Історія Valiant Comics: перфекціоністи з наполеонівськими планами

Якщо попереднього разу ми розповідали про рок-зірок світу коміксів, компанію Image, то цього разу знайомимо з їх антиподом — видавництвом Valiant. Про їхніх героїв ви, можливо, нічого не чули, проте це не біда. Якщо і починати знайомство зі світом коміксів, то краще робити це саме з Valiant.

logo Valiant

Коротка історія:

Розпочалося усе в Marvel. У 1978 році головним редактором популярного, але проблемного видавництва став Джим Шутер. Талановитий керівник швидко навів лад у роботі компанії, змусив авторів дотримуватися дедлайнів, запустив кілька успішних серій (як то Uncanny X-men чи «Шибайголова» Френка Міллера), перезапустив існуючі («Фантастична четвірка» та «Тор») і вдало розпочав випуск коміксів за мотивами «Зоряних війн». Marvel швидко набрали хід, стали флагманом, заткнувши DC за пояс, але раптом стався перепродаж видавництва. Шутер попрощався з посадою, яку займав 9 років.

Для Marvel це розлучення стало болісним — компанія знову опинилась у тіні DC і у 1988 році була виставлена на продаж. Шутер спробував її викупити, але не перебив пропозицію Рональда Перлмана. Розпрощавшись з мріями повернутись, Джим вирішив заснувати власне видавництво і спробувати грати за своїми правилами. Так у 1989 році з’явився Valiant.

Три перших роки компанія випускала комікси за купленими ліцензіями, тому перша оригінальна серія з’явилась лише у 1992 році. Але цьому є пояснення. Шутер не хотів повторювати помилки Marvel та DC з їхніми монструозними всесвітами і незліченними серіями, за якими не встигають фанати. Valiant взяв курс на акуратну та продуману структуру, де усі герої жили і діяли в одному світі, не створюючи нелогічностей та суперечностей. Через 3 роки підготовки світ побачили 6 серій, які плавно перетекли у великий кросовер Unity, що задіював усіх персонажів та дав початок кільком новим серіям.

Довідка: Оригінальні серії Valiant це: Bloodshot, Harbinger, Ninjak, Archer & Armstrong, X-O Manowar, Shadowman та інші. Не надто відомі у наших широтах, погодьтесь.

Дінеш Шамдасані, Атом Фрімен, Гантер Горінсон і Фред Пірс Valiant

Дінеш Шамдасані, Атом! Фрімен, Гантер Горінсон і Фред Пірс

Valiant швидко завойовував ринок — хоч видавництво випускало обмежену кількість серій (їх кількість не перевищувала 10, тоді коли у Marvel/DC їх було за 50), наклади кожної перевищували 100 тисяч примірників. Компанія підкорювала читачів не кількістю, а якістю. Щоправда Шутер змушений був покинути видавництво ще у 1992 році, а нові керівники занадто почали заграватися зі спекулятивною «мильною бульбашкою» у світі коміксів.

Довідка: Мова йде про середину 90-х, коли чотири найбільші компанії комікс-індустрії (Marvel, DC, Image та Valiant) сп’яніли від доходів та почали наживатися на читачах. Постійно виходили спецвипуски, обмежені серії та колекційні номери, які потрібно було збирати. Комікси розглядалися як інвестиційний актив, з розрахунку на вигідний перепродаж обмежених серій. Читачам це набридло і продажі шалено впали — з понад 100 тисяч до 5-7 тисяч.

Unity 1992 Valiant

Обкладинка першого випуску Unity

 

Valiant, через свою залежність від якості, а не кількості, постраждав найбільше. Видавництво опинилося на межі банкрутства і його викупила компанія-розробник комп’ютерних ігор Acclaim Entertainment. У 1996 році відбулась спроба перезапустити видавництво, але ідея провалилась. По інерції комікси видавалися до 2002 року, після чого все зупинилось.

З небуття Valiant повернувся у 2012 році, коли затятий прихильник видавництва Дінеш Шамдасані викупив права на персонажів (щоправда він викупив їх ще у 2007 році і витратив 5 років на підготовку до випуску). Компанія почала все з нуля, проте орієнтувалася на стару схему — мінімум коміксів, максимум якості та обов’язкова довіра читача.

Результат перевершив очікування. Ні, компанія не стала лідером ринку (поки що), але створила продуманий супергеройський світ, який за детальністю та логічністю набагато випереджає усіх конкурентів. І що найголовніше — через невелику кількість серій новачку дуже легко познайомитися з всесвітом Valiant. Все по заповідях Стіва Джобса — ти просто береш і користуєшся.

Через свою компактність Valiant ледь не з маніакальною уважністю ставиться до фанатів (навіть пише комікси на замовлення), обожнює працювати з пресою (а преса дуже любить їх), а чітка та продумана стратегія компанії приваблює авторів та ілюстраторів. Наприклад, з видавництвом співпрацюють вже легендарний Пітер Мілліган (Shade, the Changing Man) та менш досвідчений, але не менш талановитий Джефф Лемір (Sweet Tooth, Descender).

Valiant Comics — яскравий приклад сучасних коміксів. Вони зрозумілі новачкам, вони не відірвани від сучасного світу та не бояться експериментувати (хоча майбутні екранізація у парі з Sony — той ще експеримент). І якщо про них хтось не чув, то це лише питання часу. Ці хлопці ще зададуть жару.

X-O Manowar Valiant

У видавництва доволі короткі серії — найдовша (X-O Manowar) складає трохи більше 60 випусків і виходить з моменту перезапуску видавництва у 2012 році. Порівняйте з понад 900 випусками Action Comics або Detective Comics

 

Harbringer Valiant

Harbringer (2012 — 2014)

Автор: Джошуа Дізард
Варто читати: фанатам Людей Ікс та тим, хто вірить у безкорисних мільярдерів


Власні «Люди Ікс» Valiant зовсім не схожі на оригінал. По-перше, вони є таємною організацією під керівництвом мільярдера Тойо Харади. По-друге, ні про які геройства та порятунок світу не йдеться, коли на першому місці — виконання бажань багатія. Серія по вінця заповнена колоритними персонажами (не зрозуміло, хороші вони чи погані), а у кожного з них в шафі лежить стільки скелетів, що будь-який інститут анатомії помре від заздрощів.

Bloodshot: Reborn Valiant

Bloodshot: Reborn (2016 — …)

Автор: Джефф Лемір
Варто читати: фанатам ультранасилля та сумних кілерів


Комікс про ідеального вбивцю, який розправляється з ворогами з вправністю Джона Уіка, раптово виявляється не лише одою ультранасиллю, але й драмою. Криза особистості може наздогнати кожного, але коли ти майже безсмертний кілер, то й проблеми вирішуєш звичним способом.

X-O Manowar Valiant

X-O Manowar (2012 — …)

Автор: Роберт Вендітті
Варто читати: фанатам Астерікса і Обелікса


Історія центрального персонажа всесвіту Valiant, яка неймовірним чином зберегла усі кліше коміксів 50-х. Судіть самі — вестгота Аріка (так, варвара часів Римської імперії) крадуть інопланетяни, він звільняється, викравши неймовірно потужну суперброню, і надалі подорожує космосом, щоб помститися своїм кривдникам. Незважаючи на те, що виглядає історія дуже сумнівно, Valiant створила величезну космосагу, яка не переривається вже 5 років. Найдовша серія видавництва.

Archer & Armstrong Valiant

Archer & Armstrong (2012 — …)

Автор: Фред Ван Ленте
Варто читати: фанатам «Ріка та Морті»


Молодий секретний агент і старий безсмертний алкоголік — саме цей дует критики називають найважливішим у світі коміксів з часів Бетмена та Робіна. У серії знайшлось місце безсмертним «богам», секретним організаціям і навіть подорожам у паралельні світи. Величезна пародія на все, за що люблять і ненавидять комікси.

Rai-Valiant

Rai (2014 — …)

Автор: Метт Кінд
Варто читати: фанатам кіберпанку та Японії


Такий собі аналог Ghost in the Shell від Valiant. Японія 41 століття (яка вже не острів, а величезний супутник), політичні ігри та мовчазний герой, якого так і тягне порівняти з Бетменом. Додайте до цього тоталітарний режим, темне минуле центрального персонажа і приблизно уявите, що вас чекає на сторінках коміксу.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: