11 друзів Лиса
Роалд Дал — певно, «найсвіжіший» класик дитячої літератури. Попри те, що він помер у 1990 році, і на свої очі бачив екранізації своїх найуспішніших творів (а для деяких, як «Віллі Вонка та шоколадна фабрика», навіть сам написав сценарій), його творчий спадок усе одно викликає особливе ставлення. Дал широко відомий своїм вмінням поєднати веселе та страшне, миле та химерне — і, як демонструє недавня екранізація «Відьом», не завжди виходить поєднати це на екрані. Можливо, саме тому «Фантастичний містер Лис», написаний ще 1970 року, чекав на свою екранізацію майже 30 років. Поки Вес Андерсон не вирішив, що сам перенесе книжку на великий екран.
Цікаво, що попри те, що «Фантастичний містер Лис» вважається мало не найбільш дитячим твором Дала, який майже не має притаманної письменнику лячності, фільм Веса Андерсона дитячим назвати важко. Мабуть, у першу чергу це стосується стилю стрічки, яка зроблена в техніці «stop-motion» або, кажучи простіше, лялькової анімації. За власним досвідом можу сказати, що не всім сучасним дітям, звиклим до 3D, вона сподобається. Хоча після перегляду фільму навіть важко уявити, що можна було зробити якось інакше. Тому якщо за перші 5 хвилин зовнішній вигляд стрічки не викличе у вас дискомфорту, вмощуйтеся зручніше — на вас очікує неповторний досвід.
«Фантастичний містер Лис» розповідає про лиса (Джордж Клуні), який, після того, як дізнається, що скоро стане батьком, кидає красти курей, і стає журналістом. Проте спокійне життя — не для нього, тому після тривалої паузи він дає волю інстинктам і вирішує провернути останню крадіжку. Його жертвами стають троє злісних фермерів, які проживають неподалік — «один товстий, один низький, один худий», як співають про них дітлахи. Але вони вирішують помститися крадію, і влаштовують таке полювання, яке ставить під загрозу майже весь ліс.
- Оригінальна назва
- Fantastic mr. Fox
- Тривалість
- 88 хв
- Прем’єра
- 13 Листопада 2009
- Жанр
- Комедія
- Режисер
- Вес Андерсон
- Актори
- Джордж Клуні, Меріл Стріп, Билл Мюррей, Оуэн Уилсон, Джейсон Шварцман, Віллем Дефо
Андерсон настільки легко та органічно вплітає в дитячий сюжет дорослу меланхолію, що складається враження, ніби вона завжди там була.
У фабулу дитячої казки Андерсон приховує традиційні для себе екзистенційні проблеми, які безпомильно помітить кожен, хто дивився «Королевство повного місяця» чи «Родину Теннебаумів». Адже головним конфліктом стрічки є не стільки змагання в кмітливості між Лисом та фермерами, скільки внутрішній конфлікт самого Лиса, який хоче бути хорошим батьком і чоловіком, але відчуває, як це суперечить його дикій природі.
Андерсон настільки легко та органічно вплітає в дитячий сюжет дорослу меланхолію, що складається враження, ніби вона завжди там була. Хоча насправді Андерсон і Ной Баумбах (так, саме той, що зняв «Шлюбну історію» та «Френсіс Ха» — тут він був співсценаристом) дописали це в казку самі, так само як і початок та кінець. Бо першоджерело обмежується тільки протистоянням між Лисом і фермерами, суто пригодницьким компонентом. Андерсон і Баумбах створюють контекст, який значно поглиблює твір, при цьому не зменшуючи його розважальний характер. Саме тому, якщо вам до душі лялькова анімація, «Фантастичного містера Лиса» можна передивлятися кожні 5 років, і щоразу відкривати для себе новий ракурс історії.
На момент виходу «Фантастичний містер Лис» став першою ляльковою анімацією від Веса Андерсона (відтоді він зняв ще «Острів собак»), і з першого погляду було зрозуміло, що режисер і стиль буквально створені одне для одного. Андерсон, як любитель максимальної стилізації та абсолютного педантизму, отримав здатність вручну виставляти буквально кожен кадр.
Причому Андерсон, як «гість» у цьому медіа, привніс туди власні ідеї. Наприклад, він намагався зробити вигляд стрічки максимально «справжнім», тому всі ляльки мають шерсть, пісок і земля, крізь які вони копають, теж справжні, і навіть дерева теж, за словами режисера, справжні. Проявився цей натуралізм і в звукозаписі. На відміну від звичайної практики, коли мультики записуються в студіях, Андерсон проводив сеанси звукозапису в лісі, на горищі й навіть під землею, щоб додати в звучання трохи спонтанності та природності. І якщо ви дивитиметеся стрічку в оригіналі, зверніть увагу на «неідеальне» звучання багатьох реплік — це не випадковість.
До речі, ці репліки звучать голосами, відомими всім, хто знайомий з творчістю Андерсона: Джейсона Шварцмана, Білла Мюррея, Овена Вілсона, Віллема Дефо, Едрієна Броуді. Більше того, до касту долучилася Меріл Стріп, яка замінила Кейт Бланшетт у ролі дружини головного героя. Проте, на відміну від решти акторів, за голосом її впізнати майже неможливо.
Тому якщо вас не відлякує незвичний вигляд «натуралістичної» лялькової анімації, то «Фантастичний містер Лис» — справжній фільм для всієї родини. Він казковий, візуально неповторний і здатний розважити глядача будь-якого віку.
+ неповторний стиль
+ тематична глибина
+ пригодницький сюжет
— лялькова анімація може сподобатися не всім