Епізод 3: «Торговець силою»
Половина «Сокола та Зимового солдата» вже позаду, а нові персонажі все продовжують з’являтися. Причому нові як для серіалу, так і взагалі для MCU. І враховуючи, що ми досі не знаємо, хто ж такий цей «Продавець сил» (Power Broker), на честь якого називається серія, нам досі показали не всіх. Що ж, сподіваємося, серіалу вистачить часу успішно зав’язати всі свої сюжетні лінії, а тим часом згадуємо, що нам показали в третій серії.
We’re bringing Zemo back
Зізнаюся чесно, хотілося б придумати якусь кращу назву для цього розділу, але всі каламбури вже розібрали інші видання: від «У пошуках Земо» до «Земо близько». Тому доведеться обійтися Джастіном Тімберлейком.
У попередній серії у пошуках відповіді на те, звідки ж взялися нові суперсолдати, Бакі вмовив Сема звернутися по допомогу до Гельмута Земо. Адже логічно припустити, що джерела нової сироватки варто шукати у «Гідрі», а ніхто не знається на цій організації більше за Земо. Але персонаж Даніеля Брюля недовго відігравав роль Ганнібала Лектера. Не пройшло й десять хвилин, як дует головних героїв перетворився на тріо. Земо ідеально вписався в атмосферу «друзів мимоволі» — людей, які не дуже подобаються одне одному, але змушені діяти разом через спільну мету.
Але сценаристи настільки сильно хотіли перейти до найцікавішого (спілкування між Земо, Семом і Бакі), що, по суті, забули пояснити, як саме головний антагоніст «Месників: Протистояння» втік з в’язниці. Так, нам показують нарізку втечі, але з неї можна зробити тільки один висновок: людину, яка змусила битися між собою найсильніших героїв планети, охороняють не набагато пильніше, ніж якогось пересічного грабіжника. Особливо цікаво, як саме в книжці, яку читав Земо, опинилася картка для відчинення дверей, але Бакі, ніби хороший фокусник, не розкриває своїх секретів.
Доволі швидко ми дізнаємося, що Земо — не просто вмілий маніпулятор, а ще й дуже заможний вмілий маніпулятор з титулом барона. Схоже, що в особі Земо Marvel отримали такого собі «злого Бетмена». Він теж розумний, багатий, іноді носить маску та має старого дворецького. І оскільки в MCU вбивство лідера суверенної держави не карається замороженням статків, герої сідають в особистий літак барона та прямують до наступного пункту своєї подорожі — Мадріпуру.
У неоново-вбивчих вогнях
Мадріпур — вигаданий південно-східний острів-держава всесвіту Marvel. Це його перша поява в MCU, але в цілому від доволі близько відповідає коміксам. Як і в них, він поділяється на дві частини: гламурно-заможну та бідно-злочинну, Hightown і Lowtown. Ця локація — своєрідна контрастна амальгамація сучасних високорозвинених азійських міст на кшталт Макао й Сінгапуру та бідних кварталів умовної Маніли.
Там головні герої мають пройти за злочинною драбиною, на вершині якої знайдуть відповіді на те, хто ж усе-таки робить нових суперсолдатів. Почати доводиться з бару, де Бакі вдає із себе Зимового Солдата, Сем — африканського кримінального авторитета на прізвисько «Усміхнений тигр», а Земо — самого себе. Невеличка заварушка — і Селбі вже насторожено зустрічає наших героїв у власних апартаментах.
Якщо обличчя Селбі здалося вам знайомим, це не випадковість. Ця актриса (Імельда Коркоран) вже з’являлася у всесвіті Marvel, але в геть іншій ролі. У другому сезону серіалу «Агенти Щ.И.Т.» вона грала доктора Ґудмен. Навряд чи доля занесла цього персонажа аж у Мадріпур, тому правильніше буде припустити, що це зовсім різні люди. Бо в Голлівуді невдовзі просто не залишиться акторів, які б не зіграли хоч якусь роль у MCU.
Селбі називає героям ім’я — доктор Вільфред Наґель — але отримати повну інформацію ми не встигаємо. Сему дзвонить сестра та розкриває його справжню особу. Проте злякатися за долю Сема, Бакі та Земо ми не встигаємо. Хтось вбиває Селбі, і героям доводиться тікати з місця злочину. Цікаво, що нам не показали, хто саме вбиває Селбі. Але хто б це не був, про це швидко стає відомо всьому Мадріпуру. Увесь злочинний світ острова отримує повідомлення, що винагорода за вбивць — аж тисячу біткойнів, тобто близько 60 мільйонів американських доларів.
Тепер у світлі неонових вогнів Сем, Бакі та Земо мають тікати від цілої армії вбивць, які полюють на їхню голову. Якщо цей образ здається вам знайомим, то це, знов-таки, не випадковість. Сценарист цієї серії — Дерек Колстад, найбільше відомий за фільмами «Джон Вік», «Джон Вік 2» та «Ніхто».
Повернення агентки Картер
Врятуватися нашим героям допомагає ще одне знайоме обличчя — Шерон Картер, також відома як Агент 13. До цього ми її бачили у двох фільмах братів Руссо про Капітана Америку, де вона, зізнаємося відверто, особливого враження не справила. Втім, її доля після подій фільмів склалася набагато крутіше, ніж у Бакі чи Сема. На відміну від них, вона не отримала амністії від американського уряду й досі змушена переховуватися в Мадріпурі, де немає екстрадиції в Америку.
У непростих обставинах їй довелося забруднити руки. Тепер вона не тільки холоднокровно вбиває найманців, але й оперує на тіньовому ринку творів мистецтва. Саме з її допомогою Сем, Бакі та Земо (який подарував нам найкращий танець в історії MCU) таки знаходять доктора Наґеля, який зізнається, що всю сироватку (20 порцій) в нього викрала Карлі Морґентау. Відверті зізнання доктора закінчуються доволі різко: Земо виконує свою обіцянку покінчити із суперсолдатами та вбиває науковця.
Поки хлопці отримують необхідну для сюжету інформацію, Шерон стає головною героїнею обов’язкової для кожної серії екшн-сцени. Вона самотужки кладе цілу армію найманців, які хочуть отримати обіцяні біткойни. Акторка Емілі Ван Кемп з трьох років займалася танцями та майже стала професійною танцюристкою, тому з екшном вона впоралася дуже впевнено.
Співпраця наших героїв та Шерон закінчилася настільки ж раптово, наскільки й почалася. Вона сказала, що далі вони їдуть самі, а вона залишається в Мадріпурі чекати, чи виконає Сем свою обіцянку. Але на цьому сцена не закінчилася. Нам показали, як Шерон сідає в машину та каже своїй асистентці, що у них виникла велика проблема. І навіть декілька.
І тут я дозволю собі те, чого не дозволяв відколи пісенька «It Was Agatha All Along» у «ВандаВіжн» розставила всі крапки над «і» — поспекулювати. Одне шалене припущення, яке може бути скасованим уже в наступній серії. Ця серія називається «Продавець сил» (Power Broker), але ми його так і не побачили. Усе, що ми про нього знаємо — що він тримає під своїм контролем злочинний світ Мадріпуру та має достатньо фінансів, щоб профінансувати створення сироватки. А що як Шерон Картер — це і є Power Broker? Або, що менш цікаво, працює разом з ним. Адже вона знайшла доктора Наґеля, який працює на нього, а «велика проблема» з’явилася після того, як Земо вбив «кишенькового» науковця. Тоді Сем і Бакі — просто спосіб швидше знайти Карлі, яка викрала останні порції сироватки на планеті.
Тим часом у Європі
Поки тріо грається в Джона Віка, нам періодично показують сцени з Джоном Вокером і Карлі Морґентау. І вони, хоч і протистоять одне одному, але впевнено прямують по однаковій траєкторії — до радикалізації та ескалації жорстокості. Вокер біситься, що його не поважають і не визнають Капітаном Америкою (уявити фразу «Ти хоч знаєш, хто я такий?» від героя Кріса Еванса просто неможливо), а Карлі додає до вже традиційного «робінгудства» на користь знедолених старі добрі терористичні акти. Бо «інакше вони просто не розуміють».
При всьому цьому конфлікт між цими персонажами залишається доволі туманним. Так, ми знаємо, що Вокер очолює «силове крило» Глобальної ради репатріації (Global Repatriation Council). Метою цієї організації, як пояснюють Вокер та реклама на початку серії, є відновлення статусу людей, які зникли на п’ять років. Але незрозуміло, навіщо такій організації взагалі «силове крило». І чому вона тримає запаси, які крадуть «Винищувачі прапорів»? І чому відселяє людей у табори? Можливо, це люди, які вселилися в порожні будівлі, господарі яких зникли після подій «Війни нескінченності»? Тоді чому вони живуть у таких умовах, а не повернулися до себе додому? Тоді, можливо, «Винищувачі прапорів» і справді виступають не за глобалізацію, а за світ без половини людей.
Словом, уся політична складова серіалу поки породжує більше запитань, ніж відповідей. І враховуючи, наскільки регулярно «Сокіл і Зимовий солдат» до неї звертаються, хотілося б, щоб у наступних епізодах ми все-таки отримали чіткіші відповіді, ніж є зараз. Бо наразі сюжетна лінія з бюрократами GRC та борцями за «маленьких людей» більше схожа на дуже спрощений нарис, ніж на справді продуманий елемент світу MCU.
Кода
Поки що серіал намагається не тільки додавати в кожну серію видовищну екшн-сцену, а ще й закінчувати кожен епізод несподіваною появою. Наприкінці першої серії ми побачили нового Капітана Америку, наприкінці другої — барона Земо, тепер же Бакі зустрів на вулицях Риги Айо. Для тих, хто підзабув події «Чорної пантери», нагадаємо, що вона — представниця Дора Мілаж, елітного загону жінок-воїнів, які охороняють лідера Ваканди. І вона явно прийшла по голову Земо, який вбив короля Ваканди Т’Чаку. Цікаво також, що вже в наступній серії ми можемо дізнатися, як саме в MCU відреагували на передчасну смерть Чедвіка Боузмена, який грав нинішнього короля Ваканди Т’Чаллу.
Для тих же, кому бракує Мадріпуру та Ваканди, цілком відкрито згаданих у цій серії, сценаристи дали привід для додаткових здогадок на основі фрази, яку побіжно кинув Земо. Він сказав, що Месники після «врятування» Соковії фактично кинули країну на поталу більш агресивним сусідам. І якщо з першого погляду у цьому агресивному сусіді можна впізнати цілком реальну Росію, то згодом можна згадати ще одну східноєвропейську країну, але вже вигадану, також відому своєю агресією. Так, йдеться про Латверію, вигадану країну, незмінним монархом якої є Віктор фон Дум, відомий також як «Доктор Дум», головний ворог Фантастичної четвірки. Зрештою, колись же вони таки мають з’явитися в MCU.