Комікси українською: «Білки-вояки» Ешлі Віттер і Еша Мазко
Що вам спадає на думку, коли ви чуєте словосполучення «Білки-вояки»? Зізнаюся, коли я вперше почула про комікс Ешлі Віттер і Еша Мазко, який нещодавно вийшов в українському перекладі від видавництва MAL’OPUS, то відразу уявила веселі пригоди бойових, але все ще дуже милих тварин. Так, щось у дусі класичних діснеївських мультфільмів з антропоморфними звірятками-протагоністами — «Олівера», «Великого мишачого детектива» чи «Робіна Гуда». Як ви вже напевно здогадались з ілюстрацій до цієї рецензії, я помилялась — так, в історії вистачає і тварин, і пригод, але нічого милого тут немає. Зате є жорстокість, реалізм та похмура атмосфера безжального постапокаліптичного світу в якому зможуть вижити лише найсильніші — чи не ідеальна історія для прохолодного осіннього вечора?
Відразу скажу, що я не фанат ідеї підкреслено «дорослих» історій про тварин. Так, у цьому піджанрі є надзвичайно вдалі твори, від німецького анімованого детектива «Феліде» (не дивіться, якщо вас лякає концепція котів-сектантів) і до беззаперечно геніального «Коня БоДжека». Але часом складається враження, ніби деякі письменники та шоуранери настільки упиваються ідеєю контрасту між милою зовнішністю тварин та їх похмурим внутрішнім світом, що доводять цю концепцію до абсурду, намагаючись шокувати читача. На щастя, «Білки-вояки» чіпляють не лише сміливим сюжетом та неприхованим насильством, але й іншими особливостями – продуманою історією, реалістичним світом та одним з найкращих малюнків, які я бачила цього року.
Але давайте спочатку поговоримо про сюжет. Незадовго до подій «Білок-вояків», людству нарешті вдається зробити те, що воно завжди намагається зробити в постапокаліптичних оповідях — самознищитись та залишити після себе позбавлену ресурсів здичавілу пустку. Ці холодні, небезпечні і голодні землі стають місцем боротьби численних кланів тварин, в яких після зникнення людей з’явилась власна цивілізація, якщо можна так взагалі назвати жорстоке, роздроблене суспільство, в якому кожен виживає, як може. Деяким кланам пощастило трохи більше — вони підкорюють сусідні племена, нещадно відбирають чужу їжу та заганяють полонених у «годувальні табори», де ті покірно чекають, поки їх не з’їдять. Деякі родини ледь-ледь рятуються від тотального винищення, хоча і розуміють, що будь-яке рішення тимчасове — незадовго прийде холодна зима, і тоді їжі стане ще менше.
Жерстянники — невеликий лісовий клан, який переживає не найкращі часи: кількість хворих та поранених тварин постійно збільшується, їх землі дають дедалі менше ресурсів, і з усіх боків тиснуть вороги. Тварини опиняються перед двома жахливими виборами — об’єднуватися з іншими племенами, ризикуючи втратити свою ідентичність (на відміну від сусідів, вони сповідують кодекс Волі, який заохочує взаємодопомогу та толерантність), чи вирушати на пошуки кращих територій.
Якщо ви прочитали синопсис та уявили дивну суміш «Шаленого Макса» і «Гри престолів» (але з лісовими звірятами!), то це доволі близько до правди. Попри дуже специфічну концепцію, комікс скоріше нагадує напружену політичну драму, ніж чергову «дорослу» історію про цинічних тварин. Так, тут вистачає шокуючого насильства, але не думайте, що автори виїжджають на самій лише абсурдності сюжету. Антропоморфні пухнасті герої — не гіммік, задуманий для того, щоб здивувати читача, а цілком продуманий хід, який дозволяє метафорично розкривати характери персонажів, їх відмінні філософії.
Але найсильніша сторона «Білок-вояки» (принаймні, поки що) – навіть не сама історія, а неймовірно реалістичний та атмосферний малюнок Ешлі Віттер. Якби комікс послуговувався більш звичним гіперболізованим візуальним стилем, події було б складніше сприймати як щось серйозне та драматичне. Але Віттер настільки уважно промальовує кожну шерстинку своїх героїв, що складається враження, ніби ми не просто спостерігаємо за боротьбою кланів, а присутні на кожній військовій нараді та таємній зустрічі. Хоча комікс і не вийде назвати повноцінним горором, холодна та зловісна кольорова гама додає йому настільки похмурої атмосфери, що ми навіть не втримались і вирішили розповісти про «Білок-вояків» у рамках сезону горорів на Vertigo. Іншими словами, якщо вам треба ідеальний комікс для жовтневого вечора, то ось він.