«Перші ластівки»: як українське телебачення несоромно заговорило на соціальні теми

Українські серіали — це той телевізійний контент, що створюється для людей, які, власне, й досі дивляться телевізор. Банальні, щоби догодити широкій аудиторії, й обережні, щоби цю аудиторію не сполохати. Серед безлічі однакових мелодрам, детективів і шароварних комедій розгледіти хоч щось варте уваги вкрай важко. Однак варто нашим продюсерам поглянути, а що там знімає умовний Netflix, перейняти трохи досвіду й надихнутися успішними ідеями, шанси на появу якісного вітчизняного продукту разюче зростають.

Приклад серіалу «Перші ластівки» від «Нового каналу» — безпрецедентний для українського телебачення. Він доводить цілком очевидні речі: в Україні можна знімати хороші серіали для молоді; у них можуть грати актори, які не викликатимуть іспанського сорому; і вони можуть висвітлювати соціальні проблеми, не промовляючи вголос конкретні меседжі, а доносячи їх через оповідь. Більше того, вони здатні виходити за усталену телевізійну цензуру й спілкуватися з глядачем на, здавалося б, табуйовані теми.

В центрі сюжету — підлітки, кожен зі своєю життєвою драмою. Катя (Таїсія Щурук) живе в родині глухонімих алкоголіків, Нік (Олександр Рудинський) ховає біль від сімейного горя за дурнуватими жартами, Федя (Максим Самчик) наляканий усвідомленням своєї гомосексуальності. Та всіх героїв об’єднує одне — вони не можуть порозумітися зі своїми батьками, а отже не здатні поговорити про те, що їх турбує. Класична тема батьків і дітей стає гострішою, коли в житті підлітків з’являється таємничий Друг — єдиний, хто чудово їх розуміє, натомість вимагаючи лояльності. Незнайомець шантажує героїв, примушуючи до небезпечних ігор та жорстоких вчинків, що зрештою призводить до трагічних зрушень в сюжеті.

Надміру депресивна атмосфера огортає з першої серії й не припиняє нагнітатися аж до самого фіналу. Усі моменти, що здаються хоч трохи світлими, майже завжди розвіюються черговою бідою, зваленою на голови героїв. І весь цей час вас не покидатиме думка про те, наскільки б усе було простіше, якби персонажі вдалися до діалогу. Та нашарування брехні й недовіра до близьких лише заводять їх в глухі кути.

Перша асоціація, що спадає на думку під час перегляду, це перший сезон «13 причин чому». У них схожа зав’язка, після якої герої ще більше зариваються в свої проблеми й намагаються їх хоч якось розв’язати, не йдучи на контакт із зовнішнім світом. Але схожість з американським серіалом не шкодить «Першим ластівкам», бо прийоми, якими користуються автори, достатньо різняться. Поки «13 причин чому» копається в минулому й перекладає провину за самогубство дівчини з одного персонажа на іншого, «Ластівки» деконструює головних героїв, показує їхні вразливі місця й розвиває характери — усе це паралельно із драматичними подіями, що несуться прямо зараз, а не сталися в минулому.

Вітчизняні серіали вже неодноразово намагалися говорити на схожі молодіжні теми, але виходило це дуже незграбно, поверхово, й, пробачте, по-бумерськи. Через жахливу акторську гру чи слабкий сценарій, у якому шаблонні герої дуже непереконливо промовляють такі ж шаблонні фразі протягом всього сезону. «Першим ластівкам» справді віриш, і в цьому величезна заслуга як продюсерів, так і акторів. Можна закрити очі на недосвідчених виконавців ролей другого плану, бо саме головні герої творять ту саму органічність, якої так бракує вітчизняному кіно. Вони живі, емоційні і, щонайголовніше, зміна їхніх особистостей простежується впродовж усього сезону. Виявляється, розв’язання проблеми поганих акторів лежить на поверхні: достатньо просто провести кастинг серед молодих акторів театру.

Бувалому глядачу буде не складно знайти нелогічні сюжетні моменти чи часом помітити відверте перегравання акторів. Та попри це «Першим ластівкам» вдається викликати захоплення, змусити прикипіти до героїв й тривожно вмикати серію за серією. «Новий канал» зняв напрочуд експериментальний проєкт, який взагалі не очікуєш побачити в ефірі вітчизняних телеканалів. Чи вплине досвід «Перших ластівок» на інших виробників серіалів? Навряд. Для цього треба вириватися за межі телевізійної екосистеми, бо таким серіалам буде важко знайти там свою аудиторію.

Тим не менш, другий сезон «Ластівок» починає виходити вже з 14 грудня. Автори зважилися ще на одне нетипове рішення, зробивши із серіалу антологію на кшталт «Американської історії жахів». Старі актори повернуться в нових ролях, проте сюжет так само буде пов’язаний із першим сезоном. Лишилося тільки прибрати російську музику із саундтреку, втім, схоже, жоден молодіжний серіал без неї обійтися ну ніяк не може.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: