Епізод 8: «У попередніх серіях»

«ВандаВіжн»  –  Серія 7/8

Ми так довго просили відповідей, і нарешті отримали цілу серію, яка пояснює, що ж усе-таки відбувається у Веств’ю. І хоча деякі з наших найулюбленіших теорій буде важко відпустити (бувай, Мефісто), у нас уже є вся інформація, необхідна для масштабної розв’язки. Тож давайте розбиратися з тим, що нам розкрили, що досі неясно, і чи справді наслідки цього шоу будуть настільки ж важливими для MCU, як здавалося раніше.

Колір магії

Передостання серія починається з флешбеку, який повертає нас у Салем 1693 року, час і місце, відомі своїми дикунськими судовими процесами над відьмами. От тільки нам показують суд, де всі присяжні — інші відьми, і нашу улюблену Аґату судять за використання забороненої темної магії. Її засуджують до страти, але темна магія виявляється не по зубах «звичайним» відьмам. Їхні сині промені поглинаються фірмовою фіолетовою магією Аґати, і все відьомське кодло перетворюється на порох.

Уже не вперше серіал привертає увагу до кольору магії, і це не випадково. Навіть логотип Marvel Studios у цій серії змінює колір тла з багряно-червоного на фіолетовий. Деякі спостережливі фанати вже помітили, що ці кольори (синій, фіолетовий, багряний) ми вже не вперше бачимо в MCU. Саме ці кольори мали Камені Нескінченності. Синій — у Каменя Космосу, фіолетовий — у Каменя Сили, червоний — у Каменя Реальності, здатного змінювати саму світобудову. Майже як наша головна героїня. Щоправда, основних кольорів в принципі не так багато, тому паралель з Каменями Нескінченності може бути вельми умовною. Але, як показує фінал серії, колір магії і справді має значення.

Крім своєрідної origin story нашої злої відьми, ми отримуємо ще й коротке пояснення, що їй треба від наших героїв. Виявляється, Аґату привабив у Веств’ю надзвичайно потужний сплеск магії, і вона просто хоче з’ясувати, яким чином Ванда спромоглася змінити реальність цілого міста. Як і нам, їй просто потрібні відповіді. Тривалий час вона намагалася отримати їх непрямим шляхом, підштовхуючи Ванду до того, щоб вона нарешті виявила справжню себе. Проте цей спосіб не виправдав себе, передусім тому, що Ванда сама не усвідомлює власних сил і можливостей. Тому Аґата й наважилася на пряму конфронтацію. І щоб нарешті отримати відповіді, доведеться зробити маленький екскурс у біографію Месниці.

Хто ви, місіс Максимова?

Подорож минулим починається з дитинства Ванди у зруйнованій війною Соковії. Єдиним способом відволіктися від кривавого конфлікту були для маленької дівчинки старі американські ситкоми. Але такий ескапізм не зміг повністю ізолювати її від жахів війни: прямо під час перегляду «Шоу Діка Ван Дайка» в їхню оселю влучила бомба з написом Stark Industries. Діти ще довго сиділи під уламками, побоюючись, що снаряд усе-таки вибухне. Відгук цього болючого спогаду ми побачили в першій серії серіалу: тостер виробництва Stark Industries у рекламній паузі блимав червоним так само, як і бомба, на тлі якої продовжувало грати «Шоу Діка Ван Дайка».

Другий спогад показує нам уже старшу Ванду, яка через ненависть до Старка добровільно долучається до лав «Гідри», де погоджується на експерименти з Каменем Розуму, який тоді ще перебуває всередині скіпетра Локі. У цій сцені нам розкривають один з найбільших сюрпризів серії: виявляється, що Камінь не наділив Ванду силами, а просто збільшив її природні відьомські таланти. А якщо ви не роздивилися, що саме побачила молода Ванда у спалаху світла, то вправні користувачі твіттера погралися з контрастністю та трохи «почистили» кадр, підкресливши навіть окремі деталі костюму героїні.

Наступний спогад переносить нас на базу Месників, де Ванда звикає до нового життя, знову під акомпанемент американських ситкомів. Проте Віжн відволікає її від споглядання молодого Браяна Кренстона роздумами про природу горя та самотності. «Що таке горе, як не кохання, що відмовляється згасати?» Він зізнається, що сам не здатен на ці почуття, бо ніколи нікого не кохав. Це один з численних моментів, які залишилися поза увагою блокбастерів MCU. У них ми бачили, як Ванда і Віжн потроху зближуються, але їхні стосунки завжди розвивалися між фільмами, не у фокусі кінокамер. І навіть у серіалі, присвяченому тільки їм, їхні почуття залишилися на другому плані порівняно зі стилізацією та розгадуванням загадок.

Нарешті, останній спогад переносить нас до подій тижневої давнини, коли Ванда прийшла в штаб-квартиру S.W.O.R.D. по тіло свого коханого чоловіка. Але замість того, щоб віддати їй Віжна, директор Гейворд показав героїні його розчленоване тіло. Хотілося б особливо відзначити продакшн-дизайн цієї сцени: деталі та дроти, які стирчать з розібраного на частини Віжна, максимально схожі на людські органи. І тому дуже легко побачити цю сцену очима Ванди, яка побачила не уламки техніки, а скалічене та понівечене тіло коханого. І тут ми дізнаємося ще одну новину: зі штаб-квартири S.W.O.R.D. Ванда їде сама, а свідчення директора Гейворда, який у четвертій серії розповідав, що героїня викрала Віжна з-під варти — просто брехня.
Кульмінацією цього екскурсу в минуле стає сцена у Веств’ю, куди приїздить Ванда після невдалого візиту. Дорогою ми помічаємо декількох уже знайомих мешканців міста, тільки «в цивільному»: Герба, місіс Гарт і навіть поштаря, який, схоже, просто поштар. Чому саме у Веств’ю? Бо саме там Віжн купив ділянку для будинку, у якому вони мали разом зустріти старість.

І на цьому місці горе настільки переповнило Ванду, що вона вирішила створити світ, де ніхто не помиратиме, за зразком тих ситкомів, які завжди рятували її від жахіть реального світу. Як вона сама пояснювала Віжну на базі Месників, це не ті серіали, де герої зазнають серйозних тілесних ушкоджень.

Звісно, ідеальний для Ванди світ був би неповноцінним без Віжна, тому його вона теж створює. Створює сама — і саме тому в шостій серії він почав розпадатися на частини, щойно покинув межі гекса. Поза ними його просто не існує — він загинув у сутичці з Таносом п’ять років тому й відтоді є власністю S.W.O.R.D.
Отак і виник цей химерний світ: без Мефісто, кошмарів та ілюзій. Просто від горя жінки, яка втратила єдину людину, що розуміла її самотність у цьому світі.

Напередодні фінального протистояння

Припускаю, екскурси в минуле завершено. Попереду — розв’язка, усі учасники якої вийшли на вихідні позиції.

По-перше, на нас чекає завершення протистояння між Аґатою та Вандою. З вуст Аґати вперше в історії MCU прозвучало супергеройське прізвисько Ванди в коміксах, Багряна відьма. І в MCU це не просто коментар щодо кольору її костюму, це особливий різновид відьом, здатний до спонтанного творення завдяки Магії Хаосу. Також нагадаю, що в коміксах Аґата переважно була наставницею Ванди, а не ворогом, тому не можна виключати, що і в серіалі вони зрештою помиряться. Як ми бачили, героїня Елізабет Олсен майже нічого не знає про свої сили та про те, як ними керувати, і така досвідчена відьма, як Аґата, має чого її навчити.

По-друге, сцена після титрів розкриває нову зброю, яку готовий застосувати проти Ванди директор Гейворд — «справжнього» Віжна. Виявляється, андроїд, який довгих п’ять років був просто набором запчастин, прокинувся, коли його підключили до енергетичного поля Ванди. Дуже ймовірно, що в останній серії ми побачимо очне протистояння двох Віжнів: одного з вібраніуму, іншого — з Магії Хаосу.

По-третє, у передостанній серії нам так і не показали, що ж сталося з Монікою Рембо після того, як її спіймав П’єтро. Та й щодо самого П’єтро ми теж не отримали переконливих відповідей. Аґата хоч і визнала, що це несправжній брат Ванди («фейковий П’єтро, або Ф’єтро»), але так і не сказала, звідки він з’явився. Якщо виявиться, що він — просто випадковий хлопець, ніяк не пов’язаний ні з паралельними світами, ні з мутантами, це буде відвертим знущанням з боку шоуранерів. Однак Кевін Файґі обіцяв, що події «ВандаВіжн» вплинуть на наступний фільм про Доктора Стренджа, «Доктор Стрендж у мультивсесвіті божевілля», а тому можна сподіватися, що поява Евана Пітерса все-таки невипадкова і пов’язана з численними світами Marvel.

Передостання серія, хоч і дала багато відповідей на те, як виник ситкомний світ Веств’ю, усе-таки залишила достатньо запитань перед фіналом. Чи переживе події серіалу бодай один з Віжнів? Чи зможе Ванда прийняти своє горе та пережити його? Що буде з дітьми Ванди після того, як гекс обов’язково розвіється? І хто ж такий, урешті-решт, цей авіакосмічний інженер, до якого звернулася Моніка Рембо? Сподіваємося, що фінал «ВандаВіжн» нас не розчарує. Please Stand By.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: