«Star Mort Rickturn of the Jerri»

«Рик и Морти»  –  Сезон 4  –  Серія 10/10

Що ж, фінал «Ріка Морті» прибув і не розчарував. Як сильно ми любимо нові сюжети й односерійні пригоди Ріка та Морті, так страшенно нам бракувало наскрізних сюжетних арок. В останньому епізоді нам нарешті показали, як там справи у Теммі, Людини-фенікса та ймовірного клона Бет. Виявилося — це просто кляті «Зоряні війни» (як стверджував Рік).

Логічно, що з такими персонажами, «Star Mort Rickturn of the Jerri» містив купу референсів на попередні епізоди серіалу, тож якщо ви давно не біджвотчили «Ріка і Морті», у цьому рекапі я спробую все пригадати.

Починаємо з назви серії — «Star Mort Rickturn of the Jerri», яка цього разу посилається на «Star Wars: The Return of Jedi». Загалом весь епізод наслідує естетику «Зоряних воєн», про що персонажі сповіщають не раз, ламаючи четверту стіну.

З перших сцен епізоду зрозуміло, що серіал повернеться до історії Галактичної федерації, яка була представлена ще в пілотному епізоді, а потім повалена Ріком у першій серії третього сезону. Так само ми зустрічаємо панівну націю федерації — зелених комах громфломітів, яких Рік закликав убити, звертаючись до Морті, тому що він не любить бюрократію.

З появою Бет у кадрі ми дізнаємось відповідь на питання, поставлене наприкінці 3-го сезону: чи клонував Рік Бет? Так, він таки це зробив. Спершу ми припускаємо, що це клон, хоча в підсумку епізоду є сумніви. Тож далі, аби не плутатись, я називатиму героїнь «земна Бет» та «войовнича Бет».

Позаду войовничої Бет ми бачимо частину її команди захисників (явна алюзія на повстанців із тої самої зоряної саги), куди входить іще один громфломіт, жінка-сквончі і невідомий інопланетний робот, який дуже схожий на L3-37 з «Соло. Зоряні війни. Історія» (з голосом Фібі Воллер-Брідж).

На початку епізоду є відео-експлейнер від хлопця в джинсовому костюмі про те, як працює винищував планет NX-5. Цей винищувач фактично є макгафіном, за яким команда войовничої Бет починає полювання, що нагадує сюжет «Бунтар один. Зоряні Війни. Історія». Там загін повстанців намагався викрасти плани Зірки смерті. Ну й не забуваймо, що Рік пізніше в епізоді назве NX-5 Зіркою смерті.

Втім, не лише «Зоряними війнами» єдиними — ведучий стверджує, що NX-5 знищує планети вдвічі швидше за NX-4S, використовуючи водночас удвічі менше заряду (явний кивок в бік iPhone). А робить він це за допомогою лазеру з тахіонними променями. Тахіон — це гіпотетична частинка, яка, теоретично, подорожує швидше за світло. На них часто посилалися в серіалі «Зоряний шлях», коли сценаристи шукали якесь розумне наукове слово.

Бренд Wrangler Jeans видимий у цьому ролику аж надто явно — у вигляді лого, одягу ведучого і, зрештою, його вербальних загадок. Не знаю, чи дійсно джинсовий бренд заплатив за рекламу, чи це агресивна сатира Гармона і Ройланда на досвід реклами за участі Ріка і Морті. На останок громфломіт стверджує, що в NX-5 більше немає «секретного отвору, в який можна вистрілити, щоби підірвати весь корабель», посилаючись на фатальний недолік у кожній наступній більшій і кращій версії Зірки смерті.

Тим часом на Землі сім’я Смітів обговорює за обіднім столом візит до психотерапевтки Докторки Вонґ. Нагадую, що героїня з’являлася в третьому сезоні у легендарному епізоді «Pickle Rick». Так само, як і в третьому сезоні, Докторку Вонґ озвучила Сьюзан Сарандон. Пізніше, судячи з розмови з войовничою Бет, Рік явно використовує лексику, яку почув на сеансах терапії: «Я чую лиш те, що ти вважаєш цю річ бомбою». А ще, виявляється, у світі «Ріка і Морті» існують покемони. Принаймні на них схожі маленькі створіння, які з’являються з умовних покеболів, що один на одного кидають Рік та войовнича Бет.

А жарти над сагою Лукаса не закінчуються: сидячи в дайнері, войовнича Бет розповідає Ріку про свої пригоди, а батько у відповідь називає їх перекручними «Зоряними війнами». Коли в новинах оголошують про інопланетян, які прибули на Землю в пошуках войовничої Бет, ведучий доволі саркастично говорить «нова Галактична федерація». Це очевидний натяк на цілу трилогія фільмів, яка була створена лише для того, аби розповісти історію Верховного порядку, який стає на місце Імперії, і це зовсім не те саме, і битва з Опором однозначно відрізняється від сутичок із Повстанням зі старих фільмів.

Є вірогідність, що в цьому епізоді Джеррі зробив відсилку на попередню роботу Дена Гармона. На сеансі у Докторки Вонґ він каже, що бачив у серіалах, як терапевти використовують маріонеток під час терапії. В серіалі Гармона «Спільнота» є цілий епізод про маріонеткову терапію (4 сезон, 9 серія). На що Докторка Вонґ відповідає: «А ще телебачення дає британцями нагороди за випічку», маючи на увазі шоу The Great British Bake Off.

А ось і повноцінне повернення Теммі — однокласниці Саммер, таємної агентки Галактичної федерації і коханки Людини-фенікса, яку ми востаннє бачили в шостій серії четвертого сезону, а насправді в фіналі другого сезону.

Рік пропонує поїхати в Wendy’s і каже: «Здається, вони давали нам гроші». Це чиста правда, автори серіалу створювали ролик із героями, що рекламують нове меню ресторану.

У конфронтації з Ріком Теммі каже: «можеш зробити цю штуку, коли ти знаходиш новий всесвіт, де будеш лузером заново», маючи на увазі епізод «Rick Potion No. 9» в першому сезоні, де Рік і Морті випадково «кроненбергнули» увесь світ і мусили втекти в альтернативний всесвіт, де поховали свої версії й зайняли їхні місця. Наслідки цієї події ширяться серіалом вже давно, хоча незрозуміло, як Теммі про це знає. Між тим зазначу, що технічно жодна з Бет у цьому епізоді не є оригінальною версією Бет, яку Рік залишив на Землі Кроненберга.

Тим часом вже не Рік, а Морті майстерно ламає четверту стіну, стверджуючи, що у них з Саммер своя окрема арка з невидимим поясом. Далі персонаж додає, що це, звісно, не «Громадянин Кейн», маючи на увазі легендарне кіно Орсона Веллса, яке вважається взірцем кінематографічного твору настільки, що вже стало мемом.

Рік вбиває Теммі зі словами «Ти змусила мене йти на весілля», маючи на увазі те саме весілля Теммі та Пташиної особистості в фіналі другого сезону. Пізніше Рік проб’є четверту стіну, стверджуючи, що персонажем Теммі зловживали в шоу.

Саммер зазначає, що вони з Морті як Люк і Лея, щоправда потім швидко згадує, що ті цілувалися. Тоді Морті пропонує Ганзель та Ґретель — персонажів зі знаменитої казки Братів Ґрімм, але Саммер вважає, що вони точно займалися сексом.

Подібно до Дарта Вейдера у «Поверненні Джедая», Людина-фенікс з’являється з темряви, і ось Рік дізнається, що його друг живий. Технічно Рік уже бачив його в шостому епізоді четвертого сезону, але то був неканон. Їхня бійка явно перегукується з поєдинком Дарта Вейдера та Обі Вана-Кенобі — колишніх друзів, що тепер по різні сторони барикад. Із тим сам поєдинок створений у найкращих традиціях аніме з явними алюзіями на X-ray стиль із Mortal Kombat.

Між тим двоє громфлімітів, так само необачних, як штурмовики в «Новій надії» (ті, що не помітили Обі Вана-Кенобі), пояснюють спонсорство джинсів Wrangle. NX-5 запрограмований на знищення всього, окрім джинсів Wrangler. Морті й Саммер незабаром використають це на свою користь.

Войовнича Бет та земна Бет об’єднуються для спільної мети — вбити Ріка. Одна з них пропонує якось повторити цю штуку в дусі «Пастки для батьків», що є прямим посиланням на однойменний фільм з Ліндсі Лохан 1998 року. Зі свого боку це кіно є ремейком сімейної комедії 1961 року.

В очікуванні смерті Рік робить доволі дивний референс на трилер «А тепер не дивись» (1973) з Дональдом Сазерлендом. З його слів, він очікував, що помре у Венеції від ножової рани, нанесеної карликом у червоному плащі, що по суті є спойлером фіналу картини, в якій таким чином помирає персонаж Сазерленда.

Аби пригадати, яка з Бет оригінальна, а яка клон, Рік використовує капсулу спогадів, яку автори назвали «mind blower». Такі самі капсули стали центром сюжету в серії третього сезону «Morty’s Mind Blowers», де виявилося, що Рік вилучив багато травматичних спогадів з Морті, щоби той не з’їхав з глузду.

В сцені після титрів, зліва від Джеррі, який їде на невидимому сміттєвозі, видно чоловіка в окулярах із собакою на повідку. Це покійний Майк Менделл — продюсер «Ріка і Морті», який пішов із життя в грудні 2019 року і якому автори влаштували ось такий зворушливий триб’ют.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: