Комікси українською: «Таємне вторгнення» Браяна Майкла Бендіса

Вже у травні на нас чекає нова фаза MCU — без Месників і Таноса, зате зі скруллами та Вічними. Ми не можемо залізти в голову Кевіну Файгі (тим більше, що там точно купа спойлерів), проте комікси Marvel точно містять натяки на майбутні події. Після «Громадянської війни», яку ми вже бачили у кіно, видавництво Mal’opus видало «Таємне вторгнення» — найвідомішу історію про скруллів, які вперше з’явилися у коміксах ще в 1962 році.
Історія Браяна Майкла Бендіса продовжує сюжетну лінію «Громадянки» — Месники розділені, Тоні Старк директор організації Щ.И.Т., а Капітан Америка мертвий. Цей факт варто знати усім, хто вирішить прочитати історію без підготовки. «Таємне вторгнення» є центральною лінією цілого клубка сюжетів, які розвивалися у паралельних коміксах. Тому часом події здаються надто узагальненими та фрагментарними, що ніяк не заважає зрозуміти усі закладені Бендісом сенси.
Якщо «Громадянка» Міллера була політичним висловлюванням і хорошим уроком політграмотності для читачів, то «Вторгнення» скоріше переходить на поле соціальної проблематики. Замість змагання лідерських фігур, що відстоюють особисті інтереси, Бендіс протиставляє свободу повному холодильнику. За сюжетом скрулли намагаються захопити Землю, але при цьому обіцяють не зачіпати землян. Навпаки, агресори обіцяють допомогти бідолашним людям у розвитку, взамін забираючи виключно номінальне звання «незалежної Землі». Краса, стаєте частиною імперії скруллів, радієте життю, отримуєте нові технології, а за це прославляєте правителя та й усе.
Бендіс, щоправда, не обирає шлях тонких натяків, атакуючи читача в лоб — в певний момент проти супергероїв Землі виходять звичайні жителі Нью-Йорка, яким наобіцяли золоті гори. У той же час сценарист не використовує цю ідею для того, щоб копнути тематику глибше — все ж перед нами масштабний кросовер, а не авторська міні-серія.
Для фанатів супергеройських баталій «Таємне вторгнення» обов’язкове для читання. Завдяки здатності скруллів перевтілюватися, у Бендіса вийшло влаштувати масштабний махач героїв проти тих самих героїв, лише в оригінальних костюмах. Єдине, про що варто сказати окремо — для не фаната комікс-всесвіту Marvel у певний момент може закрутитися голова, адже як каже один з персонажів, лише в Нью-Йорку живе 80 тисяч супергероїв. Усіх їх нам не показують, але таємних організацій, урядових організацій, неформальних/формальних/незаконних об’єднань тут вистачить на ще один мультивсесвіт.

Малюнок Лейніла Френсіса Ю не перетягує увагу на себе, але у той же час допомагає в деталях оцінити розмах події. Враховуючи те, що художник розважався з оригінальними костюмами супергероїв, фанатам цікаво бачити свіжий погляд на ретро-дизайн.
Велика кількість героїв, динаміка і обширний сюжет грають з «Таємним вторгненням» злий жарт — непідготовлений читач не зрозуміє, що відбувається з Капітаном Америкою, чому Нік Ф’юрі неочікувано з’являється з новими героями посеред Нью-Йорку чи що планує Норман Озборн. Таких питань протягом читання з’являється доволі багато. Вони не заважають розуміти центральну канву, але часом вже надто збивають з пантелику. Залишається сподіватися, що Mal’opus з часом доповнить усі прогалини в коміксовому всесвіті Marvel.
Історія скруллів у «Таємному вторгненні» дещо відрізняється від того шляху, який для них обрав Кевін Файгі в MCU — все ж на великому екрані інопланетні перевертні перейшли на сторону добра. Цікаво, чи побачимо ми в кінострічках якийсь з сюжетних елементів коміксу — написаний Браяном Майклом Бендісом опус все ж надто масштабний, щоб його ігнорувати.