«Перрі Мейсон: Розділ 1»

«Перрі Мейсон»  –  Сезон 1  –  Серія 1/0

Адвокат Перрі Мейсон фігурував більше ніж у 80 романах американського письменника Ерла Стенлі Гарднера, був зіркою телешоу, радіопередач та повнометражних фільмів. Про нього писали комікси та рок-пісні, а саме його ім’я стало чимось на кшталт символу віри в американське правосуддя. Навіть не дивно, що канал HBO вирішив взятись за культового героя – попри те, що самому персонажу скоро виповниться сто років, він все ще має помітний вплив на англомовну поп-культуру.

Утім, міні-серіал про пригоди знаменитого юриста вийшов доволі неочікуваним – замість судової драми про спокійного, харизматичного та непохитного адвоката нам показали напружений нуарний детектив. Розповідаємо, на що варто звернути увагу у першому епізоді серіалу.

Становлення героя

Якщо у однойменному серіалі 1950-1960 років Перрі Мейсон був уже відомим та заможним адвокатом, то «Перрі Мейсон» від HBO розповідає про роки становлення героя. Протагоніст, якого грає Меттью Різ, поки підробляє детективною роботою, намагається забути жахіття Першої світової, та живе на фермі, яка колись належала його батькам. У творах Ерла Стенлі Гарднера Перрі був імпозантним, впливовим чоловіком, який чітко відділяв добро від зла, і непохитно служив істині. У виконанні Різа Мейсон теж намагається захищати невинних, але про яку імпозантність йде мова, якщо в нього краватка заляпана гірчицею, а одяг для судових засідань він позичає у морзі? Та й складно назвати героя харизматичним, якщо він навіть не може переконати колишню дружину дати йому поговорити зі своїм сином у новорічну ніч.

Так, вже з перших сцен зрозуміло, що головний герой цього серіалу – класичний протагоніст нуарного детективу. Він намагається хоч якось триматися на плаву в корумпованому, жорстокому мегаполісі, але кожна нова справа приносить лише чергові проблеми, і єдиний вихід – дешева пляшка віскі. Мейсону, наприклад, платять за те, щоб він дістав компромат на комедійного актора – але герой намагається вибити зі студійного керівництва трохи більше грошей, і вони з партнером Пітом Стріклендом (Шая Вігем) передбачувано залишаються ні з чим.

Можливо, нервовий та травмований війною Мейсон би взагалі збанкрутів чи закинув свою детективну практику, але в його житті періодично з’являється літній адвокат І. Б. Джонатан (Джон Літгоу), якому потрібна допомога з якоюсь черговою справою. До речі, секретарка Джонатана Делла Стріт (Джульєт Райленс) – одна з оригінальних героїнь Ерла Стенлі Гарднера, хоча в романах вона працювала на самого Мейсона. Цікаво, як розвиватимуться їх стосунки далі, і як Перрі поступово перетворюватиметься на більш «канонічну» версію себе. Поки Делла здається одним із найбільш інтригуючих жіночих персонажів серіалу – це рішуча, сучасна жінка, яка точно не гратиме роль дами в біді.

Жахливі злочини

Завдяки персонажу Літгоу протагоніст отримує справу, яка і стає зловісним, кривавим каталізатором першого сезону. У подружньої пари викрадають однорічну дитину, і хоча родина якимось дивом збирає нескромну суму на викуп та виконує усі вимоги злочинців, на них чекає жахливий сюрприз – малюк у візку давно мертвий. Саме з цієї напруженої сцени і починається епізод, і вона блискуче задає настрій подальшим подіям – недаремно за режисеру тут відповідав Тім Ван Петтен, постановник «Дротів», «Гри престолів», «Клану Сопрано» та «Підпільної імперії».

Взагалі, якщо до сценарію історії є декілька запитань (часом здається, що HBO аж надто роблять акцент на брутальності, похмурості та песимістичності своїх шоу), то режисура викликає лише позитивні емоції. Так, це стандартний детектив у стилі фільмів 1930 років, зате ви подивіться на цю увагу до деталей! Костюми, вивіски магазинів, фасади будівель та пошарпані інтер’єри дайнерів – у кожному кадрі відчувається любов до класичних нуарів та історії самого Лос-Анджелеса. Наприклад, дайнер Ptomaine Tommy, в якому Перрі та Піт вистежують свою ціль – легендарне кафе, яке існувало ще з 1913 року, і яке досі славиться своїми бургерами з чилі.

Крім цього, яким би шаблонним не був сам образ перманентно втомленого та цинічного Перрі Мейсона, Метью Різ додає своєму герою справжньої людяності та багатогранності. Він міг би перетворитися на крикливого, неконтрольованого пияку, який розслідує злочини лише заради винагороди, але згадайте сцену з дитиною у морзі – одного крупного плана обличчя Різа достатньо, щоб показати увесь прихований біль протагоніста.

Але повернемося до дивного викрадення. Отже, І. Б. Джонатан та Перрі Мейсон займаються цією справою на замовлення впливового магната Германа Беггерлі (Захар Беркут – ой, тобто, Роберт Патрік). Здавалось би, навіщо якомусь мільйонеру так перейматися через смерть дитини? Виявляється, що і батьки малюка, і Герман Беггерлі належать до однієї релігійної організації – загадкової церкви, яку очолює харизматична жінка, відома лише як сестра Еліс. Герой Роберта Патріка не надто довіряє поліції Лос-Анджелесу, і тут він правий – в одній з останніх сцен епізоду ми дізнаємося, що серед викрадачів був і полісмен.

На що чекаємо далі

Поки не дуже зрозуміло, хто ж саме стоїть за цим злочином, але вже можна передбачити, що викрадення якось пов’язане з релігійною організацією, до якої належать батьки малюка. Цікаво, що це вже другий серіал цього року, у якому поєднується естетика нуару, Лос-Анджелес 1930 років та сюжет про загадкові церкви з харизматичними лідерками – схожа історія була лейтмотивом перезапуску «Бульварних жахіть». Утім, судячи з трейлерів «Перрі Мейсон», тут цю тему розглядатимуть трохи менш мелодраматично – здається, можна цілком очікувати щось у дусі «Справжнього детектива».

Також очевидно, що сам перший сезон розповість про те, як Перрі Мейсон нарешті набереться рішучості та почне боротися з демонами власного минулого. У цьому сенсі серіал можна назвати приквелом до оріджина – скоріше за все, найближчим часом ми не побачимо, як герой Меттью Різа перетвориться на спокійного та іронічного адвоката, зате можемо дізнатися, що ж саме спонукатиме його привести своє життя до ладу. Так чи інакше, далі буде на що подивитися – особливо, якщо ви любите медетативні, атмосферні історії.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: