Згадати все: короткий рекап двох сезонів «Світу дикого заходу»

15 березня на каналі HBO стартував новий сезон «Світу Дикого заходу» – одного з найбільш заплутаних, метафоричних та захоплюючих серіалів останніх років. Цього разу шоураннери Джонатан Нолан та Ліза Джой вирішили піти доволі незвичним шляхом – трохи змінити фокус серіалу, перенести основні події у іншу локацію та познайомити нас з новими персонажами. І все ж, хоча критики називають третій сезон «Світу Дикого заходу» чимось на кшталт «м’якого перезапуску», варто пригадати, про що взагалі йшла мова у попередніх частинах серіалу.

Тим паче, що другий сезон був справді… насиченим: люди виявлялись роботами, роботи починали мислити цілком незалежно від своїх творців, нам показали аж три різні парки, а центральна сюжетная арка закінчилась масштабною різаниною. Паралельно з цим нас ознайомили з високотехнологічним раєм для андроїдів, попередили про небезпеки пошуків безсмертя і натякнули на жахіття соціальної несправедливості. І розповіли про нещасливе родинне життя героя Еда Гарріса! Знаємо – все це відразу і не пригадаєш.

Тож пропонуємо швиденько проговорити головні події «Світу Дикого заходу» та згадати, на чому поки що зупинились сценаристи шоу.

Перший сезон «Світу дикого заходу» розповідав про високотехнологічний розважальний парк, у якому заможні та впливові люди могли реалізовувати свої найпотаємніші мрії – експлуатуючи при цьому надзвичайно людиноподібних андроїдів. Як завжди буває у подібних історіях, щось пішло не так – роботи, які не мали б шкодити відвідувачам, почали чинити супротив. Так, щось на кшталт «Парку юрського періоду», але з ковбоями замість динозаврів. Заплутаний сценарій та специфічний монтаж першого сезону приховував важливу таємницю – події насправді відбувались протягом трьох часових періодів: розробки парку, його перших випробувань та кривавого повстання роботів.

Сам парк було створено двома партнерами – Арнольдом Вебером (Джеффрі Райт) та Робертом Фордом (Ентоні Гопкінс). Першим роботом, якого успішно побудували чоловіки, була Долорес (Еван Рейчел Вуд) – майбутня головна героїня серіалу. Попри всю свою взаємоповагу та дружбу, Вебер і Форд ніяк не могли порозумітись щодо природи андроїдів – Роберт вважав їх бездумними машинами, а ось Арнольд вірив у можливість їх еволюції. Після втрати сина, розбитий горем Вебер почав працювати над способом підштовхнути роботів (у першу чергу – ту саму Долорес) до саморозвитку. Для цього він створив «Лабіринт» – загадку, за допомогою якої андроїди могли б наблизитись до самоусвідомлення. Але якщо припустити, що роботи нічим не гірші за людей, то як можна експлуатувати їх у розважальному парку? Вебер спробував переконати свого партнера не відкривати розважальний комплекс, але Форд так йому і не повірив. Тому Арнольд пішов на радикальний крок – перед відкриттям парку запрограмував Долорес убити решту андроїдів, його і саму себе.

Це не зупинило Форда – він полагодив пошкоджених роботів (серед них і Долорес, якій стерли пам’ять), і самостійно відкрив парк. А головне – створив андроїда-копію свого покійного партнера, назвав його Бернардом Лоу та найняв на роботу у парку. Звісно, Бернард не знав, що він – робот.

За декілька років після смерті Вебера, героїня Еван Рейчел Вуд познайомилась з одним із відвідувачів парку – милим хлопцем на ім’я Вільям (Джиммі Сімпсон). Між чоловіком та роботом з’явились почуття, але їх історія закінчилась трагічно – команда Форда зрозуміла, що стосунки з Вільямом ось-ось змусять Долорес «прокинутись» і усвідомити свою сутність. Тому працівники парку «перезапустили» Долорес – і це зламало психіку бідного Вільяма, перетворивши його на зловісну Людину в Чорному, яку в пізнішій часовій лінії зіграв Ед Гарріс. І все ж, Вільям важливий не лише як антагоніст (чи дуже травмований антигерой) серіалу – саме завдяки йому парк отримав фінансування від корпорації Делос і зміг розширитись на ще декілька локацій. Так з’явились тематичні зони, присвячені середньовічній Японії, колоніальній Індії та Другій Світовій війні (цю частину парку ми точно побачимо у третьому сезоні). Але розваги Вільяма дедалі ставали все більш жорстокими та дивними – його дружина згодом наклала на себе руки, дізнавшись про все те, що він робив у парку.

Корпорація Делос почала поступово отримувати все більше влади над парком – і хитрий Форд вирішив чинити їм опір. Він зрозумів, що Арнольд мав рацію – роботи справді мають потенціал до саморозвитку, і вирішив підштовхнути їх до еволюції. Для цього він створив власну версію «Лабіринту», і чекав, поки Бернард, Мейв (Тенді Ньютон) і Долорес усвідомлять свою природу та підуть проти запрограмованого сценарію. Прокинувшись, Долорес вбиває Форда (але не лякайтесь, саме цього він і хотів), збирає армію та винищує відвідувачів парку – а це переважно працівники компанії Делос.

Другий сезон розгортається трохи більш зрозумілим чином, але тут теж вистачає загадок. Якщо коротко, то головні сюжетні лінії стосуються трьох героїв: Долорес намагається втекти з парку, Мейв розшукує свою доньку, а бідний Бернард розгублено ходить серед уламків парку та намагається зрозуміти, що ж відбувається.Події переважно відбуваються у трьох частинах парку. Першу називають Колискою, і це сервер, на якій зберігаються свідомості усіх роботів. Як згодом виявляється, Форд завантажив туди і частину власної свідомості – саме так йому вдавалось керувати парком навіть після смерті. Долорес наказує своїй помічниці Анджелі (Талула Райлі) знищити Колиску – таким чином загиблих роботів не зможуть знову оживити і змусити працювати у парку.Крім цього є Кузня – там збирають неймовірну кількість даних про усіх гостей парку (звісно, не повідомляючи їм про таке порушення приватності). Але найважливіше місце – віртуальна Долина, у якій роботи зможуть довго і щасливо жити, не зазнаючи впливу з боку людей. Долорес спочатку намагалась знищити Долину – їй здавалось, що андроїди повинні боротись за свободу у реальному світі, а не погоджуватись на якусь цифрову утопію, створену для них Робертом Фордом. Але згодом вона змирилась з тим, що деякі роботи просто втомилася від усього цього насильства – і заховала їх прихисток від людей, які могли б якось йому зашкодити.

Мейв пожертвувала собою, щоб її донька потрапила у Долину – але, судячи з усього, героїня Тенді Ньютон ще повернеться у третьому сезоні. Бернард теж помер, але не надовго – згодом Долорес побудувала ще одну копію андроїда, і загрузила у нове тіло його свідомість. Крім цього, вона втекла з парку з п’ятьма «перлинами» – носіями, на яких зберігається пам’ять і свідомість роботів (ми досі не знаємо усіх, кого Долорес винесла). До речі, Долорес тимчасово переховувалась у тілі Шарлотт Гейл (Тесса Томпсон) – однієї з керівниць Делос, але згодом створила для себе ще одну «звичну оболонку». Тож тепер Долорес на волі, у світі людей, а у тілі Шарлотт таємно мешкає свідомість ще одного робота – і ніхто з її колег про це навіть не здогадується.

Остання (і найсумніша) сюжетна лінія другого сезону – історія Вільяма, який, виявляється, намагався забезпечити вічне життя своєму свекру, Джиму Делосу. Вільям вселив свідомість Джима у синтетичне тіло, але ця амбітна ідея так і не спрацювала. Розлючений чоловік знову занурився у світ парку, переконаний у тому, що Роберт Форд десь там заховав таємницю безсмертя, і досі над ним насміхається. Епогеєм цієї манії стала сцена, у якій Вільям зустрів у парку молоду дівчину, страшенно схожу на свою доньку – і застрелив її, помилково вирішивши, що це лише андроїд, створений Фордом. Звісно, це все ж була його рідна донька – і Вільям остаточно втратив глузд, почавши переконувати себе в тому, що сам він являється роботом, якого запрограмували вбити дівчину.

Фінальна сцена сезону показує Вільяма у тій же камері, де колись сидів його свекр. Щоправда сама будівля дуже пошкоджена, тож так і не зрозуміло, у якому часі відбувалася сцена і чи дійсно Вільям є андроїдом?

Де хто зараз?

Отже, давайте пригадаємо, хто ж дожив до початку третього сезону, та за ким ми будемо уважно стежити у нових серіях.

Долорес (Еван Рейчел Вуд) успішно втекла з парку і тепер живе серед людей, таємно плануючи повстання роботів. Серед її помічників – синетична копія Шарлотти (Тесса Томпсон), яка досі управляє парком і точно зможе перехитрити решту директорів.

Вільям (Ед Гарріс), скоріше за все, намагається осмислити власні дії. Незрозуміло, чи буде він важливою загрозою у третьому сезоні – в нього і так є про що думати.

Бернард/Арнольд (Джеффрі Райт). Після того, як Бернард помер, Долорес його відбудувала, відштовхуючись від власних спогадів про Арнольда. Здається, у третьому сезоні на нього точно чекає криза ідентичності.

Мейв (Тенді Ньютон) ніби мала б померти, але хто знає напевне? Якщо героїня Тенді Ньютон все ж жива, то тепер їй треба буде якось втекти з парку та знайти собі нову небезпечну місію – адже сюжетна лінія з донькою точно вже завершена.

Форд (Ентоні Гопкінс). Геніальний інженер помер ще у першому сезоні, але ми дуже здивуємося, якщо частина його свідомості не фігуруватиме у третьому сезоні. Такий хитрий персонаж точно хотів би якось впливати на повстання роботів – чи хоча б спостерігати за ним і видавати саркастичні коментарі.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: