про кіно
у 2019 році
- Джокер
- Месники: Фінал
- Аквамен
- Воно 2
- Поліцейський з Рубльовки
- Король лев
- Одного разу в Голлівуді
- Капітан Марвел
- Захар Беркут
- Як приручити дракона 3
Висновки: як ви бачите, тенденція доволі чітка — популярним у нас було і залишається західне кіно, але й без українського фільму поки не обходився жоден рейтинг (мова про останні роки). Якщо не брати до уваги аномальний показник «Поліцейського», на великому екрані справи поки йдуть добре. Тим більше, що зазвичай активність у пошуковиках виливається у пристойну для наших широт касу.
Серіали
Категорія серіалів вперше з’явилася у 2012 році і… чорт забирай, яка ж тут клоака! На десятій позиції єдине західне шоу і те «Спартак». Крім цього у списку є ще один, не зв’язаний з українським чи російським продакшном. Мова про турецьку «Роксолану». Лідером року став «Острів непотрібних людей», знятий у копродукції. Що цікаво, його навіть не транслювали по українському телебаченню — що ж за аудиторія його дивилася в інтернеті? Серед решти учасників списку популярний у молоді «Універ», кримінальний детектив «Карпов», «Свати 5» і навіть «Не народись вродливою» (який на той момент уже 6 років як закінчився!).
ТОП запитів Google про cеріали
у 2012 році
- Острів непотрібних людей
- Універ новий гуртожиток
- Роксолана величне століття
- Кровиночка
- Анна Герман
- Свати 5
- Щоденник лікарки Зайцевої
- Не народись вродливою
- Спартак помста
- Карпов
ТОП запитів Google про cеріали
у 2013 році
- Cвати 6
- Сила повернення додому
- Величне століття
- Любов та покарання
- Карпов 2
- Нерівний шлюб
- Кухня
- Молодіжка
- Дурна кров
- Надприроднє 9 сезон
Наступний рік виділився хіба що появою ще одного західного шоу — дев’ятий сезон «Супернатуралів» застрибнув на десяту сходинку, одразу за «Дурною кров’ю». Лідерство захопив новий сезон «Сватів», нікуди не пішли «Роксолана» (чи то пак «Величний вік»), «Карпов» та «Молодіжка». До популярного додалась «Кухня», яку я згадую виключно через фігурування її продовження у списку фільмів.
Пам’ятаєте, як в 2013-му у топі запитів Google в Україні був західний серіал? Так от, через рік його там не стало. Зате на першому місці опинився «Фізрук», за яким розташувалися «Кухня», «Молодіжка» та «Карпов». Робота 1+1 з турецьким милом не минула дарма — одразу два серіали в топі. Решта ж класичне російське мило і дивне містичне шоу про Чорнобиль.
ТОП запитів Google про cеріали
у 2014 році
- Фізрук
- Кухня
- Молодіжка
- Карпов
- Пізнє розкаяння
- Чорнобиль: зона відчуження
- Фатмагюль
- Асі
- Поки станиця спить
- Будинок з ліліями
ТОП запитів Google про cеріали
у 2015 році
- Кухня
- Останній москаль
- Сила кохання Феріхи
- Молодіжка
- Гра престолів
- Ленінград 46
- Фізрук
- Реальні пацани
- Щоденники вампіра
- Гречанка
Не можу в це повірити! Другий рік україно-російської війни — і в список вриваються два вітчизняні серіали! Та ще й один з них на друге місце! Але це «Останній москаль». Нагадаю, це той дивний серіал від 1+1, де єдиний розумний і сучасний герой говорив російською, а решта були селюками на полонині. Крім того, «Інтер» випустив російською серіал «Гречанка» і в 2017-му успішно продав його на північ. Зате у топі з’явилися «Гра престолів» та «Щоденники вампіра» — неочікувано Захід почав наступати. Лідерство, щоправда отримала «Кухня» (тепер зрозуміло звідки така популярність фільму?), а на решті позицій можна було знайти і «Молодіжку», і «Фізрука», і «Реальних пацанів». І турецьке мило, звичайно.
2016 рік зацікавив глядачів одразу двома українськими серіалами — «Києвом вдень і вночі» на «Новому каналі» та « Хазяйкою» (господиня!!!) на 1+1. Останній, між іншим, виділявся слоганом «Одна шахта. Одна хазяйка. Одне життя» та російською мовою виробництва (хоча це стосується обидвох тайтлів). Окрім того, з північною нечистю боролися «Гра престолів» та знову таки один турецький серіал. На верхівці ж продовжував сидіти «Фізрук» зі свитою з «Мажора», « Кухні» та «Молодіжки».
ТОП запитів Google про cеріали
у 2016 році
- Фізрук
- Мажор
- Гра престолів
- Кухня
- Молодіжка
- Господарка
- Сходи в небо
- Інтерни
- Уламки щастя
- Київ вдень і вночі
ТОП запитів Google про cеріали
у 2017 році
- Фізрук
- Гра престолів
- Ольга
- Молодіжка
- Київ вдень і вночі
- Хороший хлопець
- Поліцейський з Рубльовки
- Кохання проти долі
- Капітанша
- Готель Елеон
У 2017 році особливо нічого не змінилося — україно-російська копродукція нікуди не поділася, 1+1 продовжив знімати російськомовні серіали, а єдиним представником Заходу у списку залишилася «Гра престолів». Зате на другому місці! Одразу після «Фізрука». Турки залишили за собою одну позицію, «Молодіжка» втрималась, а «Кухню» (яка закінчилась), замінив її спіноф. Власне, «Київ вдень і вночі» теж не випав з топу.
Не повірите. У минулому році в список вперше потрапив україномовний серіал, навіть два — адаптація корейської дорами «Дві матері» та оригінальна «Школа» (обидва від 1+1). Більше того, другий тайтл ще й зайняв друге місце в списку запитів, поступившись лише «Мажору». Єдиним представником західного ринку виявився «Рівердейл» (неочікувано), тоді як Росія нанесла удар. Сім їхніх серіалів знову опинилися у топі. З’явився «Поліцейський з Рубльовки», а «Кухню» замінив вже другий спіноф.
ТОП запитів Google про cеріали
у 2018 році
- Мажор
- Школа
- Поліцейський з Рубльовки
- Домашній арешт
- Іванови Іванови
- Молодіжка
- Гран Ліон
- Ольга
- Рівердейл
- Дві матері
ТОП запитів Google про cеріали
у 2019 році
- Гра престолів
- Чорнобиль
- Таємна любов
- Кріпосна
- ІП Пирогова
- Школа
- Жуки
- Ніщо не трапляється двічі
- Рання пташка
- Молодіжка
Отже, 2019-й. Два західних серіали на першому місці — «Гра престолів» та «Чорнобиль». Далі за ними розташувалися одразу два російськомовні українські серіали: «Таємна любов» від «ТРК Україна» і «Кріпосна» (та є ж слово кріпачка!) від СТБ. Останній канал двічі потрапив у список, діставши з антресолі Оксану Байрак для шоу «Ніщо не трапляється двічі», турки відвоювали свою єдину позицію, а російська навала зменшилась до трьох тайтлів: «Жуки», «ІП Пирогова» та «Молодіжка». Єдиним україномовним серіалом залишилась «Школа».
Висновки: попри зменшення кількості російських серіалів у останній рік, загальна тенденція поки не дає приводів для радощів. По-перше, починаючи з 2017 року все більше молодіжних шоу з півночі почали залазити у список запитів. Щось мені підказує, що якби не фінал «Гри престолів» та Крейг Мазін, то їх було б більше. Враховуючи популярність «Школи», це вказує не на падіння інтересу до мила, а на збільшення аудиторії підлітків та студентів. По-друге, наявність українських серіалів не впливає на кількість російської мови — попри відсутність копродукції є великі сумніви, що «ТРК Україна» та «СТБ» знімають шоу російською просто так. З іншого боку, 1+1 теж так починав, але змінив стратегію.
Що ж, у фіналі матеріалу хочеться зробити невеличкий анонс. Ми давно плануємо більше уваги приділяти українському ринку, а після великої кількості прохань написати про «Перші ластівки» намагаємось пришвидшити умовний запуск цього напряму сайту. Все буде.