Незримий некстген: перші враження від користування PlayStation 5

Старт продажу PlayStation 5 супроводжувався купою проблем по всьому світу. Покупці з різних країн жаліються на брак консолей в магазинах, відтерміновані передзамовлення та повну невідповідність ситуації гаслу маркетингової кампанії Play has no limits. Україну ця біда теж не минула: затримки постачання та магазини, які зібрали більше передзамовлень, аніж здатні видати, лишили чималу кількість гравців розчарованими. Однак мені пощастило все ж отримати PlayStation 5 майже в день офіційного релізу, тож я провів із нею кілька насичених днів і тепер готовий розповісти, де ж тут заховався некстген.

Від самого анонсу консолей нового покоління було зрозуміло, що чекати великого стрибка в якості графіки не варто, бо робити його вже просто нікуди. Звісно, візуальна складова відеоігор буде розвиватися й надалі, навіть завдяки хваленому трасуванню променів, однак ми не помітимо такої разючої різниці, як це було між минулими поколіннями. І Sony це прекрасно розуміла: компанія розповідала нам про швидкість свого накопичувача, нову технологію об’ємного звуку та інноваційний геймпад, який докорінно змінить ваші відчуття від гри. Тобто вона робила все, щоби принести некстген разом із PlayStation 5, проте не зовсім в тому розумінні, до якого ми звикли. Власне, так воно й вийшло: нове покоління ігрової консолі від Sony насамперед сприймається тактильним та слуховим відчуттями, а вже потім зоровим.

Нове покоління ігрової консолі від Sony насамперед сприймається тактильним та слуховим відчуттями, а вже потім зоровим.

Передати словами те, на що здатен DualSense завдяки тактильні віддачі та адаптивним тригерам, дуже непросто. Геймпад здатний імітувати буквально будь-що: завдяки вібрації своїми руками ви можете відчути краплі дощу, важкість кроків, матеріал поверхні під ногами, подих вітру і ще багато іншого, що захочуть запрограмувати розробники. Тригери ж здатні змінювати свою пружність, заклинювати або ж чинити опір вашим натисканням. Саме Astro’s Playroom з її різноманітними рівнями та імітацією усього навколо допоможе відчути головну особливість PlayStation 5. Тож геймпад — це наразі основний game-changer, завдяки якому можна зрозуміти, що у ваших руках опинилася консоль нового покоління.

Проте варто зауважити, що, по-перше, Astro’s Playroom — це й справді технодемо, яке витискає з геймпада всі його можливості заради вау-ефекту, і в решті ігор вібрація не буде відбивати вам у руки кожен шурхіт та передавати кожну текстуру під ногами. А по-друге, програмувати ці функції навряд чи стануть всі підряд: розробникам просто невигідно витрачати ресурси на роботу з особливостями лише однієї консолі, тож найширше використання фішок DualSense варто чекати винятково в ексклюзивах PlayStation. Щоправда, довговічність геймпадів, особливо цих складних механізмів під тригерами, викликає сумніви. Натискати заклинені курки чи вдавлювати їх попри опір трохи страшнувато, проте наскільки ці конструкції надійні дізнаємося лише з часом.

PlayStation 5 неодмінно здивує вас настільки, що повертатися до старих консолей вам вже точно не схочеться.

Нова технологія об’ємного звуку також потребує кропіткої роботи з боку розробників ігор, однак щоби помітити зміни, не обов’язково навіть купувати навушники з лінійки аксесуарів для консолі. 3D-звук повністю програмний, а тому почути свистіння куль, що пролітають над головою, дрібні уламки дерева й металу, що дзвенять об підлогу, чи гулкі кроки в тісному коридорі теоретично можна з будь-якими навушниками. Та на практиці все ж краще мати якомога якісніше аудіо, щоби не загубити всю виразність звуків.

Розмови про надшвидкісний SSD вражають не так сильно, як сама робота накопичувача. Довгі завантаження дратують у відеоіграх чи не найбільше. Тому повірити в те, що віднині вони зведені до мінімуму, перший час досить важко. Ексклюзиви PlayStation завантажуються майже моментально, а у великих іграх на кшталт нової Assassin’s Creed Valhalla тепер можна подорожувати між точками швидкого переміщення за 5-6 секунд. Утім, швидкість накопичувача в новій консолі сприймається як належне, адже це очевидний розвиток технологій, без якого було б складно уявити нове покоління. Куди цікавіше було поглянути, як Sony впоралася з проблемами PS4.

Величезні розміри консолі (до яких я так і не зміг звикнути) дали змогу помістити всередину серйозну систему охолодження з великим радіатором на всю площу і кулером. За весь час роботи й тестування різних ігор чути консоль мені не довелося, хіба що як прикластися до неї вухом. Не сумніваюся, що прийдешні ексклюзиви будуть ще більш вимогливими й, можливо, змусять PS5 працювати гучніше, однак на перший погляд здається, що цього разу Sony добре підготувалася.

Лишилося поговорити про невіддільну частину запуску консолей: баги, помилки та решта неприємностей, які змусять нервуватися власника нової ігрової платформи. Мені пощастило лишитися без критичних проблем, які перетворюють консоль на цеглину, однак розповісти є про що. Режим сну в PlayStation 5 поки нестабільний: хтось повідомляє про помилки накопичувача, які виникають після виходу зі сну. Я ж зустрівся з відсутністю зображення після пробудження консолі; рішення проблеми виявилося дуже прозаїчним — витягнути та знову вставити дріт HDMI. А от проблему з оновленням гри Marvel’s Spider-Man Miles Morales поки розв’язати так і не вдалося: система пропонує мені грати лише в версію для PS4 і не дає оновити на версію для PS5.

Інженери, що розробляли PlayStation 5, попіклувалися про те, щоби консоль подарувала вам відчуття свята й переходу в нову ігрову еру. Починаючи із суперечливого химерного дизайну, який обов’язково привертатиме до себе увагу, закінчуючи фантастичними здатностями геймпада, які не піддаються опису словами. Та чи варто бігти по неї, щойно консоль знову з’явиться в продажу? Якщо маєте бажання, то чому б і ні. PlayStation 5 неодмінно здивує вас настільки, що повертатися до старих консолей вам вже точно не схочеться. Безумні погоні за кращою графікою закінчилися, і Sony чудово справляється з виведенням ігрового досвіду на інший рівень новими шляхами. І поки конкуренти не сильно зацікавлені в інноваційних підходах, PlayStation 5 з її DualSense на ринку просто немає рівних.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: