Вона написала вбивство: хороші екранізації Агати Крісті, які ви могли пропустити

У березні на стрімінг-сервісі Amazon Prime вийшов двохсерійний детективний міні-серіал «Блідий кінь» – чергова екранізація твору Агати Крісті. Ми вирішили пригадати ще декілька вдалих адаптацій детективних історій письменниці, які ви могли пропустити. Серед них і культова класика нуарів, і епічні фільми з по-справжньому зірковим кастом, і міні-серіали, які можна подивитись за один вечір. Головне – заздалегідь заварити чаю та не відволікатись від заплутаного сюжету.

І нікого не стало
(міні-серіал, 2015)

Британський міні-серіал 2015 року чудово передає увесь похмурий настрій та легку мізантропію однойменного оповідання Агати Крісті (знаємо, колись історію видавали під менш політкоректною назвою, але тепер вона називається саме так). Так, можливо це і не найкраща адаптація Крісті з точки зору кінематографічної цінності чи унікальності режисерського підходу. Зате тут є все, що насправді потрібно від хорошого британського детективного міні-серіалу: вишукана атмосфера, чудово підібраний акторський склад (Чарльз Денс, наприклад!) і заплутаний сюжет.

Кривий будиночок
(фільм, 2017)

«Кривий будиночок» – ідеальний детектив для поціновувачів «Аббатства Даунтон» та інших елегантних британських драм. Можливо, сюжет тут і не надто динамічний, а персонажі – трохи віддалені від реального життя, але стрічку варто подивитись заради ефектних декорацій та вражаючого касту. До речі, головні ролі виконують Гленн Клоуз, Макс Айронс, Джилліан Андерсон, Терренс Стамп та Крістіна Гендрікс. А в центрі сюжету – загадкове вбивство багатого бізнесмена.

Зло під сонцем
(фільм, 1982)

Серія фільмів про Еркюля Пуаро з Пітером Устіновим у головній ролі – одна з найбільш масштабних і культових адаптацій творів Агати Крісті. Як би ми не любили телесеріал з Девідом Суше у ролі ексцентричного бельгійського детектива, по ньому все ж видно, що перед нами доволі бюджетна екранізація. А ось стрічка Пірса Гамільтона може похвалитись справжнім розмахом – тут і екзотичні локації для зйомок, і зірковий акторський склад. У «Злі під сонцем», наприклад, зіграли Меггі Сміт та Джейн Біркін.

Дзеркало тріснуло
(фільм, 1980)

Пам’ятаєте, ми писали, що серія адаптацій Агати Крісті від Пірса Гамільтона славиться своїм масштабом та вдалим акторським складом? Так ось, у стрічці «Дзеркало тріснуло» зіграли Анжела Ленсбері, Елізабет Тейлор, Рок Гадсон, Тоні Кертіс і Кім Новак! Картина провалилась у прокаті, тож Ленсбері більше не отримала нагоди зіграти добросердечну, але дуже уважну місс Марпл, і дарма – вона чудово опанувала цю роль. Та і досі важко сказати, чому ж картина виявилась комерційно неуспішною – тут вистачає колоритних персонажів, справді смішних діалогів та заплутаних загадок.

Смерть на Нілі (фільм, 1978)

Ще одна історія з Пітером Устіновим у ролі педантичного бельгійця Пуаро – і знову дія відбувається на екзотичній локації. Головний герой розслідує дивну смерть, що трапилась посеред розкішного круїзу Нілом. Серед підозрюваних – герої Бетті Дейвіс, Джейн Біркін (так, вона грала у двох адаптаціях Крісті), Анжели Ленсбері (не дивуйтесь, тут вона не у ролі міс Марпл), Девіда Нівена та Мії Ферроу. До речі, у 2020 році має вийти нова адаптація цього оповідання – з Кеннетом Браною у головній ролі.

Блідий кінь
(міні-серіал, 2020)

Цього року BBC випустили доволі нестандартну екранізацію Агати Крісті – містичний трилер «Блідий кінь». На відміну від більшості фільмів за мотивами детективних історій письменниці, цю історію складно назвати затишною чи приємною – тут постійно панує атмосфера легкої паніки та надприродньої загрози. Стилістично міні-серіал нагадує скоріше фольк-горрори типу «Плетеної людини» чи минулорічного «Сонцестояння» – дія відбувається у маленькому британському містечку, де щороку святкують дивні язичницькі фестивалі. Погодьтесь – такого від Агати Крісті не чекаєш.

Вбивства за алфавітом (міні-серіал, 2018)

Знаю, давні поціновувачі творчості Агати Крісті зі скепсисом відреагували на перші новини про те, що Джон Малкович зіграє легендарного Еркюля Пуаро. Але недовіра до творців серіалу була даремною – актор чудово виконав роль бельгійського детектива, а сценаристи вдало додали персонажу передісторії. «Вбивства за алфавітом» – яскравий приклад того, як шоуранери можуть осучаснити сюжет, не втративши центральну ідею та шарм першоджерела.

Свідок обвинувачення (фільм, 1957)

Звісно, улюблена адаптація детективів Агати Крісті – питання дуже суб’єктивне. Комусь подобається телесеріал з Девідом Суше, комусь – повнометражні стрічки з Устіновим чи сучасні міні-серіали. Але якби треба було обрати одну-єдину найкращу екранізацію твору британської письменниці, то більшість критиків зійшлись би на «Свідку обвинувачення» – нуарі Біллі Вайлдера, який свого часу зібрав шість «Оскарів». Так, в основі сюжету лежить не якесь із популярних оповідань про Пуаро чи міс Марпл, а маловідома п’єса Крісті – і якраз завдяки цьому розв’язка картини дивує навіть найбільш раціональних любителі детективних історій.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: