Комікси українською: «Рукавиця нескінченності» Джима Старліна

Творець кіновсесвіту Marvel Кевін Файгі дуже любить комікси. Але при цьому він не в захваті від ідеї їх точної екранізації. Навпаки, продюсер запозичує окремі сюжетні ходи та ідеї, моделюючи з них абсолютно нову історію. Наприклад, рукавиця нескінченності з’явилася у «Месниках» завдяки комікс-трилогії Нескінченності художника та автора Джима Старліна. І враховуючи, що українське видавництво Mal’Opus нещодавно випустило «Рукавицю нескінченності» українською, є чудова нагода детальніше поговорити про умовне джерело «Війни безкінечності» та «Завершення».

Комікс є класичним кросовером, що зібрав на своїх сторінках більшість героїв Marvel, тож звичної мізансцени чи інтерлюдії тут немає. Джим Старлін починає історію з моменту, коли Танос вже має рукавицю з каменями і поруч з дияволом будує плани щодо завоювання серця Смерті. Романтична лінія тут стає каталізатором усіх подій — в коміксі Навіжений титан куди більш емоційний, ніж в кіноекранізації. Тож для читачів, які не прослідковували історію антагоніста з моменту створення (1973), ми трохи заглибимось у контекст. Одразу варто зазначити, що перегляд MCU гарно готує до читання «Рукавиці нескінченності» — як мінімум пояснює природу і можливості каменів вічності.

Танос з’явився у голові Старліна під час відвідування курсів з психології. Надихався автор коміксами про Нових богів, які для DC comics писав Джек Кірбі. Джим стверджує, що саме звідти він запозичив ідею титанійців (раси Таноса), а самого персонажа він частково змалював з Дарксайда, за порадою редактора Роя Томаса.

За рік до появи у коміксах Навіженого титана, на сторінках Marvel дебютували камені вічності. Сценарист Гіл Кейн під впливом мюзиклу «Ісуса Христа-суперзірки» вирішив переосмислити Адама Ворлока (герой вже частково засвітився у сцені після титрів других «Вартових Галактики») і наділив того месіанськими здібностями за допомогою каменя душі. Решта артефактів з’являлися поступово: в 1975 році Капітан Марвел зіштовхнувся з каменем розуму, в 1977-му додалися решта, а лише у «Рукавиці нескінченності» відбувся дебют всім відомого предмету гардеробу.

Ідея винищення половини всесвіту ідеально пасує для 1991 року. Ні, справа зовсім не у соціальній критиці чи політичних поглядах Старліна. Початок 90-х був найприбутковішим часом в історії коміксів і читачі хотіли чогось значного, потужного і масштабного. То ж Джим подарував їм незнищенного антагоніста, що клацанням пальців дезінтегрує половину живих істот, а потім ще й знищує частину галактики, зміщуючи Землю з орбіти. Так, у кіноверсії планета страждала куди менше.

Якщо раніше ми переважно оцінювали комікси за їх смисловою глибиною, то «Рукавиця нескінченності» якраз їх абсолютна протилежність. Це ідеальний приклад «екшн-історії», де потрібно не думати, а активно уявляти події, що відбуваються на сторінках. А оживляти в думках необхідно дуже різноманітне фрік-шоу від Marvel. Справа у тім, що бум в комікс індустрії змусив видавництва суттєво наростити кількість серій, що вдарило по якості. Тож почали з’являтися безліч дивних героїв, яких Старлін використав для масовки, вивівши на передній план класичних персонажів: Доктора Стренджа, Залізну людину, Капітана Америку, Адама Ворлока та Доктора Дума.

Виданню додає шарму і «класичний», незвичний для більшості малюнок, у якому ще дуже багато залишилось від Джека Кірбі. Читачів точно здивують образи Дракса Руйнівника, Небули чи навіть Залізної людини (Старк був куди менш стильним у ті часи).

Над динамікою Старлін попрацював прекрасно — «Рукавиця нескінченності» за кількістю екшна дуже схожа на кінематографічну «Війну нескінченності». Це дозволяє з іншого боку поглянути на можливості комікса як медіума і, можливо, відкрити для себе нове захоплення. Все ж «Сендмен» це добре, але масштабна битва, що розгортається в уяві — це набагато цікавіше.

Українське видання загалом залишає дуже позитивне враження, окрім кількох сторінок, де верстка виїхала за край і обрізала зображення. Що стосується перекладу, то жодних помилок чи неточностей мені в око не потрапило. Тож чекаємо продовження трилогії Нескінченності українською. Потрібно ж знайомитися з потенційними учасниками четвертої фази MCU.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: