Найкращі серіали 2022 року

Цей рік видався для серіалів особливо плідним. Щоправда, пік неочікувано припав на весну. Поки українці ховалися від ракет і терміново вибудовували фантастичні за складністю та результатом логістичні ланцюжки, у США під «Еммі» випустили цілу лавину шоу, які довелося наганяти протягом року.

Конкуренція виявилася настільки потужною, що два найдорожчі серіали року, «Дім Дракона» і «Персні Влади», у фінальний список не пройшли, хоч і отримали згадку у фінальному випуску подкасту «Рекапери» за 2022 рік. Юра, Ярослав і Микита розповідають про найцікавіші проєкти року і обирають власні топ-10 (які можна побачити у кінці матеріалу).

17-18 місце

Совиний дім

Дивитися: Disney+

«Совиний дім» від Disney Channel (так, навіть не від модного Disney+, а класичного лінійного каналу) — це дитячий мультсеріал з зовсім не дитячими амбіціями. Власне, однією з причин його де-факто закриття (третій сезон скоротили з двадцяти до трьох серій) і стало те, що він не знайшов аудиторії на дитячому каналі. Більш дорослому ж глядачу він може запропонувати дотепний метагумор, атмосферний химерний світ та дуже сучасний фентезійний сторітелінг з продуманою магічною системою, загадковим світом та високими ставками.

17-18 місце

Ейфорія

Дивитися: HBO Max

Фетешизація наркотиків та надмірна драматизація шкільного життя серйозно псують життя «Ейфорії», перетворюючи другий сезон з підліткової драми у дивний віузальний експірієнс, де талановитого сценариста (Сема Левінсона) заносить, але все перекриває талант режисера ( знову Сема Левінсона) і акторська гра касту (Зендея і компанія, під керівництвом Сема Левінсона).

16 місце

Пси з резервації

Дивитися: Hulu

Другий сезон неочікуваного критичного хіта від Hulu взяв нову висоту і готується після закінчення «Атланти» перехоплювати звання найкращого серіалу у стилі магічного реалізму.

Нехай вас не збиває з пантелику той факт, що серіал про резервацію корінних американців — «Пси з резервації» резонують з усіма глядачами, які намагаються знайти себе у світі глибинки, де ніколи нічого не відбувається.

15 місце

Інтерв'ю з вампіром

Дивитися: AMC

Найбільший новий проєкт AMC повністю себе виправдав. Екранізація книжки Енн Райс пропонує глядачам все те, чого вони чекали — прекрасні декорації різних епох, вампірський гомоеротизм, кемпову кривавість та актуальний сценарій, який готується розважати глядачів не один сезон.

Серіал вже продовжили, тому переживати щодо незавершеної історії не варто.Тим більше, що AMC дуже серйозно ставляться до інтелектуальної властності Енн Райс, яку вони взялися екранізовувати. Уже в січні 2023 на каналі виходять «Відьми з Мейфейра».

Баррі

Дивитися: HBO Max

Серіал, якийсь колись починався як комедія про найманого вбивцю, який спонтанно вирішує стати актором, до третього сезону явно перетворився на драму з комедійними елементами. Одночасно з серіалом не боїться змінюватися і його творець Білл Гейдер, який уже остаточно став по той бік камери, заявивши про себе як про одного з найбільш майстерних сучасних телережисерів.

13 місце

Кульгаві коні

Дивитися: Apple TV+

Шпигунський трилер, який, здавалося б, грає на тому самому полі, що й десятки інших подібних серіалів, але при цьому здається на голову вищим за своїх колег по жанру. Передусім через компанію головних героїв — невдах-агентів МІ5, списаних з рахунків власною державоюі, яким забороняють навіть наближатися до справді важливих завдань. Головною зіркою серіалу є Ґері Олдмен, який грає старого, ледачого і максимально неприємного шпигуна, який досі намотує кола навколо своїх молодших колег.

11-12 місце

Ірма Веп

Дивитися: HBO Max

Тримайтеся за мета-наратив, оскільки серіал розповідає про акторку (Алісія Вікандер), яка приїжджає у Францію, щоб зіграти у серіалі-адаптації фільму «Ірма Веп» 1996 року, який у свою чергу є ремейком фільму «Вампіри» 1920 року.

Режисером серіалу (мова уже не про сюжет) став Олів’є Ассаяс, який і зняв у 1996 однойменний фільм про акторку, яка приїжджає у Францію, щоб зіграти у ремейку «Вампірів» 1920 року.

То як, все зрозуміли? Критики (а хто ще) оцінили і мета-ігри Ассаяса, і гру Вікандер.

11-12 місце

Пантеон

Дивитися: AMC+

Мультсеріал від AMC, екранізований у форматі анімації тільки для того, щоб заощадити бюджет, адже частина подій відбуваються у віртуальному світі, переносити який у live-action було б занадто дорого. Основу «Пантеону» складає ідея завантаженого інтелекту, коли розум живої (до того) людини переносять у хмару, де вона стає, по суті, всемогутньою (звідси й назва). Як можна здогадатися, з цього випливає чимало етичних, соціальних і філософських питань, нанизаних на емоційну історію доньки, яка намагається знайти батька, якого доти вважала мертвим.

10 місце

Пісочний чоловік

Дивитися: Netflix

Картатий комікс Ніла Ґеймана таки дочекався екранізації, яка виявилася надзвичайно близька до першоджерела. Netflix не пожалів грошей на декорації, спецефекти і навіть на анімовану серію.

Як наслідок, частина глядачів була у захваті від вдалої адаптації, частина була незадоволена точним відтворенням коміксу, а ще частина не була готова до ризикованих ходів шоуранерів, які не побоялися притриматися сюжету «Пісочного чоловіка» і фактично розбили сезон на дві окремі історії, з двома інтерлюдіями.

9 місце

Андор

Дивитися: Disney+

Після років самоповторів було б наївно очікувати від «Зоряних війн» оригінальної та цікавої історії, але «Андор» примудрився здивувати всіх. Не знаємо, чи потрібна «справжнім» фанатам франшизи складна політична історія про свободу, повстання та криваву імперію, але Тоні Ґілрой вирішив зробити її не питаючи дозволу.

Як наслідом, ми отримали цікавий серіал про зародження повстання, який надто самовпевнено поводиться з телевізійним форматом, фактично пропонуючи глядачам 4 окремі фільми, поєднані спільним сюжетом.

8 місце

Репетиція

Дивитися: HBO Max

Серіал, який настільки вправно ухиляється від можливих класифікацій, що навіть важко визначити, вважати його заскриптованою комедією, реаліті-шоу чи якимось дивним (і дуже дорогим) соціальним експериментом. У «Репетиції» король постіронії Нейтан Філдер пропонує добровольцям підготуватися до важливої події в їхньому житті, відрепетирувавши її в умовах, максимально наближених до реальних. Для цього він навіть готовий, приміром, побудувати репліку ресторану в натуральну величину.

Але навіть за короткий шестисерійний сезон концепція встигає змінитися, і натомість Філдер віддзеркалює «Синекдоху, Нью-Йорк» Чарлі Кауфмана, намагаючись розібратися, де закінчується екранний образ Нейтана Філдера і починається справжня людина.

7 місце

Краще подзвоніть Солу

Дивитися: AMC, Netflix

Ті, хто почали дивитися «Краще подзвоніть Солу» з першого сезону, пережили красиву історію перетворення необов’язкового спінофу «Пуститися берега» у один з найкращих серіалів на телебаченні, який цілком зазіхає на лаври оригінальної історії.

Після двох половинок фінального сезону залишається засмучуватися хіба через відсутність «Еммі» у Реї Сігорн та через те, що Вінс Ґілліґан проміняв AMC на Apple TV+ заради нового проєкту.

6 місце

Білий лотос

Дивитися: HBO Max

Перший сезон «Білого лотосу» цьогоріч забрав «Еммі» майже в усіх мінісеріальних номінаціях, тому навіть важко припустити, що нас чекає наступного року. Адже другий сезон антології Майка Вайта вийшов іще кращим за першим. Атмосфера фешенебельних курортів залишилася, але персонажі стали більш сформованими, їхні конфлікти — органічнішими, а сценарна робота та діалоги майже не мають рівних на сучасному телебаченні.

5 місце

Хитрощі

Дивитися: HBO Max

Другий сезон Hacks можна назвати еталоном сучасного комедійного серіалу — лаконічно, емоційно, дотепно і з повним розумінням жанру. Творці серіалу старанно уникають найбільш очевидних рішень, даруючи нам історію з майже досконалим фіналом. Навіть шкода, що серіал продовжили на третій сезон, який може нівелювати блискуче завершення другого. Зате це дасть нам змогу знову насолодитися грою Джин Смарт, яка просто зобовʼязана вдруге поспіль брати «Еммі» за найкращу жіночу роль у комедії.
4 місце

Ми володіємо цим містом

Дивитися: HBO Max

Джордж Пеліканос довго ховався у тіні Девіда Саймона,а цього року яскраво засвітився з серіалом, який багато хто іронічно називав продовженням «Прослушки». Не дарма, хоча мова якраз про позитивне порівняння з культовим шоу.

Так, серіал розповідає про поліцію Балтимора, досліджує корупцію в держорганах, пропонує актуальний коментар щодо расової нерівності, як і «Прослушка». От тільки якщо Саймон базував сюжет на своєму журналістському досвіді, то Пеліканос прямолінійно екранізовує реальну історію 2016 року і робить це досконало, пропонуючи глядачам розгалужену історію викриття гучного корупційного скандалу в поліції США.

3 місце

Розрив

Дивитися: Apple TV+

Найкращий серіал року на думку американських телекритиків, «Розрив» органічно поєднує наукову фантастику, антиутопію, критику капіталізму та навіть офісну комедію. Серіал розповідає про таємничу корпорацію Lumon, яка виконує своїм працівникам процедуру розриву памʼяті, коли вони у вільний час не памʼятають, чим займаються на роботі, а на роботі не знають, ким вони є в реальному житті. Але «Розрив» може похвалитися не тільки блискучою та оригінальною стартовою їдеєю, але й майстерним її втіленням — від бездоганного продакшн-дизайну до впевненої режисури Бена Стіллера.

2 місце

Ведмідь

Дивитися: Hulu

Неочікуваний хіт від Hulu, які, схоже, самі не зрозуміли, чому дали зелене світло. Нішева історія про ресторанчик в Чикаґо неочікувано запропонувала глядачам неймовірно комплексну історію про втрату, сім’ю та зміни, приправивши її віртуозним зображенням роботи професійної кухні.

Як наслідок, від темпу серіалу часом починаються панічні атаки, Чикаґо ще ніколи не було таким «своїм», а закінчувати серіал під Radiohead можна вважати чітерством. Так чи інакше, але «Ведмідь» — найкращий оригінальний серіал року.

1 місце

Атланта

Дивитися: Hulu

«Атланта» ніколи не претендувала на масову популярність, але це лише дало братам Ґловерам додаткові інструменти для того, щоб зробити свій серіал великим.

Історія про локального репера та його команду неочікувано перетворилася на шоу, де Дональд Ґловер присвячує цілий сезон дослідженню поняття «whitness», запрошує Ліама Нісона і Александра Скарсґарда для неочікуваних камео та разом з колегами по кадру за 4 сезони перетворюється в еліту Голівуду. Все завдяки «Атланті».

Список Юри

1. «Ведмідь»
2. «Атланта»
3. «Пісочний чоловік»
4. «Ми володіємо цим містом»
5. «Розрив»
6. «Андор»
7. «Хитрощі»
8. «Інтерв’ю з вампіром»
9. «Білий лотос»
10. «Ейфорія»

Список Микити

1. «Розрив»
2. «Атланта»
3. «Хитрощі»
4. «Пантеон»
5. «Білий лотос»
6. «Кульгаві коні»
7. «Ведмідь»
8. «Ми володіємо цим містом»
9. «Андор»
10. «Совиний дім»

Список Ярослава

1. «Краще подзвоніть Солу»
2. «Репетиція»
3.  «Ведмідь»
4. «Ірма Веп»
5. «Атланта»
6. «Ми володіємо цим містом»
7. «Баррі»
8. «Білий лотос»
9. «Пси з резервації»
10. «Андор»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: