Американський кінофестиваль «Незалежність – 2020»: гід програмою

Вже з 6 по 12 лютого у Києві пройде ювілейний 10-й Фестиваль американського кіно «Незалежність». У програмі цього року понад 15 ігрових і документальних фільмів, які були представлені на «Санденсі» на Каннському кінофорумі, отримали «Золотий глобус» та входять в топи кращих інді-фільмів 2019 року. В рамках показів гостями фестивалю стануть режисер-документаліст Тім Скусен та незалежний продюсер Олександр Дебич. Усі покази у Києві пройдуть у кінотеатрі «Жовтень». Редакція готується до фестивалю і пропонує вам гід по насиченій програмі.

Секція ігрового кіно

Джуді/ Judy
Реж. Руперт Ґулд

Байопік сконцентрується на лондонському гастрольному турі легендарної виконавиці та акторки Джуді Гарланд, що проходив в 1968 році. Тоді Гарленд відвідала британську столицю на п’ять тижнів, а всі квитки на її виступи розлетілися з рекордною швидкістю. Незважаючи на визнання і успіх, 47-річна Гарленд відчувала неймовірну втому: її змучив як напружений робочий графік, так і проблеми особистого характеру, а також конфлікти з музичними менеджерами і надто напористими фанатами. Фільм найімовірніше принесе Зеллвегер «Оскар» за «Найкращу жіночу роль», наразі актриса вже зібрала ключові трофеї нагородного сезону у цій категорії.

Хороший хлопчик/ Honey Boy
Реж. Алма Гарел

Скандальна біографічна картина про перші акторські кроки Шаї ЛаБафа, сценаристом якої виступив сам Лабаф. Актор переосмислив відносини з батьком в фільмі у якості кінотерапії. Режисурою зайнялася Алма Гарел (Bombay Beach, LoveTrue). Ноа Джуп («Тихе місце») виконав роль персонажа Отіса Лорта, дитини-актора, який працює в неназваному телешоу (але це безперечно Even Stevens, де зіграв маленький ЛаБаф), який живе зі своїм батьком в мотелі. ЛаБаф виконав роль батька Лорта, владного чоловіка і колишнього клоуна родео, який намагається бути акторським коучем для сина. Роль дорослого Отіса виконав Лукас Геджес – зірка «Манчестера біля моря». Фільм вже був представлений на «Санденсі» та в Торонто, де зібрав схвальні відгуки преси.

Сходження/ The Climb
Реж. Майкл Анджело Ковіно

Картина, яку вже назвали новим словом у жанрі buddy-comedy. Режисерський дебют Майкла Анджело Ковіно доволі автобіографічний – він розповідає про двох найкращих друзів Майкла та Кайла. Принаймні вони такими були – до того, як Майк переспав із Кайловою нареченою. «Сходження» це історія бурхливої, але міцної дружби двох чоловіків – дружби, в якій усього вдосталь, і сміху, і розчарувань, і правдивої люті. Цікаво що фільм є переосмисленням справжньої дружби авторів фільму, які перетворили свої багаторічні відносини на зворушливу оповідь про межі (а точніше, відсутність меж) в кожній справжній дружбі. Фільм отримав премію Coup de Coeur у секції «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю 2019.

Хвилі/ Waves
Реж. Трей Едвард Шульц

Фільм, який на прикладі однієї афроамериканської родини досліджує різні аспекти подолання втрати. Дія розгортається на фоні мальовничих краєвидів Флориди. Нова стрічка відомого режисера Трея Едварда Шульца – це щемлива історія про загальнолюдську здатність до співчуття. Музику до фільму написали Трент резнор та Аттікус Рос. Картина встигла побувати на кінофестивалях в Телурайді та Торонто, де критики особливо відмітили запаморочливу операторську роботу Дрю Деніелса.

Прощання/ The Farewell
Реж. Лулу Вонг

30-річна письменниця китайського походження Біллі (Аквафіна) живе в Брукліні, але дуже прив’язана до бабусі, яка залишилась на батьківщині в місті Чанчунь. Раптово з’ясовується, що бабуся хвора, жити їй залишилося недовго, але засмучувати її не хочуть і про швидку смерть вирішують промовчати. А щоб всі члени великої родини встигли попрощатися з вмираючою, їй кажуть, що з’їзд родини приурочений до весілля внука, який насправді одружуватися не хоче. Картина мала великий успіх на «Санденсі», а виконавиця головної ролі Аквафіна отримала «Золотого глобуса» у категорії «Краща жіноча роль в комедії».

Чудовий день у нашому районі/ A Beautiful Day in the Neighborhood
Реж. Маріель Геллер

В центрі сюжету реально існуючий Фред Роджерс – відомий в США телеведучий, музикант, лялькар, сценарист, продюсер і навіть пресвітеріанський проповідник. В історії телебачення США він запам’ятався як ведучий дитячого шоу Mister Rogers’ Neighborhood, на якому виросло не одне покоління американців. Картина розповість історію дружби між Роджерсом (Том Генкс) і журналістом Томом Джунодом (Меттью Різ) – людиною, яка бере життєві уроки у Роджерса під час роботи над величезною статтею про ведучого. За режисуру відповідає Маріель Геллер, за якою цікаво спостерігати ще з часів її режисерського дебюту «Щоденник дівчинки-підлітка», а тим більше після недавнього номінанта на «Оскар» «Чи зможете ви мене пробачити?» з Мелісою Маккарті.

Секція документального кіно

РБҐ: життя ікони правосуддя/ RBG
Реж. Джулі Коен, Бетсі Уест

Історія судді Рут Бейдер Гінзбург, яка побудувала юридичну кар’єру на успішній боротьбі за гендерну рівність, вигравши ряд справ про дискримінацію на законодавчому рівні (як чоловіків, так і жінок). Потім Гінзбург стала другою в історії жінкою в складі Верховного суду США, а в останні роки перетворилась в кумира ліберальної громадськості: її запрошують на суботні шоу, звуть на лекції в школи і університети, навіть випускають мерч Notorious RBG з її портретом. Фільм складається з архівних зйомок, фрагментів телепередач за участі Гінзбург та інтерв’ю з її близькими і сподвижниками, в тому числі Біллом Клінтоном який колись і запросив Рут до складу Верховного суду.

Стіна світанку/ The Dawn Wall
Реж. Джош Ловелл, Пітер Мортімер

У січні 2015 американські скелелази Томмі Колдвелл та Кевін Йорґесон приступили до своєї місії – підкорити Стіну Світанку – нездоланну 900-метрову скелю в Національному парку «Йосеміті», Каліфорнія. Ці двоє буквально тижнями жили у вертикальному положенні, привертаючи увагу телеглядачів з усього світу. Втім, для Томмі Колдвелла Стіна Світанку була ціллю життя та спробою відволіктись від важких думок. В 22-річному віці скелелаз-вундеркінд потрапив у полон до повстанців у Киргизстані, згодом він втратив свій вказівний палець внаслідок нещасного випадку, але це його лише зміцнило. Коли його шлюб розпався, він присвятив себе новій неймовірній меті, до виконання якої вони з партнером Йорґесоном готувалися шість років.

Будемо сусідами?/ Won’t You Be My Neighbor?
Реж. Морган Невілл

Інтимний портрет Містера Фреда Роджерса – ведучого відомого дитячого телешоу, яке змалку знають чи не всі американці. Емоційний та зворушливий портрет чоловіка за лаштунками світу казок, які він розповідав цілому поколінню дітей, навчаючі доброті та виховуючи не аби яку творчу уяву. Історія героя цієї стрічки надихнула творців художнього фільму Beautiful Day in the Neighborhood (який буде показаний на фестивалі в секції ігрового кіно), у якому роль Фреда Роджерса виконує Том Генкс. «Будемо сусідами?» є переможцем «Санденсу» та номінантом на «Оскар».

Хлопці на реабілітації/ Recovery Boys
Реж. Елейн Макмілліон Шелдон

Це історія чотирьох молодих хлопців (Джефф, Раш, Адам та Раян) – пацієнтів реабілітаційного центру «Драбина Джейкоба» на фермі Брукссайд. «Драбина Джейкоба» – це довгострокова реабілітаційна програма для чоловіків, розташована в приватній фермерській ком’юніті. Документальний фільм показує реалії наркотичної залежності як для людей, що потребують реабілітації, так і для їх родичів з особистісного погляду. Авторка фільму – оскароносна Елейн Макмілліон Шелдон вже зарокемендувала себе як одна з ключових документалісток США, що фільму зворушливі та потужні історії про боротьбу з наркозалежністю.

Ерні та Джо, кризові копи/ Ernie & Joe
Реж. Дженніфер Макшейн

Головні герої цього фільму – геть не стандартні копи. Вони – одні з 10 службовців Відділу психічного здоров’я Поліції Сан-Антоніо. Документальний фільм Макшейн розповідає про Ерні та Джо, двох техаських офіцерів поліції, що прагнуть змінити ставлення поліції до викликів, пов’язаних із психічним здоров’ям. Стрічка запрошує глядачів поглянути на щоденний досвід зустрічей полісменів із людьми в кризовому стані.

Місто-музей/ Museum Town
Реж. Дженніфер Трейнер

Це історія унікальної установи, містечка, в якому розташований Музей сучасного мистецтва штату Массачусетс (MASS MoCA), який у 2017 році став найбільшим центром сучасного мистецтва в світі. Зокрема «Місто-музей» демонструє, як ідея перетворюється на реальність, показуючи глядачеві створенням монументальної інсталяції Ніка Кейва UNTIL, що піднімає теми озброєного насильства, раси та «американської мрії». Музику до фільму писав басист гурту Wilco Джон Стіррат, а у кадрі з’являються такі відомі художники як Джеймс Туррелл, Девід Бірн та Білл Т. Джонз.

Квінсі/ Quincy
Реж. Алан Гікс, Рашида Джонс

Оригінальний погляд на живу ікону – музиканта Квінсі Джонса, що є феноменом у музиці та популярній культурі ось уже 70 років. Його історія міцно переплітається з ключовими подіями афроамериканської культури. Окрім його власного таланту як трубача, продюсера, диригента, композитора та аранжувальника, Джонс відомий ще й як відкривач таких обдарованих молодих людей, як Лезлі Ґор, Майкл Джексон, Опра Вінфрі та Вілл Сміт. Джонс також є постійним оратором та поборником гуманітарних проблем, на чому Гікс та Джонс роблять особливий акцент, комбінуючи архівні раритетні кадри з інтерв’ю.

Нуль відсотків/ Zero Percent
Реж. Тім Скаусен

Фільм береться досліджувати програму вищої освіти у тюрмі суворого режиму Сінґ-Сінґ. Студенти, які отримали стипендію від організації Hudson Link, – це чоловіки, які зрозуміли величезний вплив заподіяних злочинів на їхні власні життя та долі інших людей. Відбуваючи свій термін, єдиною їхньою надією на спокуту й продуктивне життя є жага до самотрансформації. Організацію Hudson Link створили чоловіки, які свого часу теж були у в’язниці і які самотужки пережили розумову та емоційну реабілітацію. Назва фільму «Нуль відсотків» означає, що жоден випускник Hudson Link не був повторно засуджений та ув’язнений, відбувши перший термін.

За стерном долі
Реж. Святослав Новицький

Кіноподорож в часі та просторі, яка досліджує історію української еміграції до США та знайомить з активними учасниками української спільноти. Перед глядачем відкривається велика галерея портретів українців різних професій від фермера до інженера космічних кораблів, які розповідають про свій життєвий шлях, своє коріння та своє бачення ідентифікації. Тут зокрема можна побачити і відомих діячів мистецтва таких, як художник Яків Гніздовський та американський актор українського походження Джек Пеланс (Володимир Палагнюк), який є наратором фільму. Показ стрічки на фестивалі стане не лише посвятою Святославу Новицькому, який, на жаль, покинув цей світ у листопаді 2019, а і всім українсько-американським кіно-ентузіастам.

Спеціальний показ

Аполлон 11/Apollo 11
Реж. Тод Даґлас Міллер

До 50-річчя місії на Місяць на фестивалі відбудеться показ документального хіта «Санденсу», який створений на основі небачених раніше архівних кадрів з 70-міліметрової плівки і понад 11 тисяч годин аудіозаписів. «Аполлон-11» показує деталі легендарної місії NАSА з висадки людей на Місяць, яка зробила імена Ніла Армстронґа і Базза Олдріна всесвітньовідомими.

Спеціальний показ

Показ 10 короткометражок 2020

Звіт кінолабораторії Indie Lab у вигляді 10 робіт, що стануть подорожю новими людськими досвідами та викликами. Глядачів запрошують помандрувати гуцульськими селами у пошуках балансу чоловічих та жіночих ролей в побуті та культурі місцевих мешканців, зануритись у світ спорту вищих досягнень і опанувати висоти нової олімпійської дисципліни, відвідати криворізьких активістів, насолодитися процесом народження театрального дійства в селі на Волині разом з деміургом української сцени.

Indie Lab Best

Показ найкращих фільмів лабораторії Indie Lab з 2013 по 2019 р. Це стрічки, які презентують різні етапи розвитку лабораторії та окремих авторів зі змогою поспілкуватися з режисерами. Тут будуть представлені картини про життя заповідника «Асканія-Нова», про органістку зі Славутича, що проведе нас своїми шляхами до мрії, про проросійський рух в Донецьку 2014 року, про естетику реконструкції проспекту Космонавтів у Вінниці, про започаткування піратської радіостанції в Ужгороді та багато іншого.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: