KISFF 2018: гід по програмі фестивалю короткометражних фільмів

Вже 25 квітня в столиці стартує фестиваль короткометражного кіно Kyiv International Short Film Festival, що триватиме до 29 квітня. Цього року фестиваль відсвяткує сьому річницю показом понад 250-ти короткометражних фільмів. Подія розростається щорічно, отже тепер, аби орієнтуватись у всіх секціях з найактуальнішим коротким метром і класикою, вам неодмінно знадобиться гід. Розповідаємо, на що звернути увагу на  Kyiv International Short Film Festival 2018.

«Голод» Кеннета Карлстада

«Койот» Лоренца Вундерла

Міжнародний конкурс

Ключовим сегментом фестивалю залишається конкурсна програма, яка поділена на міжнародне і національне змагання. Конкурс міжнародних фільмів організатори в свою чергу дбайливо розділили на секції:

YOUTHQUAKE та СВІТ НАВКОЛО — програми, де зосереджене кіно з фокусом на молодь, яка безпосередньо впливає на культурний, соціальний і політичний ландшафт своєї країни. Тут, наприклад, є готична казка з Норвегіїі «Голод» Кеннета Карлстада, яка розгортається в свідомості головного героя, або політичний триллер з Філіпін «Вавилон» Кіта Деліджеро про постмодерних богинь Еринії, що приходять убити місцевого диктатора. Варто зацінити «НЕПОТРІБ №1 Гроші» Яна Іжаса. Стрічка розповідає про знецінений долар, який стає джерелом бактерій і матеріалом для скатертин в Зібабве.

ПОСТДЕПРЕСІЯ — фільми про великі та маленькі інтимні трагедії. Тут є ісландська короткометражка «Спасіння» Тори Гілмарсдоттір, про жертву аварії, якій доведеться змиритись, що її життя врятувало переливання крові, заборонене її релігійними переконаннями. Чудернацько виглядає швейцарська анімація «Койот» Лоренца Вундерла, де головний герой — койот переживає втрату близьких після нападу вовків. Або ж зовсім незвичним обіцяє бути «Стокове відео» — короткий метр Дункана Кавлза з Британії про нетривіальну сторону життя безробітного фрілансера.

Національний конкурс

Цього року українська програма представлена двома секціями — ГОРИДУБ і ПІЖМУРКИ. Обидві організатори фестивалю присвятили абсурдній українській кінодійсності та нашим вогнетривким режисерам.

Тут буде показ призера Одеського кінофестивалю — «Бузок» Катерини Горностай про одну ніч, яку компанія давніх подруг проводить разом. Не пропустіть показ «Щасливих років» Світлани Шимко — фільму-дослідження про негетеросексуальних жінок в СРСР. Також сюди потрапила затишна історія «Завтра ти обов’язково одужаєш» Станіслава Бітюцького про жахливу погоду за вікном і хорошу компанію в одній квартирі. Або ж можна оцінити «Післясмак» Юри Катинського — ще одну історію, де в центрі сюжету компанія друзів, проте тут вчинків (іноді шокуючих) більше ніж слів.

«Бузок» Катерини Горностай

 

«WANNABE» Янніса Ленца

«Співай» Крістофа Деака

Best of the best

Київський фестиваль короткометражних фільмів не обходиться без секції топового кіно, що вже встигло побувати на ключових фестивальних майданчиках Європи. Якщо вас цікавлять лише «вершки» KISFF 2018, сміливо обирайте з секцій Short Matters або Фестивальні хіти.

SHORT MATTERS є проектом Європейської Кіноакадемії, куди входять перспективні роботи молодих кінематографістів. Тут ви знайдете, скажімо, австрійську стрічку «WANNABE» Янніса Ленца про YouTube-блогерку та її власний вигаданий світ в Інтернеті з реаліті-шоу, кастингами та порно-помстою. Нідерландський фільм «Інформаційні небеса» взагалі поєднує в собі три жанри – ігрове кіно, аніме та цифрову абстракцію. А португальський «Штучний гумор» Габріеля Абрантеса досліджує гумор, як одну найскладніших форм людського спілкування.

ФЕСТИВАЛЬНІ ХІТИ об’єднає в одній секції фільми-переможці Канн, Берлінале, «Санденсу» , Венеції тощо. Зверніть увагу на угорську історію «Співай» Крістофа Деака, де нова учениця записується до місцевого шкільного хору і наважується виступити проти корумпованої вчительки. З поміж інших фільмів виділяється «Ретуш» іранця Кавеха Мазахері про молоду дружину, яка робить свідомий вибір не рятувати вмираючого на її очах чоловіка. «Чоловіки за стіною» — їзраїльске кіно Інес Молдавськи про складнощі знайомства в Тіндері, коли ти живеш в Їзраїлі, а додаток підсовує тобі чоловіків із західного берега ріки Йордан.

Особливі теми у режимі «коротко»

KISFF полюбляє обирати кілька тем, на яких будуть фокусуватись окремі блоки. Цього року таких секцій чотири і всі обіцяють інтригуюче кіно:

КИТАЙ — добірка фільмів, яку організатори відшукали в рамках співпраці з Jinzhen Short Film Asociation, членом якої є Київський фестиваль короткометражних фільмів. До прикладу, «Торгівельне місто» Джессіки Кінґдон розповість про найбільший у світі оптовий ринок, що знаходиться в китайському місті Іу. Зворушливий чорно-білий фільм «Мені нічого сказати» Їнь Льян покаже, з чого зроблені китайські мами, а анімація «Життя у смартфоні» Шеньлін С’є змалює трагічні наслідки одержимості гаджетом.

ДВОТИЖНЕВИК РЕЖИСЕРІВ повністю відповідає своїй назві і складається з картин, які були відібрані організаторами з щорічної паралельної програми Каннського кінофестивалю. Тут можна знайти стрічку «Шипи, пустища» португальської режисерки Марти Матеус, в якій учасники Революції гвоздик переповідають свою історію боротьби наступним поколінням. Особливої уваги вартий моторошний мюзикл «Мій тягар», знятий Нікі Ліндрот фон Бар з Норвегії. В ньому співробітники торгівельного центру борються з нудьгою та тривогою за допомогою співу.

ДЖОНАТАН ВІНЕЛЬ ТА КАРОЛІНА ПОҐІ У ФОКУСІ — секція повністю присвячена роботам французького кіно-дуету Джонатана Вінеля та Кароліни Поґі, чиї фільми вже стали постійними учасниками KISFF. До того ж дует Джонатан і Кароліна цього року стануть гостями фестивалю. Серед обов’язкових для перегляду — конкурсанти Берлінале у 2014 і 2017 роках — «Поки є рушниці» про бажання смерті і страх перед нею, і драматична анімація «Мартен плаче», що симулює комп’ютерну гру.

ТАМ, ДЕ НАС НЕМА — кіно, що присвячене важким питанням біженців та війни. З США буде представлений фільм «Це всього лиш пістолет» Браяна Робау про маленького хлопця, що знаходить револьвер. «Мерієм» Ребера Доскі з Нідерландів розповість гнітючу і захопливу історію жінок, що боряться з ІД в сирійському місті Кобані. Ще радимо звернути увагу на «ФАКТИ ПРО ДІВЧАТ: як пережити сексуальне рабство» від бельгійского режисера Маеля Ґ. Ляґадека — стрічку про зґвалтування як про «зброю війни» на сході Демократичної Республіки Конго. Маель сам відвідає київський фестиваль.

«Торгівельне місто» Джессіки Кінґдон

«Шипи, пустища» Марти Матеус

«Мартен плаче» Джонатана Вінеля та Кароліни Поґі

«Це всього лиш пістолет» Браяна Робау

«Fuckgirls» Саґи Бекер та Крістофера Нільсона

«Картоплинка» Веса Гарлі

«Споріднені» Джастіна Хардінґа

Жахи, еротика та експеримент

Не для широкої публіки, зате для поціновувачів провокативного, у фестиваля є кілька секцій з еротичними короткометражками та міні-хоррорами.

OUT & PROUD зосередить увагу на ґендері та нетрадиційності, а MIDNIGHT SEXY SHORTS — на темі сексу, гумору та філософії. В цих програмах не пропустіть швецький короткий метр «Fuckgirls» Саґи Бекер та Крістофера Нільсона, де у напів ігровій і напів документальній манері розказана історія трьох дівчат, що мають справу з насиллям щодня. «Картоплинка» Веса Гарлі — автобіографічна документальна історія про гомосексуала та його матір, які тікають з СССР в Америку. Натомість «Гаряча Зима: фільм Діка П’єра» від американця Джека Генрі Роббінса обіцяє іронічно обіграти порнографічну тему та природу глобального потепління.

ЖАХИ: ВЕСНЯНА ІСТЕРІЯ — секція, назва якої говорить сама за себе. Проте тут знайдеться місце не лише для чистого хоррору, а й для сюрреалістичних короткометражок. Увагу привертає канадський фільм «Споріднені» Джастіна Хардінґа та Роба Браннера про хореографа, що знаходить казковий труп. Іспанська стрічка «Бувай, дитинко» Пабло С. Пастора — хоч і не традиційний хоррор, втім налякає вас сюжетом про молоду пару, що їде на чорний ринок продавати свою малу дитину аби врятувати шлюб.

УРБАН ЕКСПЕРИМЕНТ — дослідження міського простору в кіно за допомогою експериментального формату. Тут цікавим виглядає фільм «Морський завод» Пім Цвієр з Нідерландів — історія про храм у місті Кронштадт, подана у форматі фотографічного процесу кольороподілу. Також зверніть увагу на німецький «Палац пам’яті Гропіуса» Бена Торпа Брауна про зв’язок між пам’яттю та архітектурою на прикладі знакової Фабрики Фагус.

Сміх, музика та анімація

У цих блоках короткометражок ви будете заливатися сміхом та підспівувати героям на великому екрані.

В секції КОМЕДІЇ: СМІХ ТА СЛЬОЗИ варті згадки «Дикі танці» — австралійська замальовка Бини Боттачар’я про те, як перемога Руслани на Євробаченні в 2014 році запускає низку подій на іншому кінці світу. Американська короткометражка «Кінцева межа» Джессіки Сандерс потішить вас сюжетом про чоловіка, що купує собі в зоомагазині іншого маленького чоловіка.

Тим часом секція SHORT ATTACK зосередиться на абсурдних історіях. Своє місце тут зайняла нідерландська картина «Рінго “Ракета” Стар та його пісня про Юрія Гагаріна» від Рене Наїженс про рома, який хоче прославитись, написавши пісню про першого космонавта. Цілком інтригуюче виглядають «Буфетниці» Клариси Джейкобсон та Дж. М. Лоґана — американська стрічка про двох кухарок у старшій школі, які мріють готувати для самого Джонні Депа.

КОРОТКОМЕТРАЖНІ МЮЗИКЛИ зосередяться на танцях та співах. Так в бразильському «Праведному тремтінні» Барбари Ваґнер і Бенджаміна де Борка в центрі сюжету молоде покоління проповідників, що розкриває глядачеві поняття госпелу. Тим часом «ВАЖКИЙ ШЛЯХ: Екшен-мюзикл» — кіно, в якому навіть найкрутішим снайперам заборонено стріляти у того, хто співає чи танцює.

АНІМАЦІЙНЕ БОЖЕВІЛЛЯ складається з добірки найабсурдніших мальованих та stop-motion фільмів. Від історії про ніздрі в картині «(ОО)» північнокорейського режисера Соро О, до зворушливої стрічки «Смерть, батько та син» француза Венсан Паронно про нащадка самої смерті, який не хоче займатися сімейним бізнесом. Або ж історія «Едем» віж Жюлі Каті про Адама та Еву, які тікають з Едему на кабриолеті Бога.

КАНАДСЬКІ ОСКАРИ: АНІМАЦІЯ постане у вигляді добірки, що подає неординарий погляд на досягнення та історію канадської анімації. Тут зібрані картини Корделла Баркера, Нормана МакЛарена, Теодора Ушева — фільми-лауреати премії Оскар, починаючи з 1952 року.

Всі фільми в рамках фестивалю будуть показані мовою оригіналу з українськими та англійськими субтитрами.

«Дикі танці» Бини Боттачар’я

«Рінго “Ракета” Стар та його пісня про Юрія Гагаріна» Рене Наїженс

«(ОО)» Соро О

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: