Жовтневий сюрприз

Сиквели до фільмів — справа суперечлива. Вони рідко коли витримують порівняння з оригіналом, особливо коли минуло вже достатньо часу, щоб оригінал встиг обрости фанатами, набути культового статусу та розпорошитися на цитати. І тому продовження «Бората» стало справжнім сюрпризом. Бо якщо у нас від «Бората» в масовій свідомості залишився хіба що образ волохатого чоловіка в жовтому монокіні, то в Америці мало не кожна репліка «пішла в народ»: my wife, great success, NOT!, very nice (усе зі специфічним акцентом) та багато інших. Власне, це теж робило потенційний сиквел надзвичайно проблемним. Як можна вдавати з себе іноземного журналіста перед людьми, які нічого не підозрюють, якщо всі знають, хто такий Борат?

Саме тому «Борат 2» (чи «Борат, наступний кінофільм», в оригіналі Borat Subsequent Moviefilm) майже не використовує свого головного персонажа. Борат з’являється тільки в постановочних сценах з іншими акторами та в дуже рідкісних випадках, коли людей, мабуть, спеціально до цього перевіряли на предмет знання азів американської попкультури. Більшість же фільму Саша Барон Коен грає Бората в гримі, який вдає з себе персонажів з перебільшено американськими іменами: Джон Шевроле, Кліфф Сафарі чи професор Філіп Драммонд Третій. Можливо, останнє ім’я може вам здатися не дуже американським, але для південних штатів, де відбуваються події фільму, це норма. Наприклад, колишнього генпрокурора США, мешканця Алабами, звуть Джеффрі Бореґард Сешнс Третій.

Родзинкою нового фільму, яка сильно відрізняє його від першої частини, стала поява Тутар, доньки Бората, у виконанні болгарської акторки Марії Бакалової. І можна впевнено сказати, що вона свій шанс «засвітитися» в Голлівуді використала на повну. Попри те, що Коен розігрує людей майже стільки ж, скільки Бакалова живе, Марія абсолютно не поступається йому вмінням самовіддано відігравати найабсурдніші образи. Показово, що під кінець фільму вона все частіше отримує «сольні» ролі в розіграші людей, а Саша або взагалі не з’являється в кадрі, або просто підігрує їй. Словом, не буде несподіванкою, якщо «Борат 2» стане не останньою роботою Марії в американському кіно.

Оригінальна назва
Borat Subsequent Moviefilm
Тривалість
96 хв
Прем’єра
23 Жовтня 2020
Жанр
Комедія
Режисер
Джейсон Волінер
Актори
Саша Барон Коэн, Марія Бакалова

Фільм навіть не намагається приховати, що є своєрідною агіткою, щоб показати, наскільки корумпованою, зіпсованою та лицемірною стала Америка під владою республіканців і Дональда Трампа.

І хоча головна мета появи Тутар — відкрити нові горизонти для розіграшів, її намагаються обґрунтувати сюжетно. І тут ми переходимо до найслабшої частини фільму — власне сюжету. Він у фільму є, і не просто для того, щоб скріплювати один скетч з іншим, а навіть з двома арками персонажів, Бората і Тутар. Але як для фільму, який дивляться заради незручних ситуацій та сатири, що межує з абсурдом, його навіть забагато. Мало не половина хронометражу — це сцени Бората з казахстанським міністром, власною дочкою або сольні сцени, які важко сприймати інакше як плейсхолдери, що відволікають від справді цікавих речей. Через це складається враження, що у творців фільму просто не вистачило матеріалу на повний метр, і довелося додавати багато ігрових сцен, щоб набити хронометраж.

Ще однією особливістю сиквелу «Бората» стала його сконцентрованість на американській аудиторії. Якщо перший фільм висміював і підкреслював стереотипи про американців, відомі в усьому світі (релігійність, любов до вогнепальної зброї, ура-патріотизм), то другий фільм працює переважно на американську публіку, і багато жартів просто пройдуть повз вас, якщо вам невідомі імена Джеффрі Епстіна, Стівена Міллера чи Руді Джуліані. Це не означає, що фільм принципово незрозумілий людям, що не розбираються в американській політиці, але що далі ви від неї, то менш цікавою і тематичною буде для вас ця стрічка.

Так само й жертвами розіграшів не стають не американці взагалі, а цілком конкретні американці — республіканці. Фільм навіть не намагається приховати, що є своєрідною агіткою, щоб показати, наскільки корумпованою, зіпсованою та лицемірною стала Америка під владою республіканців і Дональда Трампа. І деякі речі й справді викликають як мінімум відразу, а як максимум жах. Наприклад, релігійні псевдолікарі, які під виглядом жіночої консультації забивають пацієнткам голову «про-лайф» пропагандою. Або пластичні хірурги, які без проблем готові зробити операцію 15-річній дівчинці, бо її батько хоче збільшити їй груди. Або ж високопоставлені посадовці, які… Хоча про кульмінаційну сцену з фільму ви вже, мабуть, чули. А якщо не чули, то не буду псувати вам сюрприз.

Проте крізь багато розіграшів усе одно проглядає людяність і щирість, які фільм ніби відмовляється визнавати. Так, жінки-республіканки на своєму зібранні, може, й переймаються смішними речами. Але вони як можуть намагаються підтримати дівчину на шляху до емансипації. Так, бородаті реднеки справді можуть вірити, що Гілларі Клінтон п’є кров малолітніх дітей, і радісно співати, що всіх журналістів варто розчленувати. Але при цьому вони гостинно дозволили незнайомій людині залишитися у себе на карантин, а потім допомагали йому шукати дочку.

Саша Барон Коен ніби й намагається показати, як «фейк ньюз» і пропаганда поляризують американське суспільство, але робить це за принципом «клин клином вибивають». І на пропаганду «червоних» він відповідає своєю пропагандою, «синьою». Можна аргументувати, що де в чому це правильно. Якщо одна сторона грає не за правилами, то й інша може собі дозволити маніпуляції. Проте гумор Коена завжди працює найкраще, коли дозволяє «жертвам» самостійно виставляти себе дурнями. Саме таким був його серіал Who Is America? «Борат 2» ж робить надто багато зусиль, щоб загнати своїх «ідеологічних ворогів» на незручну для них територію. Це фільм, який не готовий до діалогу, який прийшов «таврувати». Як би парадоксально це не звучало, але сатиричному кіно, яке намагається зловити людей на приховану камеру, не вистачає щирості. І, ніби розуміючи це, сценаристи намагаються компенсувати це сюжетом, позитивним і життєствердним.

І наостанок — найсуб’єктивніше. Можливо, якби «Борат 2» був смішнішим, то йому можна було б пробачити такий відвертий пропагандистський характер. Наприклад, як це можна пробачити «Суду над чиказькою сімкою» за дотепний сценарій. Але він просто не дуже смішний. Особливо якщо порівнювати з першою частиною. І, на відміну від фільму Соркіна, не ігровий. І якщо там карикатурно «злі» персонажі — це все ж витвір уяви сценариста, то Коен намагається перетворити на карикатуру справжніх людей. І ступінь вашого задоволення від фільму буде прямо залежати від того, чи вважаєте ви, що ці люди заслуговують на таке ставлення.

Плюси

+ актуальні теми
+ Марія Бакалова

Мінуси

— сюжет
— політична заангажованість
— спрощення складних тем

Оцінка

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: