Новорічний кінокалендар: 31 фільм для святкового настрою

Новорічний сезон — це сезон ялинок, прикрас, подарунків і чарівної атмосфери, яку, як виявляється, часто доводиться створювати самостійно. Особливо, коли немає снігу. Редакція Vertigo — страшенні фанати різдвяного сезону і робимо все, щоб допомогти вас відчути його казковість. А що створює атмосферу найкраще — правильно, фільми!
Тож ми створили вам календар різдвяних фільмів на грудень. 31 прем’єра — вистачить на кожен день!
Кошмар перед Різдвом
Ідеальний фільм для того, щоб «в’їхати» у новорічний сезон. Історія про короля Геловіну Джека Скелінгтона дозволяє і провести осінь і заодно відкрити для себе різдвяний настрій.
«Поцілунок навиліт»
Перший, але не останній нуар в нашому списку! Найсучасніший за решту – «Поцілунок навиліт» зняли не в 1930-х і навіть не в 1960-х, а на початку 2000-х. У центрі історії – не надто везучий герой Роберта Дауні-молодшого, який напередодні зимових свят опиняється у чужому і незатишному Лос-Анджелесі та випадково вплутується у детективну історію. Не знаємо, чи фільм додасть вам милого різдвяного настрою, але якщо ви хотіли подивитися іронічну комедію з захоплюючим сюжетом, то «Поцілунок навиліт» – чудовий варіант.
«Реальне кохання»
У 2020 році до сюжетних ліній цієї романтичної комедії Річарда Кертіса багато запитань – більшість героїв здаються вже не милими романтиками, а наївними та трохи токсичними. Хтось чіпляється до дружини свого друга, хтось зраджує з секретаркою чи імпульсивно будує стосунки, не знаючи нічого про свого партнера. Особливо проблематично виглядає історія героя Г’ю Гранта – сьогодні глядачі навряд би мліли від думки про прем’єр-міністра, який залицяється до своєї підданої.І все ж, заради атмосфери святкового Лондона та класного акторського складну можна заплющити очі на усі сумнівні моменти сюжету. Тим паче, це непоганий привід згадати, наскільки простішими були 2000-ні.«Полярний експрес»
Мертві очі Тома Генкса може і дивляться у душу непідготовленому глядачу, але попри це стрічка Земекіса — ідеальна розвага для новорічного сезону. Причина у цьому не лише через тематику, але й через реалізацію: події в потязі водночас і атмосферно-різдвяні, і у той же час свіжіші за звичні штампи жанру.
Взагалі, класичні нуари – антипод милого ескапістського кіно. Жанр виник у повоєнні роки на фоні складної економічної ситуації, масового безробіття та різкого збільшення злочинності, тож сентиментів та романтики в цих фільмах небагато. Але є і важливі винятки – наприклад, комедія «Тонка людина», знята за мотивами романа легендарного письменника Дешила Хеммета. Того самого, який написав «Мальтійського сокола». Тут і пригоди, і романтика, і різдвяна атмосфера – хіба не ідеальний святковий фільм?
«Поганий Санта»
Ну добре, можливо цей фільм і не підійде для милого перегляду усією родиною, але це теж своєрідна різдвяна класика – і одна з найкращих святкових комедій. Хтось з критиків навіть назвав «Поганого Санту» «злим близнюком» класичної картини «Диво на 34-й вулиці».

«Диво на 34-й вулиці»
Якщо ми вже заговорили про «Диво на 34-й вулиці», то давайте вже дивитися цю американську класику, яка зараз виглядає мило, але дуже дивно — хто б зараз дозволив безхатьку жити у себе вдома, та ще й проводити час зі своєю дитиною?
Але загалом дуже атмосферна казка має все, щоб бути ідеальним різдвяним фільмом. Але тільки в США новорічним чудом може вважатися спільна акція двох ворогуючих ТРЦ.
«Бетмен повертається»
Як не дивно, найготичнішим новорічним фільмом є не «Кошмар перед Різдвом». «Бетмен повертається» все того ж Бертона хоч і є сиквелом, але ніяк не прив’язаний до подій першої частини, що дає можливість розглядати його як ідеальне неоготичне новорічне кіно.
Де ще ви побачите Дені ДеВіто в образі різдвяного Пінгвіна? Та й взагалі, ніхто крім стрічки Бертона не зможе так органічно об’єднати покручену архітектуру та новорічні прикраси.
«Як Грінч вкрав Різдво»
Зелений Джим Керрі, вічна історія від Доктора Зюсса та різдвяне містечко, у якому всі аж надто переживають за Різдво. Ми обрали найпопулярнішу в наших широтах версію цієї історії, але у вас є дві альтернативи — анімація 2018-го або оригінальна екранізація 1966 року.
Усі частини «Гаррі Поттера»
Ви або зробили вже це, або планували, але не віримо, що марафон «Поттерів» не входив у ваші новорічні плани! Можна безкінечно сперечатися, який з фільмів найбільш різдвяний (і чи взагалі це різдвяне кіно), але який же Новий рік без Гоґвортсу?
«Клаус»
Хто б міг подумати, що наймолодшим претендентом на звання новорічної класики стане іспанський анімаційний фільм від Netflix?
В 2019-му «Клаус» вразив усіх своєю анімацією, історією та гумором і навіть потрапив у номінацію на «Оскар»! Якщо пропустили його минулого року — не робіть цієї помилки двічі.
«Біле різдво»
Ось вам цікавий історичний факт – пісню White Christmas було написано не для мюзиклу «Біле Різдво», а для стрічки «Святковий готель», яка вийшла кількома роками раніше і в якій також грали Бінг Кросбі та Фред Астер. І все ж, саме «Біле Різдво» стало різдвяною класикою – у рік свого виходу фільм навіть став найуспішнішим мюзиклом в історії кіно. Зараз ця стрічка здається трохи старомодною, але цілком чарівною та надзвичайно затишною. А хіба не цього хочеться у прохолодні зимові дні?
«Гремліни»
Вам вже остогидли усі ці мюзикли, романтичні комедії та сентименти? Ось трохи альтернативної різдвяної класики – історія про милих та пухнастих, але дуже небезпечних створінь, які перетворюють звичайне американське містечко на суцільне пекло. «Гремліни» ідеально балансують на межі між комедійним горором та милою історією, яку можна дивитися усією родиною – принаймі, якщо родина складається з дорослих та підлітків. До речі, саме цей фільм Кріса Коламбуса посприяв створенню рейтинга PG-13 – фільм був занадто страшним, щоб показувати його дітям, але не дотягував до повноцінних «дорослих» жахіть.
«Нова різдвяна казка»
Як тільки не переказували «Нову різдвяну казку» Чарльза Діккенса – були і анімовані версії, і версії з «Маппетами», і лякаюче фотореалістичний мультфільм Роберта Земекіса. Ми радимо не пропустити комедійну інтерпретацію цієї історії з неповторним Біллом Мюрреєм в ролі суворого та жадібного телемагната. Після виходу стрічки критики чітко розділилися на два табори – хтось залишився від комедії в захваті, а ось Роджер Еберт, наприклад, вважав героя Мюррея аж надто трагічним. Зрештою, варто подивитися самим та вирішити, на чиєму ви боці.

Перші дві частини «Міцного горішка»
Джон Маклейн двічі стикаєтся з терористами у різдвяний вечір. Тому що може бути краще, ніж у той таки різдвяний вечір не сказати «Yeppe-Ki-Yay, Motherfucker» і не влаштувати собі перегляд класики. І так, Брюсе, це новорічна класика!
«Різдвяна історія»
Вже не такі мертві очі Джима Керрі нітрохи не псують враження від найбільш прямолінійної і відтого найатмосфернішої екранізації Чарльза Діккенса. Так, три привиди — це вже звична тема, але вікторіанський Лондон! Ось де золото цієї стрічки. Ну і радимо передивитися її саме зранку, таким чином синхронізувавшись з оновленим Скруджем.
Єдиний мінус — картина вже аж надто заточувалася під 3D, що дуже відчувається через специфічні операторські ходи. Але раптом у вас телевізор з 3D — тоді це навіть плюс!
«Ельф»
Все, що потрібно знати про цей фільм — режисер Джон Фавро так любить «Володаря перснів», що додав у фільм одразу три референси на кінотрилогію Джексона.
А ще ніхто не вірив, що різдвяне кіно з Віллом Феррелом у головній ролі може бути успішним. Ми от досі не віримо, що це правда!
«Це прекрасне життя»
Індичка та соус із журавлини. Зелені ялинки, притрушені пухким снігом. Пісня All I Want For Christmas Мераї Кері. Є настільки класичні символи американського Різдва, що переосмислювати чи змінювати їх просто немає сенсу. Стрічка Френка Капри 1946 року – саме один з таких традиційних символів. Картина настільки популярна, що герої майже усіх американських різдвяних фільмів, знятих після 1950-х, дивляться «Це прекрасне життя» – у перших двох частинах «Сам удома» це навіть стало своєрідним ґеґом. А ще саме цей фільм ледь не довів Фібі з «Друзів» до відчаю – ось тільки вона не додивилась драму до її знаменитого надихаючого фіналу. Тож не повторюйте її помилку!Якщо вас трохи відлякує ідея провести святковий вечір за перекладом двогодинної чорно-білої драми, то даремно – це надзвичайно мила, емоційна та світла історія.«Різдвяна казка Маппетів»
Майкл Кейн, класична історія Чарльза Діккенса та абсурдні лялькові персонажі Джима Хенсона, творця «Темного кристала» та «Лабіринта». Можливо, це не найбільш очевидна комбінація, але в результаті з’явився класичний різдвяний фільм, який можна передивлятися хоч щороку.
Перші дві частини «Сам удома»
КЕВІН!
«Квартира»
Якщо хтось і може посперечатися з Френком Капрою за звання кінематографічного короля Різдва, то це Біллі Вайлдер. В 1960 році режисер зняв іронічну, але дуже емоційну драму «Квартира», неочікувано витриману в похмурому нуарному стилі. Фільм отримав 10 номінацій на «Оскар» і виборов п’ять статуеток: за найкращий фільм, режисуру, сценарій, роботу художника-постановника та монтаж. Здавалось би, нуарно-драматична романтична комедія, яка стала традиційним різдвяним фільмом, це вже доволі незвична комбінація. Але історія «Квартири» ще більш ексцентрична – наприклад, фільм вийшов не у зимовий сезон, а 30 липня. Ось вам і святкова класика!
Так, навряд чи «Квартира» замінить колись нашому глядачу «Іронію долі», але фінал стрічки відбувається в новорічну ніч — тож ми ризикнули поставити її саме на цей день.