Монахині, перестрілки і давні артефакти: чи варто дивитися серіал Warrior Nun від Netflix
Другого липня на Netflix стартував серіал Warrior Nun – чергова спроба стрімінг-сервісу створити новий хіт для підліткової аудиторії. Цього разу сюжет звучить ще більш екстравагатно, ніж зазвичай – а знаючи любов Netflix до окультних шкільних драм, ретро-детективів та абсурдного сай-фаю, це вже щось. У центрі сюжету, вільно адаптованого з американської манги Warrior Nun Areala, знаходиться таємний орден войовничих монахинь, які ще з середньовіччя протистоять демонічним силам.
Так, якщо ви відразу уявили якусь шалену суміш «Баффі, винищувачки вампірів», та «Коду Да Вінчі», то це не далеко від правди – в теорії Warrior Nun справді здається ідеальним guilty pleasure-серіалом. Але що ми отримали на практиці? Ви використовує серіал увесь свій інтригуючий потенціал? І головне – чи варто його дивитися комусь окрім найбільш запеклих фанатів підліткових історій від Netflix? Давайте розбиратися.
Варто дивитись Warrior Nun, якщо:
Ви просто не можете встояти перед черговою історією про таємниці Ватикану. Отже, одного дня молода паралізована сирота Ава (Альба Баптіста), яка прожила майже усе своє життя в притулку при іспанському монастирі, помирає. На цьому її історія могла б закінчитись, але відбувається диво – до тіла дівчини випадковим чином потрапляє давній священний артефакт. Героїня не лише оживає, але й отримує цілу низку неймовірних здібностей – надприродну силу та швидкість, вміння телепортуватися та загоювати рани. Ава вирішує отримати максимум від свого другого шансу, тікає з похмурого монастиря та приєднується до банди юних гедоністів-злочинців. Але повністю насолодитися свободою дівчині не вдастся – її розшукує орден тих самих войовничих монахинь, яким належав чудодійний артефакт. Так Ава не лише потрапляє у центр моральної дилеми (що краще – безтурботно подорожувати Європою з красивими новими друзями, чи допомогти у боротьбі з демонами?), але й назавжди впливає на баланс сил зла та добра.
Якщо ви в дитинстві раптом дуже любили читати сумнівний нон-фікшн про нерозгадані загадки, стародавні прокляття та легендарні артефакти, а трохи згодом переключились на романи Дена Брауна, то Warrior Nun стане непоганою розвагою на вихідні. Так, творці серіалу не надто детально вивчали історію католицизму – замість реальних історичних та легендарних постатей тут фігурують вигадані святі з дивакуватими іменами. Часом це призводить до справді дивних сюжетних рішень. Наприклад, попри те, що серіал намагається критикувати Католицьку церкву за її патріархальність та нетерпимість, вони все одно чомусь розповідають про хрестові походи «проти кровожерливих варварів», а не задумуються над справжніми історичними причинами цих конфліктів.
Зате сценаристам вдається створити багатошаровий, загадковий світ, наповнений власними звичаями, ритуалами та магічними правилами. Коли шоураннери вирішують фокусуватися на ньому, а не розтягують другорядні сюжетні лінії (серйозно, кого цікавить любовна лінія головної героїні, якщо поруч є світ войовничих монахинь?), то від серіалу складно відірватися. На жаль, складається відчуття, що детальніше показувати містичний світ нам збираються лише у другому сезоні, а поки історію навіщось розбавляють зайвою драмою.
Ви любите сміливих та балакучих жіночих персонажів. Ава – смілива, але людяна юна героїня, яка завжди готова якось саркастично відповісти противникам, чудово розбирається у поп-культурі та щиро хоче насолоджуватися життям. Так, фанатам «Баффі, винищувачки вампірів» такий образ може здатися трохи похідним – сценаристи справді запозичили у культової героїні Сари-Мішель Геллар немало рис та особливостей. На щастя, від повної другорядності героїню рятує харизматична португальська акторка Альба Баптіста, яка перетворює трохи передбачуваний архетип на живу, смішну та реалістичну персонажку. Вона чимось схожа на героїнь молодої Елен Пейдж – водночас вразлива і рішуча, трохи дивакувата, але по-своєму чарівна.
Проблема в тому, що самі сценаристи щось не дуже докладають зусиль, щоб зробити розвиток протагоністки менш шаблонним. Кожен етап історії можна передбачити: спочатку героїня отримує неймовірний дар, відмовляється використовувати його задля високої Мети, але згодом знаходить справжніх друзів, і все ж виходить на шлях героїзму.
Варто пропустити Warrior nun, якщо:
Ви втомились від стандартної формули Netflix. На жаль, більшість підліткових серіалів стрімінг-платформи страждають від одних і тих самих проблем. У першу чергу, постійно складається враження, ніби перед нами шестисерійний серіал, який навіщось розтягнули на десять серій – і в останній момент додали трохи драматичних сцен, щоб розбавити основний сюжет. Від цього страждали і «Ключі Локків», і останні сезони «Сабріни». Замість того, щоб з головою поринути у шалений світ містицизму, церковних інтриг та протистояння між монахинями та демонами, сценаристи постійно стримують власний запал.
Контраст між таємним світом Ордену та світом звичайних людей міг би стати одним із найцікавіших аспектів шоу (лише згадайте, як круто використали цей момент у «Джоні Віку»), але його чомусь взагалі не використовують. Мешканці іспанських міст ніяк не реагують на те, що на їх вулицях періодично з’являються послушниці з велетенськими арбалетами та мечами за спиною. Європейська преса ввічливо вислуховує промову видатної науковиці про те, що вона ось-ось відкриє портал в рай, і не ставить їй жодного критичного запитання.
Я вже писала про те, що сценаристи даремно намагаються втиснути в шоу обов’язкову сюжетну лінію про підліткові стосунки та закоханість, але згадаю про це ще раз – якраз «земні» лейтмотиви серіалу не дають йому злетіти. Так, немає нічого поганого в тому, щоб серіал розповідав і про неймовірні пригоди героїв, і про їх буденне життя (знову ж, «Баффі, винищувачка вампірів» це робила чудово!), але давайте хоч на пару років забудемо про класичну сюжетну лінію «герой з надзвичайними здібностями не цікавиться своїми новими вміннями, а просто ниє про те як він хоче стати нормальним»? Колись це було оригінальним, але зараз ці передбачувані сцени просто хочеться перемотати.