Гроші на Голлівуд: що таке рібейт і навіщо він Україні

16 жовтня президент підписав зміни до закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні», які закріплюють у законодавстві принципи роботи рібейту (або як це називається у нас — «державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених іноземним суб’єктом кінематографії при виробництві (створенні) фільму в Україні»). І поки нормативно-правовий акт чекає публікації для того, щоб набрати чинності, давайте трохи проаналізуємо, що ж воно таке, рібейт.
Визначення термінів
Рібейт — це фактично знижка, яка оформлюється у вигляді повернення частини витрат, здійснених студією (чи іншим суб’єктом кінематографії) при створенні фільму в Україні. Простіше кажучи, держава віддає назад частину грошей, витрачених під час зйомок.
Варто розуміти, що не будь-який фільм, що знімається в Україні, може отримати назад частину коштів. Створюється спеціальний фонд, який розподіляється між проектами, що подають заявку на рібейт. Його розмір в Україні поки не відомий, але у сусідніх країнах Східної Європи він вар’юється від 2-3 мільйонів до 46 мільйонів євро. Остання цифра — це спроба Польщі привабити до себе кіновиробників при запуску рібейтів.
Головною претензією до прийнятої системи (її висловлювали ексголова Держкіно Пилип Іллєнко та нардеп Микола Княжицький) є те, що рібейт в Україні зможе отримати лише іноземна компанія. При чому з 2021 року будь-яка присутність у суб’єкті українських громадян (як у фінансуванні, так і управлінні) не дає права претендувати на компенсацію. Це дійсно іде врозріз із практиками європейців, де відшкодування також можуть отримати місцеві кіновиробники. Щоправда автори закону зазначають, що для підтримки вітчизняного кіно залишається Держкіно, яке фінансує роботи через пітчинг.
Ще одна актуальна проблема заключається у тому, що в нових нормах ніяк не закріплена специфіка урегулювання ситуацій, де претендентом на рібейт виступає російська компанія. Це створює потенційну можливість фінансувати проекти країни-окупанта через український бюджет.
Який розмір рібейту в Україні?
Прийняті зміни встановлюють рібейт у розмірі 25% від витрат, які супроводжують зйомки фільму в Україні. Мова йде про заробітні плати, плату за послуги, придбання товарів/робіт/послуг, оренду та деякі інші витрати. Варто зазначити, що кошти компенсуються, лише якщо сума була сплачена особі, яка знаходиться на загальній системі українського оподаткування.
При цьому додатково можна отримати ще 5% компенсації, якщо у фільмі є український контекст:
— якщо як мінімум чотири критерії культурного тесту є українськими (культурний тест — перелік критеріїв, що визначає наявність української культури чи виробницта у фільмі);
— якщо сюжет базується на українському літературному творі;
— якщо у 5% сцен фільму персонажі читають українські книжки і сюжет допомагає ідентифікувати цю книжку (тобто просто на фоні покласти Кобзар не вийде);
— якщо сюжет піднімається питання збройної агресії проти України, але виключно коли оцінка таких дій співпадає із позицією нашої держави.
Щоправда є ще одна можливість отримати додаткові 5% — це залучити до виробництва українських спеціалістів. У такому разі вважається, що фільм автоматично пройшов культурний тест. Але найняти одного освітлювача і отримати гроші не вийде — як мінімум половина із осіб, які залучені до виконання певних послуг мають бути громадянами України.
Варто зауважити, що для претендування на рібейт, кількість витрачених коштів на території України має бути не меншою за встановлений у законодавстві мінімум. Прийняті зміни суттєво зменшили їхній розмір — наприклад якщо раніше під час зйомок повнометражного фільму мали витратити в Україні не менше 27 мільйонів гривень, то зараз ця цифра знизилася до восьми.
Яка ситуація за кордоном?
Наш відсоток цілком співпадає із зарубіжними практиками. Наприклад, Польща дає 30% рібейту, угорці нещодавно підняли ставку до 30%, те ж зробили і литовці. У Ірландії відсоток складає 32-37 від витрат.
Системи додаткового заохочення у країн теж різні. Наприклад, хорвати додають 5% до стандартних 25 у випадку, якщо зйомки проходять у бідних регіонах країни. Така ж система у Ірландії, де додаткова компенсація здійснюється у разі роботи за межами великих економічних центрів.
Динамічна система Естонії передбачає рібейт від 20 до 30% у залежності від кількості залучених естонських спеціалістів у виробництво.
Варто зазначити, що крім рібейтів, держави часто використовують зниження податкових витрат у якості додаткового бонусу. Наприклад у Британії компанія може отримати до -80% податкових платежів на розрахунки в країні. І це окремо від рібейту, що складає до 25%.
Навіщо Україні рібейт?
Відсутність рібейту зіграла злий жарт з Україною під час зйомок «Чорнобиля». Незважаючи на бажання Крейга Мазіна знімати серіал саме у нас, основна частина зйомок відбувалась у Литві через наявність у них вигідної пропозиції компенсації.
Взірцем роботи з рібейтом є Угорщина, Хорватія та Ірландія (останні заробили чимало на «Грі престолів») — за останні роки більшість голівудських зйомок на локаціях відбуваються саме там через дешевизну і вигідність. Саме цим зумовлена величезна присутність Будапешту у великій кількості блокбастерів. Але варто зазначити, що угорці ввели рібейт ще у 2004 році.
Також потрібно сказати, що рібейт не завжди грає на користь туристичної привабливості держави, а й виступає виключно технічним засобом. Наприклад, через складну культурну політику Греції її роль у значній кількості фільмів грає саме Хорватія.
Враховуючи дешевизну послуг в Україні і тепер вже функціонуючий рібейт, ми цілком можемо конкурувати з сусідами.