Епізод 2: «Зоряний чоловік»
Після представлення головних героїв у першій серії, у другому епізоді «Сокіл і Зимовий солдат» нарешті почав виправдовувати свою назву, таки поєднавши сайдкіків Капітана Америки. Завдяки цьому з’явилися і довгоочікувані гумористичні перепалки, і обіцяна buddy movie-динаміка. Разом з цим шоуранери не забули ні про екшн, ні про соціальний коментар, і навіть не оминули увагою антагоністів сезону, яких стає все більше. Але про все по порядку.
У тіні Капітана Америки
Друга серія починається з більш детального знайомства з Джоном Вокером — офіційно призначеним урядом спадкоємцем Капітана Америки. Він не має надлюдських здібностей, але все одно претендує на звання суперсолдата: численні нагороди та медалі, участь у контртерористичних операціях, феноменальні фізична та інтелектуальна підготовка. Знаючи, що глядачі будуть налаштовані проти нього доволі вороже (як і наші головні герої), шоуранери явно намагалися зробити його якомога більш симпатичним персонажем. У них це майже вдалося — до останньої сцени, коли він зловісно попередив Сема та Бакі «не ставати йому на шляху». Сподіваємося, у цьому серіалі Marvel арка «від союзника до антагоніста» обійдеться без стрільби по дітях.
Власне, ворожість до нового Капітана і стала причиною возз’єднання наших героїв: Бакі прийшов до Сема з претензіями, чому він віддав щит. Той, схоже, вже і шкодує про таке рішення, але вдіяти нічого не може. Сокіл справді думав, що держава дозволить символу залишитися в музеї.
Попри те, що в новому серіалі — новий Капітан Америка, тінь Стіва Роджерса густо лежить на всьому, що відбувається, особливо в тому, що стосується персонажів. На нього рівняється Джон Вокер, дружба з ним — єдине, що поєднує Сокола та Зимового солдата. А найемоційнішим моментом серії став епізод, коли Бакі визнав, що віра Стіва Роджерса в те, що він може залишити криваве минуле позаду, фактично дозволяє йому жити далі. І в цьому місці я несподівано згадаю «Снайдеркат».
Під час перегляду чотиригодинного епосу Снайдера я не міг позбавитися від думки, що сценаристи пропустили цілий фільм про Супермена, а то й два. Бо всі герої (а особливо Бетмен і Флеш) говорили про нього зовсім не таким, яким ми його бачили у фільмах DCEU. Саме тому нам доводилося більше вірити їм на слово, ніж бачити на власні очі, наскільки справді важливим був Супермен для світу.
Цієї проблеми позбавлений всесвіт Marvel. Ми самі бачили всі подвиги Стіва: від Другої світової до заснування Месників, від першої битви з Таносом до останньої. Тому коли нам кажуть, що світ без нього змінився, що Америці не вистачає такого героя, цьому віриш. І це заслуга як Кріса Еванса, який бездоганно втілив персонажа, так і Кевіна Файґі, який знав, що робив, коли будував свій кіновсесвіт.
Галерея антагоністів
Суперечливий і підозрілий Джон Вокер — не єдиний, з ким доведеться зійтися нашим героям. Навпаки, як для шестисерійного сезону, антагоністів аж надто багато. По-перше, це «Винищувачі прапорів», з якими нас познайомили в першій серії. Тепер нам показали і їхню лідерку, Карлі Морґентау. Якщо обличчя дівчини здалося вам знайомим, то ви, мабуть, дивилися «Соло». Там Ерін Келліман зіграла Енфіс Нест — ватажка космічних піратів.
Головне запитання, пов’язане з цією групою, одне: чого ж саме вони хочуть? У першій серії нам сказали, що їхня мета — світ без кордонів, об’єднане людство. У цій же серії вони скоріше Робін Гуди, які крадуть у тих, що мають, щоб передати тим, хто не має. Причому, що дуже актуально для сьогодення, крадуть вони вакцини. Судячи з їхніх діалогів, вони незадоволені тим, що людей, які повернулися після п’ятирічної відсутності, вважають пріоритетнішими за тих, хто нікуди не зникав. Але це мало пов’язано з декларованими ідеями космополітизму. Це, скоріше, віддзеркалення ідей Таноса, який вважав, що у всесвіті забагато живих істот.
Так само туманний поки і план цієї компанії суперсолдатів. Вони явно готуються до чогось масштабного, після чого вже не буде вороття. Але незрозуміло, що саме це буде. І якщо це все-таки буде теракт (а що ще може готувати група терористів), то незрозуміло, як вони зможуть зробити його ціллю тільки тих людей, які повернулися після «Блиму».
Іншим антагоністом, з яким нас знайомлять, стає Продавець сил (Power Broker). Схоже, саме він допоміг Карлі Морґентау зібрати маленький загін суперсолдатів, який легко розібрався з чотирма героями під час обов’язкової екшн-сцени. Причому, судячи з повідомлення, яке приходить Карлі, допоміг він не добровільно. Один з винищувачів прапорів навіть пожертвував собою, щоб зупинити озброєних людей Брокера.
І, нарешті, наприкінці серії нам показують обіцяного барона Земо, який досі сидить у тюрмі (в камері номер 2187. Такий самий номер був у камери принцеси Леї в «Зоряних війнах»). Схоже, на нас чекає марвелівська версія «Мовчання ягнят», де головні герої приходять на консультацію до ув’язненого злочинного генія.
Втім, є підозра, що скоро весь цей парад антагоністів дещо консолідується. Видається ймовірним, що Джон Вокер об’єднається з Продавцем сил, а барон Земо — з Винищувачами прапорів. У коміксах Вокер усе-таки стає суперсолдатом, отримавши супергеройські здібності якраз від Продавця сил. Можливо, чергова невдача у протистоянні з групкою терористів змусить його піти за принципом «ворог мого ворога — мій друг», і звернутися по допомогу до Брокера, запропонувавши розібратися з Винищувачами прапорів за порцію сироватки для себе та свого друга Лемара.
Що стосується Земо, то події «Протистояння» показали, що складні плани та маніпуляції — його фірмовий стиль. Тому я б не здивувався, якби він безпосередньо долучився до створення групи терористів, розраховуючи, що зрештою до нього звернуться, щоб її зупинити. Враховуючи, що до кінця серіалу залишилося всього чотири серії, уже зовсім скоро можна буде побачити, чи справдяться мої фантазії.
Забуте чорне минуле
Щоб з’ясувати, звідки в Європі може раптово з’явитися ціла група суперсолдатів, Бакі веде Сема на екскурсію в чорний квартал, у гості до Айзеї Бредлі. Виявляється, Стів Роджерс був далеко не єдиним суперсолдатом, створеним американським урядом. З метою повторити успіх вони почали експериментувати з новою сироваткою, але робили це тільки з темношкірими солдатами. І це не просто «ліберальна вигадка» сценаристів, а репрезентація цілком реальних подій зовсім недавньої американської історії.
Йдеться про експеримент, який проходив цілих 40 (!) років — з 1932 по 1972 — у містечку Таскіґі (95% мешканців якого — темношкірі) в Алабамі. Там на базі місцевого університету проводили дослідження перебігу сифілісу у пацієнтів. Для цього відібрали 600 малозабезпечених чорношкірих чоловіків, 201 з яких були здорові, а решта мали латентний сифіліс. Їм пообіцяли експериментальне лікування сифілісу та гарячу їжу. Після цього впродовж 40 років над ними проводили досліди (у тому числі дуже болючі люмбальні пункції), годуючи їх плацебо та не лікуючи їх пеніциліном, який з 1947 року був стандартним і дієвим лікуванням від сифілісу. Більше того, лікарі стежили, щоб піддослідні не ходили в інші лікарні, де їх могли вилікувати від хвороби та тим самим завадити експерименту.
У коміксах Marvel це перетворилося на секретні дослідження сироватки, жертвою яких і став Айзея Бредлі. Ба більше, коли сироватка спрацювала, його не випустили на свободу носити зоряно-смугастий костюм, а посадили на 30 років у в’язницю, щоб було зручніше качати кров для подальших аналізів. І щоб показати, що таке ставлення до чорношкірого населення не залишилося в минулому, шоуранери доволі незграбно додали епізод, де білі поліцейські починають чіплятися до Сема Вілсона, хоча той нічого не зробив. Як я й зазначав у рекапі до першого епізоду, соціальний коментар явно не відлякує сценаристів «Сокола і Зимового солдата».
Але візит Сема та Бакі до будинку Бредлі примітний не тільки появою Айзеї. Двері нашим героям відчинив його онук, Ілай. Це абсолютно не випадковий персонаж. Ілай Бредлі, він же Патріот, — один з членів команди Юних Месників, який володіє суперсилою, яку отримав від діда. У коміксах він насправді сидів на своєрідному супергеройському допінгу, але в MCU можна обійтися й без цієї деталі, одразу передавши Ілаю суперсилу у спадок.
Схоже, що як «Захисники» стали своєрідним фіналом супергероїв Marvel на Netflix, так і «Юні Месники» стануть логічним завершенням першої фази телесеріалів MCU на Disney+. Дивіться самі: у «ВандаВіжн» з’являються Томмі та Біллі (вони ж Швидкість та Віккан), у «Соколі та Зимовому солдаті» ми зустрічаємо Ілая Бредлі (Патріот), у «Соколиному оці» точно з’явиться Кейт Бішоп (вона ж… Соколине око) у виконанні Гейлі Стайнфелд. Про «Локі» поки щось говорити важко, але Камала Хан з «Міс Марвел» за віком теж явно більше підходить Юним Месникам, ніж дорослій команді. Ось уже цілих п’ять героїв — цілком достатньо для повноцінної суперкоманди.