Людина у пошуках сенсу

Піт Доктер ніколи не боявся говорити з дітьми на серйозні теми. «Вперед і вгору» був, за його власними словами, виразом любові до його дідуся й бабусі. «Думками навиворіт» — медитацією над дорослішанням, натхненою його власними дітьми. «Душа», його остання режисерська робота, продовжує цю тенденцію. Але тепер у фокусі Доктера — він сам: чоловік, який прожив уже 50 років, але досі не впевнений, як саме; який знає, що любить життя, але намагається зрозуміти, за що.

Головним героєм цієї подорожі вглиб себе стає Джо Ґарднер — джазовий музикант, який працює вчителем у школі на пів ставки й досі, попри 50-річний вік, мріє про кар’єру на сцені. Коли він нарешті отримує таку можливість, то на радощах провалюється у відкритий люк і… помирає. Але він не готовий прощатися з життям, коли виконання заповітного бажання настільки близько, тому робить усе можливе, щоб повернутися на Землю. І таки отримує свій шанс, коли йому доручають пояснити ще ненародженій душі, чому їй варто спробувати земне життя.

«Душа» є прямим ідейним послідовником «Думками навиворіт», знову беручись за візуалізацію абстрактних понять. Але якщо в попередньому фільмі Доктера вони належали дитині, то тепер ідеться про дорослих. Звісно, у стрічці є яскраві барви, піца та смішний кіт, які приваблять глядачів будь-якого віку. Але якщо зважати на реноме фільмів Pixar як «картин для дорослих, які маскуються під дитячі мультфільми», то у «Душі» це маскування найпомітніше. Мабуть, ще ніколи теми, які піднімаються у мультфільмі, не були настільки далекими від маленьких глядачів. І Доктер сам це усвідомлює, зазначивши в одному з інтерв’ю, що перестав турбуватися про те, чи будуть його картини доступними для дітей. «Ми не робимо фільми тільки для себе, але ми починаємо з себе, а потім уже запрошуємо дітей».

Оригінальна назва
Soul
Тривалість
100 хв
Прем’єра
25 Грудня 2020
Жанр
Анімація
Режисер
Піт Доктер
Актори
Джейми Фокс, Тина Фей

Фільм ніби запрошує відкинутися на спинку крісла в кінотеатрі та відчути глибину кожного моменту свого життя. Так, як цього намагаються навчитися герої.

Можливо, саме через це елементи фізичної комедії, покликані розважити найменших глядачів і підняти темп, подекуди здаються чужими цьому спокійному й медитативному фільму. Сприяє цьому й саундтрек, який поєднує м’який джаз Джона Батісте з іще м’якшим електронним ембієнтом Трента Резнора та Аттікуса Росса (їхній перший досвід з анімацією). Додайте до цього ніжну блакить потойбічного світу душ та насичений жовтогарячим осіннім сонцем Нью-Йорк. Фільм ніби запрошує відкинутися на спинку крісла в кінотеатрі та відчути глибину кожного моменту свого життя. Так, як цього намагаються навчитися герої.

Мабуть, найцікавішою тематичною складовою фільму є деконструкція однієї з найхарактерніших для західних сюжетів — особливо дитячих — ідей. А саме ідеї заповітної мрії, до якої треба йти понад усе. Такої мрії, яка надає сенс життю, яка підштовхує в найважчі моменти. Власне, як зізнається сам Доктер, саме здійснення такої мрії й підштовхнуло його до роботи над картиною. Адже його попередня стрічка, «Думками навиворіт», мала приголомшливий успіх, проте сам режисер відчув, що це не зробило його кращою чи щасливішою людиною.

«Душа» за допомогою двох своїх головних героїв, Джо та 22-ї, протиставляє два погляди на життя. Перший — чисто західний, особливо притаманний американському духу капіталізму: треба мріяти, треба діяти, треба боротися, треба втілювати. Другий — східний, споглядальний, де життя — це потік, якому треба не опиратися, а віддатися. Не виключено, що від того, який з цих поглядів ближче особисто вам, залежатиме задоволення, яке ви отримаєте від стрічки.

Можливо, це ще одна причина, чому «Душа» здається настільки дорослішою за інші мультфільми Pixar. Діти не настільки часто замислюються над тим, навіщо вони живуть — їм нíколи, вони надто зайняті тим, щоб жити. А от для дорослих, які вже встигли забути смак цього задоволення, цей фільм може стати таким необхідним нагадуванням про те, що іноді треба просто заплющити очі та джазувати.

Плюси

+ тематична та емоційна глибина
+ саундтрек
+ атмосфера

Мінуси

— дітям може бути нудно

Оцінка

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: