Епізод 3: «Тепер у кольорі»
Новий тиждень, нова серія «ВандаВіжн» і нова порція відсилок до старих американських ситкомів та коміксів Marvel. Тому давайте розбиратися в тому, хто ж усе-таки тримає Ванду та Віжна у світі штучних жартів і штучного сміху.
Тепер у кольорі
«Тепер у кольорі» — саме так називається третій епізод серіалу. На відміну від перших двох серій, назви яких стали відомі задовго після прем’єри (перша називалася «Записано перед живою аудиторію в студії», а друга — «Не перемикайтесь»), назву третьої нам повідомили одразу. У її заставці можна помітити мотиви двох ситкомів 70-х років: «Сімейка Брейді» (The Brady Bunch) та «Лаверн і Ширлі» (Laverne and Shirley). Від першого заставка запозичує геометричні форми, у які вписані дійові особи (тільки замість квадратів тут шестикутники). Від другого — мотив та нарізку комічних ситуацій, у які потрапляють персонажі.
Цікаво, що це не перший випадок, коли MCU та «Сімейка Брейді» перетинаються. Перед виходом «Війни нескінченності» каст фільму завітав у гості на шоу Джиммі Феллона, де виконав гумористичний кавер на пісню з серіалу, замінивши «Сімейку Брейді» на «Сімейку Марвел».
Серія починається майже з того ж місця, де закінчилася попередня: Ванда несподівано вагітна. Тому її оглядає лікар, який констатує очевидну річ — Ванда вагітна. І додає трохи менш очевидну — вона приблизно на четвертому місяці. Молодята панікують: якщо вагітність і надалі просуватиметься настільки ж стрімко, то Ванда народить уже цього тижня. Після нетривалих обчислень Віжн навіть називає точну дату: за три дні. Щоправда, його прогнози виявляються неточними. Уже за кілька годин, поки пара готує будинок до поповнення, у Ванди відходять води (а разом з ними починається і злива, просто в будинку). Віжн біжить по лікаря, поки той не поїхав на Бермуди, а Ванда тим часом приймає гостю, Джеральдін (нам уже відому як Моніка Рембо).
Якщо у минулій серії Джеральдін мала майже епізодичну роль, то тепер вона нарешті отримала і репліки, і екранний час. І навіть амплуа подружки Ванди. Щоправда, не настільки близької подружки, щоб героїня Елізабет одразу розповіла їй про свою вагітність. Навпаки, Ванда всіляко намагається сховати свій стан — то за тарілкою з фруктами, то під верхнім одягом, який постійно змінюється. Причину такої поведінки вона називає трохи раніше — вона не хоче, щоб мешканці Веств’ю (містечка, у якому відбуваються події) дізналися про їхні з Віжном суперздібності. І тут ми підходимо до чергової порції загадок від творців серіалу.
У полоні таємниць
Минулого тижня я спекулював, що головне запитання серіалу — хто насправді контролює цю ситкомну пастку. Головними були дві версії: або це справа рук самої Ванди, яка з горя створила цей світ, або винні інопланетяни (тому й залучили М.Е.Ч. — космічну агенцію всесвіту Marvel). Але після третьої серії ми не тільки отримали додаткові докази на користь першої теорії, але й часткове спростування другої.
Уже на початку серії ми знову стаємо свідками того, як Ванда здатна міняти сам плин часу за своїм бажанням. Нагадаю, що наприкінці другої серії вона відмотала час назад, побачивши невідомого в костюмі бджоляра. Тепер же вона зробила те саме зі своїм чоловіком. Після його слів «Мені здається, тут щось не так» ми бачимо несподівану монтажну склейку, і Віжн повертається на початок своєї репліки.
Так само ми дізнаємося дещо нове й про інших мешканців Веств’ю. Після перших двох серій могло скластися враження, що вони — актори, які допомагають підтримувати ілюзію, у якій замкнена Ванда. Тепер же здається, що вони скоріше в’язні, змушені грати роль у світі, створеному Вандою. Про це свідчить, наприклад, репліка лікаря, який так хотів поїхати на Бермуди: «Розумієте, з цих маленьких містечок так важко поїхати». Так само й сусід Герб (який до цього завзято пиляв паркан між їхніми будинками) у розмові з Віжном каже, що «Джеральдін приїхала сюди, бо ми всі…» Що саме «вони всі», нам так і не вдається дізнатися — сусідка Аґнес перериває його черговою фальшивою ситкомною реплікою. Проте наразі найімовірнішим здається продовження «Ми всі ув’язнені тут, змушені підігравати Ванді».
Навіщо ж туди приїхала Джеральдін? Ще з минулих серій нам відомо, що вона — агент S.W.O.R.D., спеціальної агенції світу Marvel, що захищає Землю від інопланетян. От тільки виявляється, що М.Е.Ч. захищає Землю від інопланетян тільки в коміксах, а от у кіновсесвіті організація має трохи інші функції. Якщо в коміксах S.W.O.R.D. розшифровується як Sentient World Observation and Response Department (Департамент спостереження та реагування на розумні світи), то в MCU це Sentient Weapon Observation and Response Division (Відділ спостереження та реагування на розумну зброю). І якщо відмінність між відділом та департаментом несуттєва, то різниця між «розумним світом» та «розумною зброєю» — принципова. Бо хто така Ванда, як не розумна зброя, створена Гідрою та бароном фон Штрукером?
Найцікавіше, що джерело цієї інформації, яка поширилася на тижні, мені вдалося простежити до колекційних карток Topps, де й була зображена Моніка Рембо та розшифрована абревіатура.
Traje da Monica Rambeau e logotipo da SWORD são revelados em cartas colecionáveis de #WandaVision pela Topps.
— Feiticeira Escarlate Brasil (@feiticeiraescbr) January 12, 2021
As cartas estarão disponíveis para compra em 7 de março, após o fim da série. pic.twitter.com/MkUQ12RTtr
Якщо ж не послуговуватися додатковими джерелами, то зв’язок Джеральдін і М.Е.Ч. стає очевидним наприкінці серії. Ванда помічає на шиї героїні кулон, на якому зображений меч. Такий самий, як і на вертольоті, який вона знайшла в садочку, і на спині «бджоляра». За це вона карає чужинку, але не суворо: на останніх кадрах ми бачимо, як Моніка вилітає з силового поля, яке оточує містечко, і приземляється у військовому польовому штабі, який і оточує Веств’ю.
Таким чином, станом на кінець третьої серії здається, що Джеральдін, вона ж Моніка Рембо, є співробітницею урядової організації, яка намагається інфільтруватися в «ідеальний» світ Веств’ю, створений Вандою. І врятувати при цьому і саму Ванду, і людей, яких вона, можливо, тримає в полоні своєї фантазії.
Зв’язок із MCU
Почнемо, як і минулого разу, з реклами. Цього разу вона пропонує нам «втекти у наш власний світ, де всі наші проблеми зникають». І після настільки очевидної вказівки на те, що світ Веств’ю створила сама Ванда, уже хочеться сподіватися, що творці серіалу підготували для нас дещо цікавіше. Знову, як і в попередній серії, спонсор рекламної паузи — «Гідра». Тепер зі слоганом «Знайди в собі богиню».
Імена дітей, щодо яких усю серію сперечаються Ванда та Віжн, теж, звісно, не випадкові. Біллі та Томмі — саме так у коміксах звали вигаданих дітей Ванди від Віжна, яких вона створила завдяки своїй здатності змінювати реальність. Коли ілюзія розвіялася, вони зникли, але в коміксах ніщо ніколи не зникає назавжди. Згодом вони втілилися в реальності з іменами Томас Шеферд і Біллі Каплан. Перший став супергероєм на ім’я Швидкість (Speed), другий узяв собі псевдонім Віккан (Wiccan). І той, і інший входили до складу групи супергероїв під назвою «Юні Месники».
Але, звісно, найміцнішим поєднанням серіалу з кіновсесвітом Марвел став діалог між Вандою та Джеральдін після народження двійнят. Головна героїня згадує, що вона теж мала брата-близнюка, якого звали П’єтро. Востаннє ми його бачили ще до початку третьої фази MCU, у фільмі «Месники: Ера Альтрона». Там персонаж (якого зіграв Аарон Тейлор-Джонсон) доволі несподівано помер, пожертвувавши собою заради спасіння Клінта Бартона, Соколиного ока.
Після цього Ванда починає співати колискову соковійською мовою, а Джеральдін вирішує скористатися нагодою та розбудити у молодої матері пам’ять про події минулого. І, мабуть, уся ця надмірна стилізація з чорно-білими кольорами та закадровим сміхом усе-таки була зробила свою справу, бо доволі проста репліка Джеральдін здалася настільки неприродною та нехарактерною для цього світу, що не могла не привернути до себе увагу.
«Його вбив Альтрон, чи не так?»
У світі тотального фальшу це просте нагадування про болючі події прозвучало настільки ж різко, як зупинка пластинки під голкою грамофона. Саме після цієї репліки Багряна відьма помітила кулон з мечем і викинула чужинку зі свого ідеального світу.
Чому саме Ванда так відреагувала на цей символ — запитання відкрите. З одного боку, все логічно: вертоліт і чоловік із цим логотипом явно не належали до затишного світу Веств’ю, тому й на Джеральдін цей символ означав чужорідне тіло. З другого боку, якщо метою Моніки Рембо і справді було вдати із себе «місцеву», то навіщо вона взагалі надівала цей кулон?
Можливо, цей логотип, як і необережне запитання Моніки, був свідомою спробою струснути Ванду. Тому що нам поки невідомо, скільки часу минуло від подій «Завершення». Можливо, Ванда — теж колишня агентка М.Е.Ч. Тоді і вертоліт, і «бджоляр», і кулон — не стільки безглузді помилки тюремників, скільки спроби розбудити героїню.
Як би там не було, фінал серії викликає сподівання, що довго ця ситкомна ілюзія довго не протримається. З кожною новою серією світ Веств’ю все більше тріщить по швах, і у нас, і у Віжна з’являються нові запитання, і тепер залишається чекати, що відповіді нас задовольнять. Тим паче, що Пол Беттані у численних інтерв’ю обіцяв, що на нас чекає не просто неймовірний фінал, але й поява неочікуваного гостя.
Другий сезон «Мандалорця» уже продемонстрував, що на Disney+ вміють тримати секрети, тому поки що поле для перебору залишається максимально широким. Доктор Стрендж? Капітан Марвел? П’єтро Максимов? А можливо, цей серіал і взагалі додасть мутантів у MCU? Тоді чекаємо Магніто та Професора Ікс? Зрештою, в коміксах Ванда і П’єтро якраз мутанти, а «Династія М», одне з першоджерел серіалу, закінчується словами Ванди «No More Mutants». Хтозна, можливо, у дев’ятій серії «ВандаВіжн» ми почуємо щось зворотне. Принаймні, юридичних перепон для цього вже немає.