Родинна історія
«Чорну вдову» спіткала непроста доля – попри те, що колишня російська шпигунка у виконанні Скарлетт Йоганссон уперше з’явилася на кіноекранах ще в першій «Залізній людині» та відразу сподобалася фанатам MCU, їй довелося ціле десятиліття чекати на власну стрічку. За цей час змінився не лише до дрібниць продуманий кіновсесвіт Marvel, але й цілком реальний світ поза екраном. Амбітна франшиза Кевіна Файгі розрослася до набачених масштабів, стала беззаперечним уособленням масового кіно, яке існує поза вузьким культурним контекстом окремих країн, та навіть накликала на себе критику Мартіна Скорсезе. Світ перевернула глобальна пандемія, в зв’язку з якою поняття «літнього блокбастера» тимчасово відійшло в минуле, а нам довелося назавжди переосмислити те, як ми споживаємо контент. Навіть образ російського шпигуна, який на Заході десятиліттями сприймався як карикатура часів Холодної війни, після американських президентських виборів 2016 року, став несподівано актуальним та трохи втратив свою гротескність.
Коли «Чорна вдова» нарешті потрапила на екрани (нагадаю – на рік пізніше, ніж повинна була), у мене було більше запитань, ніж очікувань. Чи недаремно Disney ризикнули затримати реліз стрічки, а не відразу випустити її на своїй онлайн-платформі? Чи зможуть пригоди Наташі Романової змусити глядачів залишити свої комфортні та безпечні домівки та піти в кінотеатр? Зрештою, фанатам MCU і вдома вистачає контенту – якщо ви вже встигли подивитися «ВандуВіжн» та «Сокола та зимового солдата», то на Disney+ якраз виходить «Локі» з Томом Гіддлстоном, а за місяць-другий має стартувати «Що, якщо..?». А головне – чи взагалі потрібна нам прямолінійна історія про шпигунку в латексному костюмі в 2021 році, коли на екрани виходить дедалі більше незвичних фільмів про супергероїнь та просто сильних жінок?
- Оригінальна назва
- Black Widow
- Тривалість
- 133 хв
- Прем’єра
- 08 Липня 2021
- Жанр
- кінокомікс
- Режисер
- Кейт Шортленд
- Актори
- Скарлетт Йоганссон, Девід Гарбор, Флоренс П'ю, Рейчел Вайс
Возз’єднання цієї дивної, смертельно небезпечної сім’ї – одна з найбільш емоційних та смішних історій в усій MCU
Правду кажучи, «Чорна вдова» – не зовсім стрічка про супергероїню, і точно вже не сексуалізована чоловіча фантазія про звабливу найманку з глибоким декольте. На щастя, за останнє десятиліття образ Наташі Романової дещо змінився – якщо в другій «Залізній людині» персонажка Скарлетт Йоганссон справді фігурувала в ролі дівчини, яку Тоні Старк відверто об’єктивував, то за свій довгий шлях героїня стала чи не найбільш людяним учасником команди Месників. І фільм Кейт Шортленд лише посилює це відчуття. Коли нам вперше показують Наташу Романову, то майбутня супергероїня безтурботно їздить вулицями невеличкого американського містечка на велосипеді. На дворі 1991 рік, Наташі (у флешбеках її грає дуже харизматична юна акторка Евер Андерсон, донька Міли Йовович та Пола В. С. Андерсона, режисера «Оселі зла») років 9-10, і вона – звичайна школярка зі штату Огайо.
Принаймні, так здається на перший погляд: Наташа грається з молодшою сестрою в ліску за домом, допомагає турботливій мамі (Рейчел Вайс) накривати на стіл вечерю та нетерпляче чекає з роботи батька (Девід Гарбор). Але він раптом приносить погану (і дуже загадкову) звістку – родині треба негайно залишити свій затишний дім та тікати аж на Кубу на захованому посеред поля літаку. Що ж, схоже, ми маємо справу з не зовсім звичайною американською сім’єю (якщо у вас були сумніви) – після ефектної втечі Наташа потрапляє в надсекретний російський військовий табір, де її вчитимуть безцеремонно вбивати ворогів, допитувати полонених та вивідувати державні таємниці. І вже за двадцять років потому, після того, як ця небезпечна жінка знову повернеться до Америки та приєднається до команди Месників, похмуре шпигунське минуле її наздожене, і Наташі доведеться знову зіткнутися зі своєю родиною. Возз’єднання цієї дивної, смертельно небезпечної сім’ї – одна з найбільш емоційних та смішних історій в усій MCU. Знаю, наївно шукати якісь глибокі сенси в дорогих супергеройських атракціонах Disney, але попри усю шаблонність та надуманість її сюжету (таємна феромонна зброя! Летючі вежі та загіпнотизовані кіборги!), «Чорна вдова» – найбільш щирий фільм у кіновсесвіті Marvel. Принаймні, аж поки він не намагається вичавити з себе якісь роздуми на тему жіночої солідарності та сили – в такі моменти стрічка скидається на шаблонну листівку до восьмого березня.
Напевне, один із головних секретів успіху MCU – жанрове різноманіття франшизи. Не буду довго порівнювати стрічки Marvel з фільмами їх найбільшого кінокоміксового конкурента (прошу фанатів Зака Снайдера утриматися від погроз та обурених коментарів), але якщо кіновсесвіт DC аж до кінця 2010-х асоціювався з суворими похмурими історіями, то MCU принаймні створює ілюзію вибору. Космічні пригоди, підліткові комедії, фільми-пограбування – навіть якщо все це зняте за чітко прорахованою формулою Кевіна Файгі та містить фірмові екшн-сцени, то все одно є відчуття новизни. «Чорна вдова» теж використовує цей прийом та вдало запозичує стилістику шпигунського бойовика в дусі стрічок про Джейсона Борна – це неочікувано інтимна історія, водночас наповнена адреналіном (здається, тут щохвилини нова бійка чи вибух) та людяністю.
«Чорна вдова» вийшла напрочуд людяною насамперед завдяки Флоренс П’ю – одній із найбільш талановитих молодих британських акторок сучасності. П’ю блискуче зіграла і психологічно травмовану багатостраждальну протагоністку в «Сонцестоянні» Арі Астера, і легковажну та примхливу Емі Марч в «Маленьких жінках» Грети Гервіг. Хоч в «Чорній вдові» її персонажка трохи менш вміло розписана, акторка наділяє найманку Єлену не меншою багатогранністю, ніж своїх попередніх героїнь – вона виходить водночас цинічною та по-дитячому наївною, щирою, небезпечною, грайливою та дуже смішною. Якщо після смерті Наташі звання Чорної вдови перейде до Єлени (а так, скоріше за все, і буде), то я з радістю чекатиму на наступну главу цієї саги.
Тож давайте повернемося до запитань, які я озвучувала на початку тексту.
Чи потрібна нам зараз сольна стрічка про Чорну вдову, і чи варто йти на неї в кіно? Оскільки в наш час при написанні рецензій складно абстрагуватися від етичної дилеми – «чи маю я взагалі право радити читачам йти в кіно та потенційно ризикувати своїм здоров’ям?» –, то моя відповідь на це запитання буде дуже обережною. Якщо ви дуже хочете найближчим часом сходити в кіно, то «Чорна вдова» стане ідеальним фільмом для перегляду на великому екрані. Це гучна, динамічна, часом навіть трішки сентиментальна історія, повна гумору, видовищних бійок, вибухів та абсурду в стилі бондіани. Таке не можна дивитися без холодної коли та велетенського відерця попкорну – це ж справжній літній блокбастер!
+ екшн-сцени
+ неочікувано гуманістський підтекст
+ акторська гра