«Promortyus»

«Рик и Морти»  –  Сезон 4  –  Серія 7/10

Якщо попередній епізод був мета-подорожжю у світ поп-культури та самоіронії авторів над сценарними прийомами, то сьома серія «Ріка і Морті» постала у вигляді традиційної для шоу пародії на певний жанр — у даному випадку космічне кіно про інопланетян. Втім навіть тут Ройланд і Хармон перевернули стереотипи і ми отримали історію в якій протагоністи стають антагоністами.

За сюжетом Рік разом з Морті опиняються на чужій планеті Глорзо, де панують паразитуючі створіння, схожі на лицехватів з «Чужого». Вони беруть в полон будь-якого інопланетянина, що прибув на їхню територію, і використовують його тіло для власного цілком розміреного життя (як виявилося). Влаштувавши справжній погром на планеті, головні герої тікають і лише пізніше виявляють, що залишили там Саммер, яку тепер потрібно визволяти. Авжеж в цьому серіалі не все так просто і Ріку разом з Морті належить відкрити цікаву правду про місце, в яке вони повернуться.

Перше, на що варто звернути увагу — заголовок епізоду — Promortyus, що в цілому пояснює весь сюжет, який пародіює не лише «Прометея» Рідлі Скота, а й всю франшизу «Чужий». Між тим у промо-ролику про сьому серію Ден Хармон розповідає про джерела натхнення, де згадує антагоніста Старро з коміксів DC, який виглядав як морська зірка і також паразитував на обличчі людини. До того ж паразити можуть так само відсилати до хедкрабів з Half-Life.

Вже з перших хвилин ми чуємо мало не рекламу Pornhub, адже Морті доволі послідовно розповідає про переваги підписки. Згодом Рік каже «У них є магазин M&M» (відома мережа продуктових супермаркетів в США), натякаючи на розвиненість цієї цивілізації.

Цікаво, що у епізоду не лінійна структура — він починається з середини. Ден Хармон стверджує, що це перша серія шоу, де вони беруться за такий спосіб наративу. Знаючи, якими шаленими до цього були пригоди Ріка і Морті, не впевнена, що йому варто вірити. Навіть сам Морті в другому сезону (епізод «Look Who’s Purging Now») стверджує, що він не фанат сцен в стилі «три тижні до того» і що історія має починатися з початку, а не з того місця, де стає цікавою.

Але повернемося до пасхалок в сюжеті — на планеті паразитів Морті бачить, що потрапив на обкладинку місцевого друкованого видання Glorzo Magazine, який по дизайну відтворює журнал Time, де зазвичай з’являються найвпливовіші люди сьогодення. Рік глузує, що Морті потрапив у принт, що по суті не є досягненням — тут в цілому правда — друковані медіа відмирають, втрачаючи прибутки і впливовість.

Youtube-канал паразита-Ріка — явна сатира на подібних гуру теорій змов, що переважно кричать у своїх роликах і збирають перегляди за рахунок контраверсійних висловлювань. Так автори, напевно, тримали в голові Алекса Джонса — радіо-ведучого та зірку Youtube.

Стрілянина Ріка і Морті по місту — референс на «Зоряні війни», про що згадують самі герої. Порівняння виходить далеко за межі кабіни стрільця, яка дуже схожа на ту, що є в Соколі тисячоліття. Так у зоряній сазі мало хто замислюється над долею деперсоналізованих штурмовиків. В цілому ж весь епізод присвячений детальнішому дослідженню протилежної сторони і їхній гуманізації.

До теми про зміну ролей — поганці Рік і Морті не наважуються влаштувати 9/11, тому що це, у їхньому розмінні, виглядає дешево. Здається, тепер не лише Рік, а й Морті усвідомлює, що вони в серіалі і мислить як сценарист. А ось ініціювати міжгалактичний Перл-Гарбор — будь ласка — непогана іронія над здатністю людства висміювати трагедію, але лише після правильного проміжку часу, відведеного для скорботи.

За сімейним столом Бет питає про логіку їхніх дій і бомбування невинних жителів, на що Рік відповідає «спитай у саудитів» (маються на увазі терористичні атаки в Саудівські Аравії). Рік дозволяє собі політичний жарт — таке зовсім не часто трапляється в серіалі Хармона і Ройланда — настільки, що сам персонаж звертає увагу на природу свого гумору.

Вже повертаючись назад на планету Глорзо, Рік ефекто ламає четверту стіну, розповідаючи, що вони могли запросто повернутися і на планету Purge (2 сезон, епізод Look Who’s Purging Now) і в Механічний світ (2 сезон, епізод Mortynight Run), але Рік не робить сиквели.

Готуючись до бою, нам показують героїчний монтаж Ріка і Морті, що одягають нові металеві обладунки. Вся сцена служить оммажем пригодницьким аніме в стилі «меха», від «Gundam» і «Вольтрона» до «Трансформерів» і «Ronin Warriors». Вже під час поєдинку Рік нарікає, що мечі — не найкращий вибір зброї і обіцяє наступного разу організувати вогнемети — ще одне посилання на франшизу «Чужий», де вогнемети не раз рятувати ситуацію.

Потрапивши за грати, Морті співає «Nobody Knows the Trouble I’ve Seen» — стару афро-американську пісню про рабство. Пісня в цілому була виконана незліченною кількістю артистів протягом усієї американської історії, і стала синонімом до тяжкого становища несправедливо засуджених. До прикладу, ми чули цю пісню в «Королі леві» у схожій сцені у виконанні Зазу.

У сцені-флешбеці з Ріком, Морті і Саммер у космічному кораблі ми дізнаємося, що Саммер дуже любить подкасти і хоче зробити зубочистку визначальною ознакою персонажа (ще один злам четвертої стіни). Тим часом Рік встигає познущатися з подкастів, називаючи їх нудними — ймовірно, що тут Ден Хармон знущається над собою, оскільки тільки нещодавно закінчив вести подкасти, якими займався кілька років на власному каналі Harmontown.

Вдома Рік і Морті переживають деякою мірою катарсис, коли думають, що от-от народять яйця паразитів і помруть. Герої беруться за руки і Рік каже, що «це повний цикл з пілоту», посилаючись на перший епізод шоу, в якому Рік примушував Морті засунути в задній прохід невідоме насіння, щоб переправити його через галактичний кордон.

У сцені після титрів однокласниця Саммер Тріша звертає увагу на Джері і те, як він розводить бджіл. Раніше під час сцени обіду у Джері на столі стоїть мед, який підписаний як його власність, але ніхто, звісно, не звертає увагу. Тепер Тріша зізнається, що хоче з ним переспати, що по суті корелює з персонажем — в третьому сезоні у неї була сцена, в якій дівчина розповідала про різні збочення у ліжку. Тим часом позаду Джері дуже чітко видніються два пагорби — це могили Ріка і Морті з першого сезону (епізод «Rick Potion #9»).

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: