Суворий реалізм шпигунського життя: шість найкращих екранізацій Джона ле Карре
Шпигунські історії нерідко асоціюються з нереалістичними сюжетами, абсурдними гаджетами та всесильними героями, які не бояться ні вибухів, ні ворожих куль, ні найбільш небезпечних диких тварин. Але на противагу екстравагантній та динамічній бондіані є не менш захоплюючий, але набагато більш життєвий літературний світ Джона ле Карре – колишнього співробітника МІ-6, дипломата та класика британської детективної прози.
Шпигунські романи ле Карре (та їх багаточисельні екранізації) навряд допоможуть відволіктися від реальних проблем – їх сюжети просякнуті параноєю часів Холодної війни, а герої навіть не сподіваються на гепі-енд. І все ж, якщо у вас настрій подивитися похмурий та реалістичний трилер, то історії ле Карре – ідеальний варіант. Розповідаємо про його найкращі адаптації для великого і маленького екранів.
«Відданий садівник» (2005)
Хоча найвідоміші романи ле Карре розповідають про світ часів Холодної війни, події цієї історії відбуваються в наші часи, та й а головними героями виступають не шпигуни та спецагенти, а дипломати, фармацевти та активісти. Більше того, в основу «Відданого садівника» лягли реальні події – контраверсійне випробування експериментальних ліків від менінгіту, яке американська медична компанія проводила у Нігерії в кінці 1990-х.
У центрі історії опиняється британський дипломат (Рейф Файнс), який підозрює, що смерть його дружини-активістки (Рейчел Вайс) була не випадковою. Намагаючись розслідувати цей дивний злочин, протагоніст стикається з масштабною змовою, за якою стоять і могутні корпорації, і впливові політики. Свого часу стрічка отримала чотири номінації на «Оскар», з яких отримала одну статуетку – за гру Рейчел Вайс.
«У розшуку» (2014)
Ще одна сучасна історія ле Карре. Цього разу у центрі подій опиняються найгостріші проблеми сучасності – міграційна криза, незаконні спостереження та релігійний фундаменталізм. Сюжет знову ж базується на реальних подіях – історії Мурата Курназа, якого протягом п’яти років незаконно утримували у в’язниці Гуантанамо.
Стрічка відома, у першу чергу, як остання акторська робота легендарного Філіпа Сеймура Гоффмана, але її варто подивитися не лише заради блискучого касту. Напружений, розумний сюжет, похмура атмосфера і складні моральні дилеми – тут є все, чого очікуєш від хорошого шпигунського трилера.
«Кравець із Панами» (2001)
«Кравець із Панами» починається як звичайний шпигунський детектив – тут є загадки, зради і політичні конфлікти. Але вже доволі швидко стає зрозумілим, що це скоріше сатирична деконструкція жанру – чи навіть похмура медитація на тему того, звідки береться інформація, якій довіряють голови урядів та корпорацій. Головні ролі у стрічці зіграли Пірс Броснан, Джеффрі Раш, Джеймі Лі Кертіс та Бендан Глісон. А ще – надзвичайно молодий Деніел Редкліфф, для якого цей фільм став дебютним.
«Нічний адміністратор» (2016)
Цю адаптацію ле Карре, ви, напевне, дивилися – шпигунський трилер від BBC став одним із найпопулярніших серіалів 2016 року. Але ми все одно про нього згадаємо – настільки вдалу екранізацію складно проігнорувати. Можливо, секрет її успіху в блискуче підібраному акторському складі – головні ролі тут зіграли Том Гіддлстон, Г’ю Лорі та Елізабет Дебікі. А можливо – у напруженому і динамічному сюжеті, екзотичних локаціях чи ефектній зйомці.
«Шпигун, вийди геть» (2011 та 1979)
Класичний роман «Шпигун, вийди геть» було екранізовано двічі – у 2011 та 1979 році. Новіша адаптація вийшла ефектною, заплутаною та з чудовим кастом (основні ролі зіграли Гарі Олдман, Колін Ферт, Том Гарді та Бенедикт Камбербетч), але у неї є одна проблема – сценаристам довелось втиснути масштабну історію ле Карре у один фільм.
Тож якщо ви хочете оцінити усі деталі заплутаного та багатошарового сюжету, радимо звернути увагу на адаптацію 1979 року – хронометраж мінісеріалу дозволяє адекватно передати усі тонкощі цього трилеру. Та й Алек Гіннесс, який зіграв тут Джорджа Смайлі – один із найкращих акторів в історії британського кіно.