Топ-10 найкращих серіалів-продовжень за версією редакції Vertigo

Автор Vertigo

2019-й рік закінчується, а це означає не лише новорічні клопоти, а й підведення підсумків року. Ми, як годиться, зібралися редакцією для нашого класичного голосування за найкращі фільми та серіали року. Цього разу починаємо з шоу-продовжень, які нас найбільше цього року вразили.

Варто сказати, що у гарячих суперчках полягло чимало хороших серіалів, тож ми просто мусимо згадати усіх тих, хто так чи і накше був у наших початкових списках, але не пробився у фінальний. Тож у 2019 згадки заслуговують: «Корона», «Легенди завтрашнього дня», «Темрява», «Кінець клятого світу», «Терор», «Містер Робот» та «Гострі козирки». А тепер до призерів.

10 місце

IFC

«Документалістика сьогодні»

Documentary Now!

Фреда Армісона і Білла Хейдера вже можна вважати обличчями жанру мок’юментарі — все, що можна було обіграти у документалістиці, ці двоє зробили в унікальному серіалі Documentary now! не без допомоги режисерського дуету Ріса Томаса і Алекса Буоно і сценариста Сета Мейерса. В 2019 році вони повернулися після трьохрічної паузи з добіркою нових абсурдистських обігрувань знаменитого документального кіно. До прикладу, тут є пародія на хіт Netflix Wild Wild Country про контраверсійного гуру з Індії, що заснував культ. При цьому роль релігійного очільника зіграв Овен Вілсон. В прекрасному третьому епізоді розгортається сюжет фільму Artist in Present про масштабний арт-проект перформансистки Марини Абрамович. Щоправда тут мисткиню зіграла Кейт Бланшетт. 

Це один з найдивніших триб’ютів мистецтву, де автори щиро закохані в документалістику, але при цьому краще за будь-кого висміюють кліше жанру. В третьому сезоні, до того ж, до Армісона і Хейдера окрім Бланшетт і Вілсона приєднались в гостьових ролях Майкл Кітон, Наташа Ліонн та Майкл Сі Холл.

9 місце

Netflix

«Дивні дива»

Stranger Things

Попри те, що критики пожурили братів Дафферів за ще один виток сюжету навколо Гокінза і чергового монстра з іншого виміру, складно ігнорувати те, наскільки серіал змінився завдяки власним героям. Якщо у перших сезонах персонажі були надто малі, щоб відволікатись від небезпечних пригод, то у третьому сезоні романтика та підліткові стосунки увірвалися у серіал ураганом, потрощивши надії чималої кількості дорослих фанатів, які чекали атмосфери класичного горору.

На мою думку, це стало плюсом для шоу, адже якщо відкинути претензії на рівні «ми очікували іншого», еволюція персонажів яскраво виділяє серіал серед конкурентів. Даффери суттєво ускладнили сюжетну лінію Стіва, додали фарб персоні Гоппера і навіть примудрилися не забути про другорядних персонажів, як то мама сімейки Вілерів чи Мюррей Бауман. Фінал сезону взагалі задер потенційну планку для продовження, адже можна готуватися до того, що одним лишень Гокінзом справа цього разу не обійдеться. Тим більше, що Netflix не скупиться на бюджет серіалу, максимально наблизивши його кінематографічного рівня.

8 місце

HBO

«Справжній детектив»

True Detective

Головний (або, принаймі, перший з головних) філософський серіал 2010-х повернувся! Після неоднозначного другого сезону, фанати «Справжнього детектива» побоювались третьої частини антагонії, але даремно – Нік Піццолатто знову створив заплутану та поетичну історію кримінальну. Соціальний підтекст, залиті сонцем пейзажні кадри, еклектичний саундтрек та гра з хронологією – усі елементи на місці.

Звісно, новий сезон вже не виглядає так революційно, як перший – гладачів уже не здивуєш довгими екзистенційними діалогами, відсилками до філософських ідей та повільним темпом. Зате акторська гра Махаршели Алі та Стівена Дорффа аж ніяк не поступається роботі Меттью Макконахі та Вуді Харрельсона, а сюжет вдало інтерпретує реальні історичні події. Шкода, що третя частина анталогії мала лише помірний успіх серед критиків та не отримала жодного «Золотого глобуса» – це було достойне повернення культового серіалу. Але для такого шоу найважливіше визнання – те, що на реддіті його досі обговорюють. Тому можна сказати, що Піццолатто все ж добився свого.

7 місце

Adult Swim

«Рік і Морті»

Rick and Morty

Четвертий сезон «Ріка і Морті» чекали довго і з валідолом в руках — серіал довго не продовжували, торгуючись з авторами шоу. Як результат, Гармон з Ройландом отримали довгострокову угоду на 70 серій, а ми тепер можемо переживати за те, чи не видихнуться шоуранери на такій дистанції. На щастя, у нових серіях жодних симптомів не виявлено — сюжети все такі ж складні й напічкані купою великодніх яєць до сучасної поп-культури.

Власне, «Рік і Морті» цілком можуть претендувати на звання ще й найкращого серіалу 2021 року, так як вирішили влаштувати собі різдвяні канікули й відправились на перерву після перших п’яти серій. Але попри усі дифірамби, доводиться констатувати, що фантастичні сюжети від сценаристів уже трохи приїлися. Вони досі вражають оригінальністю, але поки не змушували хапатися за голову з криками «ЩООООО». Можливо Гармон з Ройландом просто відклали підривання мізків на другу частину сезону (нам досі не показали злого Морті!), а можливо до хорошого просто швидко звикаєш. Та ми й не проти.

6 місце

BBC America

«Вбиваючи Єву»

Killing Eve

У другому сезоні шпигунського трилеру «Вбиваючи Єву» трохи менше гумору – замість саркастичної Фібі Воллер-Брідж у кріслі шоураннера опинилась Емеральд Феннел. Тепер історія про працівницю спецслужб Єву та найману вбивцю Віланель стала трохи похмурішою, драматичнішою та більш схожою на класичний нуар. Навіть перший епізод починається з надзвичайно напруженої сцени – не буду розкривати деталі, але повірте, там все дуже заплутано та емоційно.

Шпигунські історії завжди вважались скоріше маскулінними – і роль небезпечного ассасина, і роль відповідального спецагента зазвичай дістається чоловікам. Але «Вбиваючи Єву» перевертає ці класичні тропи з ніг на голову та віддає обидва образи жінкам. Причому, таких жінок ми зазвичай не бачимо на ТБ: героїня Сандри О не вписується у класичні уявлення про фемінність (Віланель їй нерідко радить більше стежити за своїм стилем), а персонажка Джоді Комер – відверта психопатка у грайливій рожевій сукні. Стежити за тим, як вони полюють одна на одну та намагаються зрозуміти, що ж саме відбувається між ними – суцільне задоволення.

5 місце

Netflix

«Мисливець за розумом»

Mindhunter

Другі сезони феноменально популярних серіалів завжди трохи лякають – що, якщо шоуранерам не вдастся повторити минулорічний успіх? Що, якщо наші очікування виявляться зависокими? Можливо, друга глава «Мисливця за розумом» трохи програє першому сезону, але це все одно до біса хороша кримінальна історія. Цього разу сценаристи зосередились на зловісних вбивстах в Атланті – серії злочинів, які було скоєно протягом 1979-1981 років. Це непроста тема, пов’язана з соціальною нерівністю, расовою дискримінацією та іншими упередженнями, але серіал розкриває її тонко, глибоко та детально. Крім цього, шоу приділяє трохи більше уваги власним протагоністам та тому, як на них впливає непроста та виснажлива робота в ФБР.

Складно назвати серіал розважальним чи веселим – тут ще менше розрядки сміхом, ніж у першому сезоні. Але це точна одна з найкращих кримінальних драм останніх років. І найстильніших – тут все ще відчувається холодна, мінімалістична естетика Девіда Фінчера.

4 місце

Netflix

«Кінь БоДжек»

BoJack Horseman

Навіть у найбільш продуманих песимістично-цинічних серіалів є одна проблема – часом глядачам набридає однотипна депресивність, і похмурі події вже просто не дивують. Саме тому нас вже не вражають нові епізоди «Чорного дзеркала», а об’єктивно вдала нетфліксівська адаптація Лемоні Снікета втрачає свій шарм десь на середині другого сезону. Так, шоуранери нам знову нагадують про те, що світ – небезпечне, холодне та невеселе місце, але що з цим робити? У телебаченні має бути хоч трохи ескапізму, інакше ми б просто дивились у якості розваги новини.

Фінальна глава «Коня БоДжека» (точніше – її перша половина, друга вийде вже у 2020 році) дивовижним чином уникає цієї пастки. Так, це все ще дуже мізантропський серіал, але тепер у світ депресивного коня пробиваються промені надії. БоДжек вирішує стати кращою людиною та розібратись з внутрішніми демонами, і хоча його дорога вочевидь не буде гладкою, у кінці тунелю є світло, а це вже щось. Крім того, цьогорічні епізоди серіалу все менше прив’язані до головного героя, і все частіше фокусуються на проблемах його друзів, колег та конкурентів. Одна з найкращих серій сезону, наприклад, детально розповідає про буденне життя Принцеси Керолін – антропоморфної рожевої кішки, яка намагається знайти баланс між робочим життям, материнством та бажанням відповідати соціальним очікуванням. В результаті виходить одна з найкращих історій 2019 року – реалістична, трохи сумна, смішна та повна чудових діалогів, які ви потім точно будете цитувати.

3 місце

HBO

«Спадкоємці»

Succession

Попри вдалий старт минулого року і захват критиків, «Спадкоємці» досі не вибилися у флагмани HBO. Після другого сезону складається враження, що ця прикра тенденція продовжується — серіал Джессі Армстронга примудрився стати ще кращим і знову увірвався в сезон нагород з купою номінацій, але це ніяк не вплинуло на рейтинги. Якщо ви досі не познайомилися з історією сім’ї Рой — якомога швидше виправляйтесь.

Після першого сезону фірмовий сатиричний стиль серіалу видавався лише вдалим експериментом, який доволі складно повторити, але нові епізоди переконують у тому, що сценаристи «Спадкоємців» справді мають талант до розважальної драми. Як і решта серіалів останніх років, шоу вправно реагує на події в реальності влучними коментарями, але при цьому не перевантажує і залишається ескапізмом для глядача. Попри усі складності інтриг сімейства, за ними спостерігати легко, цікаво та весело, що ніяк не применшує драматизм і часом трагізм ситуацій, у які потрапляють персонажі. Що ж, не дарма тут виконавчий продюсер Адам МакКей.

2 місце

HBO

«Баррі»

Barry

Проект, який стане для Білла Хейдера титульним хоча б завдяки вже двом Emmy поспіль у категорії «Кращий комедійний актор на ТВ». Завершивши перший сезон достойним фіналом, який по суті, не потребував продовження, автори обрали продовжити історію Баррі на більш драматичний та кримінальній ноті, що, звісно, позбавило шоу шарму першого сезону. Але «Баррі» все ще залишається одним з найкращих комедійних серіалів сьогодення. 

Другий сезон серіалу про найманого вбивцю, який відкриває у собі пристрасть до акторського мистецтва, занурився у дослідження психології персонажа і що саме свого часу підштовхнуло його до насилля. До того ж, якщо перший сезон більше нагадував соло-виступ Хейдера, то в другому «Баррі» перетворюється на тандем кілера-актора та його театрального коуча Джина, якого блискуче продовжив грати Генрі Вінклер. Хейдер є співсценаристом серіалу, а також поставив кілька епізодів другого сезону (до прикладу, п’ята серія з борцем тхеквондо та його дочкою-ніндзя — його рук справа). Хейдеру та Алеку Бергу все ще вдається зберігати дуже виважений баланс між чорною коенівською комедією, зворушливими замальовками та жорстокими сценами насилля.

1 місце

Amazon

«Погань»

Fleabag

Шість Emmy, три номінації на «Золотий глобус» і світове визнання — ось чим обернувся успіх другого сезону «Погані» для Фібі Воллер-Брідж. Перед нами приклад, коли продовження серіалу виявилось не просто на рівні з першим сезоном, а деякою мірою зробило історію глибшою і поставило грандіозну крапку у фіналі. Дивовижним чином те, що починалось як британський ситком про жінку за 30, яка не може навести лад в особистому житті та знайти спільну мову з родичами, перетворилось на дослідження теми самотності, відчуття провини та самодеструкції. «Погань», до того ж, є психологічним портретом цілої сім’ї та різних етапах стосунків. До прикладу, Олівія Коулман в ролі мачухи протагоністки дає цілий майстер-класс з пасивно-агресивної гри, а Сіан Кліффорд в ролі Клер використовує неврози свого персонажа аби розкрити трагізм становища сестри головної героїні.

Шоу Фібі Воллер-Брідж подарувала нам чудове камео Крістен Скотт-Томас, персонажа сексі-священника у виконанні Ендрю Скотта, брудний-джазовий саундтрек від сестри Фібі — композиторки Ізабель Уоллер-Брідж і найоригінальніший злам четвертої стіни. А ще це справжня love story, як анонсувала сама Фібі на початку другого сезону, витираючи закривавлений ніс.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: