Епізод 3: «A Rickconvenient Mort»

В одному з інтерв’ю Ден Гармон розповідав про цикл творчості, який притаманний йому та більшості його знайомих авторів. За його словами, кожен сценарист і режисер знімає про те, що йому подобалося в 13 років, щоб потім новий 13-літній глядач виріс і сам почав знімати про те, що йому подобалося в 13 років. Якщо це справді так, то третя серія п’ятого сезону показує, який саме мультсеріал дивилися суботнім ранком молоді сценаристи «Ріка та Морті».
Але почнімо, як завжди, з назви. Вона відсилає до документального фільму колишнього кандидата в президенти США Ела Ґора (якому до заповідної посади не вистачило трохи більше 500 — так, п’ятиста — голосів у Флориді) «Незручна правда» (An Inconvenient Truth). Ґор — відомий борець за екологію, і стрічка розповідає про те, як людство сприяє глобальному потеплінню. На момент виходу в 2006 році «Незручна правда» посіла третє місце за американськими касовими зборами серед документалок, поступившись тільки «Фаренгейту 9/11» Майкла Мура та «Маршу пінгвінів» Люка Жаке.
Саме тема захисту довкілля стала основою одного з двох сюжетів цієї серії. Він розповідає про стосунки Морті та Планетіни — супергероїні, яка бореться за нашу планету. Другий сюжет присвячений шаленим вихідним Ріка та Саммер, які хочуть відірватися, немов востаннє, на трьох приречених планетах.
Сама Планетіна (яку озвучила зірка «Спільноти» Елісон Брі) — прямий відповідник Капітана Планети, головного героя дитячого мультсеріалу «Капітан Планета та Планетери». Серіал розповідав про п’ятьох підлітків, кожен з яких керував певною стихією: водою, вогнем, повітрям, землею. П’ята дитина керувала силою серця. Мультсеріал мав відверто дидактичний характер: наприкінці кожної серії герої просто в камеру казали, що глядачі можуть допомогти боротися за чистоту Землі, а Капітан Планета казав: «Сила в твоїх руках!» Подібну репліку можна почути й від Планетіни, яка промовляє в камеру: «Є тільки одне рішення від забруднення Землі — ти!»
Її ворог Дізель Візел (тобто дизельний тхір) зовні нагадує не тільки антагоністів «Капітана Планети», але й інших лиходіїв мультсеріалів 90-х. А саме Бібопа та Рокстеді з першої екранізації «Черепашок-ніндзя». Жилет, окуляри, завішаний озброєнням — Дізель Візел є своєрідною амальгамою заклятих суперників черепашок-ніндзя.
Коли Морті повідомляє родині, що в нього прокинулися теплі почуття до Планетіни, Бет називає її «супергероєм четвертої фази». А коли ми чуємо про «супергероїв» та «фази», асоціація може бути тільки одна — Marvel Cinematic Universe з її різними фазами розвитку. Четверта фаза щойно почалася. Серіали «ВандаВіжн», «Сокіл і Зимовий солдат» і «Локі», а також недавня «Чорна вдова» — усе це її складові.
Щоправда, роман Морті та Планетіни розгортається не дуже гладенько. Підлітки, чиї сили утворюють Планетіну («Рік і Морті» залишив тільки чотирьох з них, прибравши силу серця та замінивши землю на бруд), невдоволені втручанням хлопця в їхній бізнес. Коли один з них хоче залякати Морті, той відкушує йому палець із перснем — саме так, як робить Ґоллум у «Володарі перснів».
А поки Морті набиває любовні ґулі, його дідусь і сестра влаштовують відривний вікенд на приречених планетах. Кожній з них загрожує свій власний апокаліпсис.
На планеті Морґлуц сонце перетвориться на наднову. Саме таку долю пророчив нашій планеті фільм «Знамення» з Ніколасом Кейджем. Він розповідав про астрофізика, який розгадує таємничий шифр і здогадується, що Земля скоро загине від сонячного спалаху.
Планета Слартіварт впаде в чорну діру. І, звісно, не можна говорити про чорні діри, не згадавши «Інтерстеллар» Крістофера Нолана. Цей фільм, мабуть, назавжди визначив, як саме будуть зображати чорні діри в кіно та мультсеріалах. Власне, чорна діра в цій серії має саме такий вигляд. Назва ж планети трохи нагадує персонажа Слартібартфаста з серії Дуґласа Адамса «Путівник по галактиці для космотуристів».
На планету Феркус-9 впаде астероїд, і Рік сам порівнює цю ситуацію з фільмом «Зіткнення з безоднею» (Deep Impact). Ця стрічка не настільки відома на наших теренах, як «Армагеддон», хоча в Америці обидва фільми стали хітами прокату. І «Зіткнення з безоднею», і «Армагеддон» розповідають про падіння астероїда на нашу планету — класичний приклад фільмів-двійнят. І одна, і інша стрічка вийшли в кіно влітку 1998 року.