Що відбувається: з фільму про Стуса прибрали усі згадки про Медведчука

Зі сценарію фільму Романа Бровка про видатного українського поета і дисидента Василя Стуса видалили усі згадки про тодішнього захисника у процесі над поетом, Віктора Медведчука, попри те, що було проведено кастинг на роль адвоката. Розповідаємо, що могло стати причиною такого рішення та чому постать Медведчука є важливою у трагічній історії поета.  

За словами режисера стрічки, це було зроблено не з політичних міркувань, а задля емоційного спокою родини дисидента та для зменшення хронометражу. Утім, Бровко зазначив, що у знімальної команди були побоювання отримати судовий позов від Медведчука у разі недостовірності деяких сцен.

У той же час, один із акторів фільму, Генадій Попенко, заявив, що з фільму вирізали сцену фінального судового засідання над дисидентом. За його інформацією, це сталося нібито через дзвінки з адміністрації Медведчука до творчого колективу фільму з вимогою прибрати всі згадки про нього.

Відомо, що Стус неодноразово протестував проти затвердження Медведчука своїм адвокатом. Під час судового процесу Медведчук у своїй промові сказав, що злочини його підзахисного заслуговують покарання, хоча сам Стус заперечував свою вину. У 2016 році було проведено правовий аналіз справи, згідно з висновками якого «адвокат Медведчук порушив свій професійний обов’язок, фактично відмовився від захисту Стуса, чим грубо порушив право останнього на захист у суді».

Справа Стуса – не єдина гучна справа Медведчука за цей період: він виступав адвокатом літератора Литвинова та директора Чорнобильської АЕС Віктора Брюханова. У 90-х роках Медведчук очолював адміністрацію президента Леоніда Кучми, згодом став кумом президента Російської Федерації Володимира Путіна.

Фільм «Стус» знімається за підтримки Державного агентства з питань кіно. Сума державної фінансової підтримки становить 19 млн 264,5 тис грн. Загальна вартість виробництва фільму – 38 млн 529 тис. грн. На сайті Держкіно фільм описано як метафоричну історію, що розповідає про «останні дні життя геніального українського поета-шістдесятника Василя Стуса та про його загадкову смерть у радянському таборі в ніч на 4 вересня 1985-го року. Фільм опише етап становлення Стуса як поета та борця за українську культуру, а також про марні спроби тоталітарної радянської влади спокусити поета продати душу за “свободу”».

Джерела: Громадське Радіо, Українська Правда.

Фото: memory.gov.ua.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: