Королі комедії: 7 фільмів, через які стендап прокрався у Голлівуд

Автор Vertigo

Після шести статуеток «Еммі» «Дивовижної місіс Мейзел» і повернення Джима Керрі на екрани в серіалі «Жарт», вже зрозуміло – стендап є невід’ємною частиною сучасної популярної культури. Vertigo виділяє сім фільмів, які доводять – без стендап-коміків тепер не обходиться й Голлівуд.

Текст

Ярослав Друзюк
редактор The Village Україна

Король комедії

The King of Comedy (1982)

«Короля комедії» називають однією з найкращих акторських робіт Роберта Де Ніро. Мартін Скорсезе, за власним визначенням, вважає цей фільм моментом, коли він «почав заново вчитися мистецтву кінематографа». Головний герой «Короля комедії» Руперт Папкін намагається потрапити в ефір популярного лейт-найт шоу. Не зупиняється він і тоді, коли єдиною можливістю для цього залишається викрадення ведучого і шантаж каналу. Утім, Папкін не хоче стати зіркою стендапу, він хоче стати зіркою телебачення; стендап для нього лише інструмент самоствердження – тому й власне повноцінний стендап-виступ Скорсезе показує лише раз за фільм.

Головна ж іронія полягає в тому, що Папкін врешті досягає успіху. Роджер Еберт назвав «Короля комедії» чи не найбільш нудним і неприємним фільмом у своєму житті, певно, тому що герой Де Ніро до фінальних титрів залишається протагоністом – попри повну невідповідність класичному архетипу. Стрічка Скорсезе до останнього впевнена у своєму меседжі: перемагати може і посередність. Понад те, у 2018 році це також актуально: якщо 35 років тому зіркою тебе міг зробити один ефір на ТБ, то зараз, в пост-епоху реаліті-шоу й епоху соціальних мереж, це ще простіше.

Смішні люди

Funny People (2009)

Стендап не проникнув би до Голлівуду настільки глибоко, якби не Джадд Апатов. Своєю чергою, Джадд Апатов не пішов би настільки далеко, якби не комерційний і культурний успіх фільму «40-річний незайманий». Одна справа зняти комедію про секс, зовсім інша – зробити так, щоб усі персонажі у ній говорили, ніби справжні люди. Більше того, зробити схожими на людей Апатову вдалося навіть Адама Сендлера.

«Смішні люди», певно, є одним із найбільш особистих проектів Апатова, колишнього стендап-коміка (який цього року повернувся на сцену зі спешлом на Netflix). В історії про зірку популярних комедій і молодого стендапера, який стає його асистентом, впізнається частина життя самого Апатова, який певний час допомагав генію комедії Ґеррі Шендлінгу.

Джейсон Шварцман, Джона Хілл, Азіз Ансарі, Леслі Манн – перелік комедійних акторів, як засвітилися у «Смішних людях», говорить сам за себе. Але навіть більш впливовими є методи, які використовує Апатов. Імпровізація як основний інструмент пошуку сцени – це все від Апатова, загартованого «Шоу Бена Стіллера» і серіалом Freaks and Geeks. Дійшло до того, що через імпровізацію (певна річ, з різними результатами) тепер знімають і герої незалежного кіно брати Дюпласс, і Disney («Вартові галактики», «Тор: Раґнарок», «Соло: Зоряні війни. Історія»).

Топ п’ять

Top Five (2014)

Зірка популярних фільмів переосмислює своє життя у процесі інтерв’ю (і паралельно закохується в журналістку) – у фільму Кріса Рока досить банальний синопсис. Але справжня історія кохання у стрічці – це стосунки Рока з жанром стендапу, до якого він повертається і в фільмі, і після фільму.

Коли у певний момент персонаж Рока заплутується в собі, за порадою він приходить до Джеррі Сайнфелда, Вупі Ґолдберґ і Адама Сендлера. На цьому перелік зірок стендапу в «Топ п’ять» не закінчується – «крадуть» шоу Трейсі Морґан, Кевін Харт, Майкл Че і Джей Феро.

Очевидне дитя

Obvious Child (2014)

Цей список був би неповним без фільму з стендап-комедіанткою у головній ролі. Зірка «Парків і зон відпочинку» і колишня учасниця Saturday Night Live Дженні Слейт видає поки найкращий перформанс у кар’єрі.

Це настільки кумедно, наскілки кумедною може бути історія про аборт. Головна героїня вагітніє після однієї ночі з випадковим знайомим, після чого змушена призначати операцію на день святого Валентина. Допомагає їй ще один представник стендапу Девід Кросс – його ви можете пам’ятати за серіалом «Сповільнений розвиток».

Дівчина без комплексів

Trainwreck (2015)

Чи не найгучніший фільм 2015 року – року, коли вийшли нові «Зоряні війни» і «Месники». Через Trainwreck стендаперка Емі Шумер закріпилася у ролі однієї з найбільш популярних американських комедіанток, а Джадд Апатов – зняв перший за тривалий час фільм, за який йому було не соромно.

Так само, як у «40-річному незайманому» Апатов деконструював комедію з традиційним мачистським уявленням про чоловіків, у «Дівчині без комплексів» він робить це за допомогою зміни традиційних гендерних ролей у романтичній комедії. Апатова і сценаристку Шумер можна критикувати за те, що, вивертаючи формулу навиворіт, при цьому вони не вийшли за межі традиційного ромкому. Але компенсувати це може розкриття комедійного потенціалу атлетів ЛеБрона Джеймса і Джона Сіни. Зрештою, саме завдяки епізодичній появі у Trainwreck комік Піт Девідсон отримав пропозицію від Saturday Night Live, а пам’ятну роль у фільмі отримав колишній стендапер Колін Квін.

Комік

The Comedian (2016)

Роберт Де Ніро повертається до ролі коміка 30 років після «Короля комедії». У фільмі, який Де Ніро хотів зняти протягом тривалого часу, він грає колишню зірку популярного ситкому, що намагається знайти своє місце в комедії на сьомому десятку.

У фільму погана критика і не використаний ансамбль великих акторів (Гарві Кайтел, Іді Фалко, не кажучи вже про камео членів Friars Club). Але, по-перше, це рідкісна можливість подивитися на Де Ніро і Денні ДеВіто у ролі братів. По-друге, ще більш рідкісна роль Леслі Манн як любовного інтересу – не у фільмі чоловіка Джадда Апатова.

Любов – хвороба

The Big Sick (2017)

У «Коміку» Де Ніро є жарт від стендапера азійського походження: «Уявіть собі, мої батьки залишили рідну країну тільки для того, щоб я мав більше можливостей у житті. І я вирішив стати у США стендап-коміком». Фактично це короткий опис однієї з сюжетних ліній The Big Sick Кумейла Нанджіані та Емілі Ґордон.

Утім, головною лінією є не історія стендапера-емігранта, а сюжет із хворобою його майбутньої дружини. Окремий хайлайт: момент, коли Нанджіані зі сцени у клубі розповідає про ускладнення у стані здоров’я дівчини. На додаток до цього у фільмі з’являються, зокрема, зірки стендапу Рей Романо і Бо Бернем.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: