Olena Yurchuk
Olena
Yurchuk

Як зроблене кіно: дві книжки про «кіношний» світ

Одна з проблем українського книжкового ринку є обмежений вибір літератури нішевого напряму. Ми ще не оговталися від захвату, що за останні три роки у нас з’явилися комікси (ніхто вже не повірить, що декілька років тому, ми не мали змоги читати «Вартових» українською), як на сайтах книгарень з’являються книжки про IT, генетику для дітей чи про кіно українською мовою, нехай і у розважальному ключі.

Не знаю як у вас, але ще з дитинства моєю улюбленою передачею на Discovery була How it’s made, де пояснювали чому зубна паста в тюбику не змішується, а деталі виходять такими однаковими та гарно відшліфованими. Ця звичка цікавитися як працюють і створюються речі лишилася і дотепер. Тож коли минулого року було перекладено дві книжки присвячені кіноіндустрії; книжки про те, як зроблене кіно, вони одразу поселилися на моїй книжкові полиці, чого і вам раджу.

«Ілюстрована історія кіно»/ An Illustrated History of Filmmaking

Енциклопедична «Ілюстрована історія кіно», авторства Адама Бордмена, вийшла у «Видавництві Старого Лева». Можливо, на перший погляд вона не є якоюсь унікальною, проте великий пласт інформації оформлений детальними ілюстраціями, що допомагають зрозуміти технологічні сторони кіно. Наприклад, як виглядали прототипи сучасних кінопроєкторів, або ж яким чином відбувалася колоризації плівки під час перших спроб кольорового кіно. Вся книжка — це крок за кроком описаний технологічний розвиток процесів виробництва та розповсюдження кінострічок.
Величезним бонусом для мене став перелік професій і людей, які можуть бути залучені у виробництві фільму. Це був реально шок. Так, звісно завдяки Marvel, нас привчили розглядати титри, але чи часто ми в них вчитуємося?

Читати варто усім, хто хоч злегка ідентифікує себе як кінолюбитель.
Не читати, якщо ви вважаєте, що книжки з картинками, то для малих дітей. Хоча це заслабка відмовка.

«Кіношно. Графічна мандрівка світом кіно»/Filmish: A Graphic Journey Through Film

Цей екземпляр безцінний для тих, хто любить комікси. Представлений видавництвом «Рідна мова», комікс веде свій наратив так, ніби ви розглядаєте розкадрування якогось документального фільму. Ведучий, власне автор Едвард Росс, заводить вас у світ соціокультурного аналізу кіно. Тут є бібліографія, примітки та довжелезний список кінострічок для тих, хто вважає, що він знавець класики і його нічим не здивувати.
Змістовно графічна історія має 7 розділів, в яких деталізовано, з цитатами та посиланнями на відомих режисерів, критиків, соціологів та культурологів, автор аналізує різні аспекти кіно. Як ми дивимося на те, що зображене в стрічках, чиїм поглядом? Що сховано за декораціями та архітектурою? Що стоїть за тим, яким чином зображене тіло на екрані? Який вплив кіноіндустрія має на формування людського світогляду?

Читати усім, хто не боїться Ролана Барта.
Не читати, якщо маєте замалий кінодосвід — багато думок підкріплені конкретними кадрами й подіями з фільмів, які буде зрозуміти складніше, якщо ви їх не дивилися.

Фото на обкладинці: Видавництво Старого Лева

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: