Епізод 7: «Ламаючи четверту стіну»

«ВандаВіжн»  –  Серія 6/8

Сьома серія «ВандаВіжн» позаду, маски знято, і головний антагоніст серіалу нарешті виявив себе. Чи ні? Імовірно, зловісний сміх Аґати наприкінці серії (якщо не рахувати сцену після титрів. Ви ж дочекалися, правда?) закінчує експерименти із ситкомами, але є сумніви, що у шоуранерів перед останніми двома серіями закінчилися сюрпризи. Зрештою, навіть офіційна (і довгоочікувана) поява Аґати не дає відповіді на всі наші запитання. Але почнімо з початку.

Прощання з блакитним екраном

Еволюцію ситкомів завершено. Як і передбачалося ще на початку серіалу, її фінальними акордами стали «Офіс» і «Американська сімейка». Ситкомна заставка на початку сьомої серії поєднала навіть три сучасні комедійні серіали: до цих двох додався ще «Щасливий кінець» (Happy Endings). Візуальний ряд, зі словом «Ванда» в різних проявах, запозичено з «Щасливого кінця». Музику впізнає, мабуть, кожен, хто дивився бодай одну серію «Офісу». А от шрифт «ВандаВіжн» має бути знайомий фанатам «Американської сімейки».

Ще один елемент титрів — повідомлення зі словами «Ванда, я знаю, що ти робиш». Але хто його написав, неясно. Можливо, Віжн.

Стиль сучасних ситкомів відтворюється в серії недовго, але майстерно. Герої коментують свої дії на камеру, є короткі жарти-флешбеки. А якщо вам потрібно було нагадування про те, що це сучасний серіал, то Ванда побіжно згадує, що хоче влаштувати собі «карантинну відпустку». Здавалося б, одна репліка, але скільки запитань вона породжує. Невже в MCU теж була пандемія коронавірусу? Можливо, Ванді відомі якісь факти про наш світ? Чи це просто жарт, який нічого не означає? Зупинимося на останньому тлумаченні, для власного ж спокою.

Щоб Ванді було простіше розслабитися, послужлива сусідка Аґнес пропонує посидіти з її синами, з чим та радо погоджується. Відпочинок їй і справді був потрібен — розширення гексу з метою врятувати чоловіка відверто виснажило супергероїню. Її затишний Веств’ю буквально розпадався на частини: предмети раптово з’являлися, зникали та змінювали свій зовнішній вигляд на стиль попередніх епох.

Тим часом на околиці містечка Віжн і Дарсі намагалися повернутися додому. На жаль, сценаристи не дозволили Кет Деннінгс, виконавиці ролі Дарсі, досвідченій комедійній акторці, повноцінно проявити себе в ситкомі. Буквально хвилину вона побула цирковою артисткою, після чого Віжн зняв з неї полуду та попросив пояснити, що саме відбувається. У неї був час відповісти на всі його запитання, бо хтось (Віжн припустив, що Ванда, але тепер цього вже не можна стверджувати) не давав їм доїхати в центр міста, то запалюючи червоне світло на світлофорі, то починаючи дорожні роботи прямо на перехресті.

Остаточно ілюзія ситкому розвіюється трохи пізніше, коли Ванда і Віжн, кожен по-своєму, усвідомлюють, що далі підігрувати телекамерам уже неможливо. Віжн прозріває під час інтерв’ю, коли розуміє, що замість того, щоб ділитися переживаннями з невидимим інтерв’юером, може просто полетіти до дружини. Для Ванди ж переломним моментом стає запитання від того-таки невидимого інтерв’юера, чи не вважає вона, що заслужила на те, що з нею відбувається. Здивована Ванда стверджує, що людина за кадром не повинна говорити, після чого ми йдемо на рекламу.

Хвилинка реклами

З кожною серією рекламні паузи «ВандаВіжн» стають усе більш заплутаними. Цього разу нам пропонують спробувати антидепресанти «Нексус», бо в Америці дозволена пряма реклама рецептурних лікарських препаратів. Зовні це прямий коментар емоційного стану Ванди. «Вам здається, що світ рухається далі без вас? Хочете, щоб вам дали спокій?» — запитує реклама. І Ванда може ствердно відповісти на всі ці запитання. Проте нас застерігають, що побічний ефект цих ліків — усвідомлення важкої істини та прийняття власних емоцій. Чи готова Ванда до цих побічних ефектів? Чи здатна нарешті прийняти свою втрату і жити з нею далі? Припускаю, наріжним емоційним моментом останньої серії стане рішення Ванди нарешті змиритися зі смертю Віжна та відпустити його. Тому з одного боку ця реклама — своєрідний натяк на те, через що доведеться пройти головній героїні.

Але хіба можна подивитися рекламу й не заглибитися в лор коміксів Marvel? У них є декілька версій, що таке цей Нексус, і вони прямо пов’язані з різними тлумаченнями цього слова. У першому своєму значенні слово «nexus» означає «зв’язок» чи «поєднання». І в цій ролі постає Nexus of All Realities (Зв’язок Усіх Реальностей) — міжпросторова брама, яка поєднує всі без винятку світи мультиверсуму Marvel. Вона — прямий зв’язок між усіма реальностями.

Інше значення слова «nexus» — «осердя», «центр» чи «ядро». І цю роль у коміксах Marvel відіграють так звані Nexus Beings (Ключові Істоти), на яких тримається кожен окремий світ. Як часто буває у коміксах, деталі дещо розпливчасті, але загалом вважається, що кожен зі світів мультиверсуму має тільки одного такого персонажа, який стає своєрідним якорем для свого світу і водночас могутнім джерелом магічної енергії. Мабуть, ви здогадалися, що саме Ванда є таким Nexus Being у всесвіті 616, основному світі коміксів Marvel.
Невідомо, чи пристане «ВандаВіжн», а разом з нею і MCU, на якесь із цих тлумачень, або ж це просто чергове посилання на комікси для тих, кому мало просто подивитися півгодинну серію телесеріалу.

Тим часом за межами Веств’ю

Що ж, нам нарешті показали, до кого прямувала Моніка Рембо, щоб отримати необхідний реквізит для проникнення всередину гексу. І це виявилася… майор Ґуднер. «Хто це?» — можете запитати ви, — «У яких коміксах вона з’являлася? Яке її супергеройське ім’я?» Що ж, у мене немає відповідей. І навряд чи ви десь їх знайдете. Це абсолютно новий персонаж, про якого відомо не більше, ніж ми побачили в серії. Чи засмучений особисто я? Так. Чи означає це, що саме майор Ґуднер — той інженер, про якого казала Моніка? Не обов’язково. Вона явно військова, вона явно працює у складі організації М.Е.Ч., але про її інженерні здібності ніхто не згадував, і хотілося б вірити, що ми все-таки побачимо якесь знайоміше обличчя у ролі інженера. Якщо це не Рід Річардс, то я згоден на Віктора фон Дума.

Але Моніка Рембо та агент Ву — не єдині дійові особи за межами Веств’ю. З попередньої серії нам відомо про програму «Катаракта». Як виявилося, мета цієї програми — «оживлення» Віжна та перетворення його на розумну зброю. Саме він і є літерами S і W в абревіатурі організації S.W.O.R.D. І не дивно, що Гейворд так сильно хоче позбавитися від Ванди. Адже вона не просто відібрала його іграшку, але й упоралася з його місією краще за нього. Тому Гейворд вирішує діяти, що, найімовірніше, означає знищення Ванди та повернення Віжна державі. Цікаво, що до цього Гейворд згадував заповіт андроїда, у якому той прямо забороняв перетворювати своє тіло на зброю.

Озброєна новим транспортом Моніка вирішує іти на штурм гексу. Але чари Ванди виявляються неприступними навіть для найкращої техніки S.W.O.R.D. — всюдихід просто перетворюється на пікап. Тому Моніка вирішує зайти всередину сама, тим паче, що один раз вона це вже робила. Для того, щоб не втратити себе, проходячи крізь бар’єр, вона зосереджується на думках, які її визначають: пам’ять про матір, слова Керол Денверс і Ніка Ф’юрі. Бар’єр легко не дається, але все ж пропускає Моніку крізь себе. Пропускає цілою, але все-таки зміненою.

У попередній серії нам сказали, що перші два проходи крізь кордон змінили тіло Моніки на молекулярному рівні. А такий свідомий прохід остаточно завершив справу, наділивши дівчину суперсилами. Як ми й передбачали, агентка Рембо отримала здатність маніпулювати енергією. А разом з нею — блакитні очі та особливий зір, який дозволяє бачити електромагнітне випромінювання.

Єдине, що поки невідомо про неї — яке саме супергеройське ім’я вона для себе обере. Головних варіантів наразі два: Фотон і Спектр. У коміксах вона носила обидва ці імені (а ще ім’я Капітан Марвел, яке в MCU їй ніхто поки не віддасть). «Фотон» — це позивний її матері, ще з тих часів, коли вона була пілотом. «Спектр» в MCU поки не згадувався, але барвисті кольори, які оточували її під час прориву крізь бар’єр, свідчать на користь цього варіанту. Ну і, звісно, залишається ще одне питання номенклатури —назве тепер хтось Моніку мутантом чи просто «героя» буде достатньо?

I’m the bad gal

Отже, поговорімо про розв’язку. Прорвавшись у Веств’ю, Моніка йде поговорити з Вандою, але та зустрічає її не дуже приязно. Тільки новоявлені суперсили змогли врятувати її від серйозної травми після того, як Ванда вкотре привселюдно проявила свої сили. Але до того, як говорити про Аґату, мені хотілося б згадати ще декого.

Цей поштар став безпосереднім свідком сутички між Вандою та Монікою, яку перервала Аґата/Аґнес. А за серію до цього — свідком трагічної дочасної смерті песика Спаркі. А в другій серії саме з ним кокетливо загравала наша зла відьма. Чи намагаюся я знайти зв’язок між непов’язаними подіями? Дуже ймовірно. Чи може він випадково виявитися не просто поштарем, а кимось важливішим? Можливо, пов’язаним із Аґатою, бо він частенько опиняється в епіцентрі подій? Я не буду казати про Мефісто, але ви, мабуть, і так про нього подумали. Все, тепер переходимо до злодійки.

Як і припускали фанати, Аґнес — не випадкова жертва Ванди. І навіть ідентифікували її абсолютно правильно — як Аґату Гаркнесс, відьму з коміксів Marvel, яка, щоправда, частіше виступала наставницею Ванди, ніж опоненткою. Але серіал явно робить з неї антагоніста. Ще й якого — за її власним зізнанням, це вона вбила песика Біллі та Томмі. Цим зізнанням завершується, мабуть що, остання музична заставка в цьому шоу. Як виявляється, «Це все була Аґата» — It Was Agatha All Along.

Мила пісенька, приспів якої заспівала сама акторка, розповідає про те, що за всіма проблемами пари у Веств’ю стояла саме вона: від невдалого виступу на талант-шоу до несподіваної появи «П’єтро». Навіть інтерв’юером у останній серії теж була вона. Щоправда, навіть попри це одкровення, у серіалі залишається ще багато незрозумілого.

Звісно, найголовніше запитання — чого вона хоче? Уже не першу серію вона намагається допомогти Ванді з дітьми. Можливо, саме заради них вона з’явилася у Веств’ю? Тоді не дивно, чому Ванда не змогла знайти Біллі та Томмі в будинку сусідки. Інше запитання — спричинила Аґата цю ілюзію сама чи прибула в утворений Вандою гекс пізніше? Зрештою, у першій серії вона каже, що щойно повернулася з-за міста. Та й із псевдо-П’єтро не все так однозначно. У музичній нарізці нам показують, що його контролює Аґата. Але незрозуміло, сама вона його привела в це містечко чи просто перехопила владу над ним, коли він з’явився там з інших причин. Ясно одне — він досі перебуває під її контролем. А значить, як свідчить сцена після титрів, тепер у полоні Аґати не тільки Ванда, а ще й допитлива Моніка.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: