Новини

Суд за сцену суду: чим закінчився скандал навколо «Стуса»

12 серпня стало відомо, що зі сценарію фільму Романа Бровка про видатного українського поета і дисидента Василя Стуса видалили усі згадки про тодішнього захисника у процесі над поетом, Віктора Медведчука, попри те, що було проведено кастинг на роль адвоката.

Після бурхливої реакції медіа, громадськості та навіть політиків, в офіційному зверненні знімальної групи стрічки повідомили, що сцени з Медведчуком все ж дознімуть. Згідно з повідомленням, сцена суду була видалена з останніх драфтів сценарію разом з ще двома десятками сцен на прохання сина поета. При цьому сам Дмитро Стус встиг спростувати цю інформацію. За його словами, він від початку відмовився консультувати авторів фільму, вважаючи сценарій слабким і в певних місцях неетичним.

У відповідь на цю новину адвокат Віктора Медведчука заявив, що його клієнт «залишає за собою право на відповідні правові дії, в тому числі, спрямовані на заборону демонстрації фільму через суд», якщо події, зображені у стрічці, будуть недостовірними. «Будь-яка людина, яку звинувачували за ст.62 КК УРСР, вважалася ворогом радянської влади і з моменту свого арешту, була запрограмована на відповідний вирок. Роль адвоката, якого сама держава примусово залучала для участі в подібних справах, була незавидною і не мала істотного значення в заздалегідь відомому вироку», – сказано в заяві.

Один із акторів фільму, Генадій Попенко, раніше повідомляв, що з фільму вирізали сцену фінального судового засідання над дисидентом «через дзвінки з адміністрації Медведчука до творчого колективу фільму з вимогою прибрати всі згадки про нього».

Відомо, що Стус неодноразово протестував проти затвердження Медведчука своїм адвокатом. Під час судового процесу Медведчук у своїй промові сказав, що злочини його підзахисного заслуговують покарання, хоча сам Стус заперечував свою вину. У 2016 році було проведено правовий аналіз справи, згідно з висновками якого «адвокат Медведчук порушив свій професійний обов’язок, фактично відмовився від захисту Стуса, чим грубо порушив право останнього на захист у суді».

Фільм «Стус» знімається за підтримки Державного агентства з питань кіно. Сума державної фінансової підтримки становить 19 млн 264,5 тис грн. Загальна вартість виробництва фільму – 38 млн 529 тис. грн. На сайті Держкіно фільм описано як метафоричну історію, що розповідає про «останні дні життя геніального українського поета-шістдесятника Василя Стуса та про його загадкову смерть у радянському таборі в ніч на 4 вересня 1985-го року. Фільм опише етап становлення Стуса як поета та борця за українську культуру, а також про марні спроби тоталітарної радянської влади спокусити поета продати душу за «свободу»».

Джерела: Громадське Радіо, Українська Правда.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: