Хасиди та вільний світ: чи варто дивитися Unorthodox на Netflix
На Netflix вже другий тиждень поспіль у топ-10 тримається міні-серіала Unorthodox («Неортодоксальна») — драматичне шоу про дівчину, яка тікає з ортодоксальної громади хасидів, що розташована в Нью-Йорку, у багатокультурний Берлін. Серіал складається всього з чотирьох епізодів і жодної інформації про другий сезон поки що немає. Unorthodox піднімає одразу кілька актуальних питань, серед яких і консерватизм релігії, і обмеження жіночих прав. У центрі сюжету 19-річна Естер, яка виросла в консервативному колі хасидів. Дівчина нещаслива у шлюбі, який організували для неї родичі, і вже у першій же сцені серіалу рішуче збирає речі і їде в аеропорт для того, аби почати нове життя в Берліні. Чому Естер обрала це місто і яким було її життя у статусі дружини — розкаже Unorthodox.
Розповідаємо чим вам може сподобатися і не сподобатися серіал.
Варто дивитись заради:
Історії з реального життя. Серіал знятий за однойменним автобіографічним романом Дебори Фельдман, що вийшов в 2012 році і наробив чимало шуму. 33-річна Дебора дійсно виросла в хасидській громаді в Вільямсбурзі в Нью-Йорку, а, покинувши її, випустила відвертий роман «Неортодоксальна: скандальний відмова від моїх хасидських коренів». Мати Дебори втекла з громади, а у батька був психічний розлад, саме тому дівчинку виростили бабуся і дідусь. Довгий час дівчина говорила тільки на ідиші, тому що англійську мову не надто дозволяють використовувати в повсякденному житті. У 17 років дівчина вийшла заміж за хлопця з громади, а в 19 народила дитину. Пізніше сім’я переїхала в Йонкерс, штат Нью-Йорк, і Дебора почала вивчати літературу в Sarah Lawrence College. На відміну від протагоністки, Дебора покинула чоловіка лише в 23 роки і вже разом з чотирирічним сином, порвавши всі зв’язки з громадою. Спершу її дописи про зростання у колі консервативних хасидів виходили у формі інтернет-блогу, а після публікації стали бестселером.
Погляду на малознайому сторону релігійної общини. В Unorthodox мова йде про найвідомішу в світі хасидську комуну Сатмар, яка існує з 1905 року і сьогодні налічує близько 100 тисяч людей. Ця релігійна община різко виступає проти об’єднання і відродження єврейського народу на його історичній батьківщині — в Ізраїлі. Попри те, що громада базується в Нью-Йорку, це абсолютно невідомий нам світ, закритий від сторонніх очей. Unorthodox дає можливість поглянути на повсякденне життя цих людей, їхні обряди сватання та весілля. Ультраортодокси забороняють жінці отримувати освіту (Естер навіть заборонено читати Тору), а її права багато в чому обмежені. Дівчина має ховати волосся і закривати плечі та ноги нижче колін, тому всі жінки з Сатмар носять перуки, поголовши перед тим голову, і доволі стримано вдягаються. Молода дружина має народити дитину вже протягом першого року подружнього життя. У серіалі, так само як і в мемуарах Дебори, описується хвороба, від якої страждала головна героїня — вагінізм, і те як ця тема часто була на обговоренні під час сімейних зібрань. Батьки подружжя беруть активну участь у шлюбі своїх дітей. Сім’я та потомство для сатмарских хасидів — найважливіше ще у контексті колективної пам’яті. Члени цієї комуни вважаються прямими потомками жертв Голокосту.
Ідеї ескапізму. Мотив втечі та звільнення — дуже приваблива тема для всіх мрійників ескапізму. Unorthodox спершу поміщає героїню у прототип ув’язнення, а потім дає можливість глядачеві спостерігати за її процесом втечі. Тут найкращим антиподом ультраконсервативного середовища стає вільний у всіх сенсах Берлін — мультикультурне місце, де зібралося безліч національностей, людей що сповідують різну релігію, або ж не сповідують її взагалі, членів ЛГБТ-ком’юніті, творчо розкутих та неупереджених студентів. Весь серіал знімався в Німеччині — навіть частини з Нью-Йорком. Обмеженість у засобах зйомки дають особливий ефект — сцени у Вільямсбурзі здаються герметичними, мало не клаустрофобними, більшість дії розгортається у чотирьох стінах. Берлінські сцени, навпаки, дихають відкритими просторами, архітектурою, урбаністикою. Ви однозначно захочете якнайшвидше в Берлін, незалежно від того, були ви там чи ні.
Не варто дивитись через:
Мелодраматизм та повільний розвиток подій. Попри вражаючу реальну історію, що лягла в основу, та круту команду серіалу, ігнорувати деякий мелодраматизм цього серіалу просто неможливо. Сюжет постійно переключається з подій минулого, коли Естер готувалася до весілля, і до сьогодення, де протагоністка прибула в Берлін. Більшість сцен Есті у Берліні зводяться до того, що перелякана дівчина з очима Бембі вивчає новий світ. Вже надто банальним виглядає хід, в якому героїня одразу ж знайомиться з компанією доброзичливих берлінців, які тут таки їй допоможуть. Деякі персонажі, як то кузен чоловіка Естер на ім’я Мойша — картонний антагоніст з заявкою на власну передісторію, яку автори серіалу так і не спроможні розкрити. Фінал епізоду так само сповнений благородного пафосу. Якщо ви чутливі до очевидного сторітелінгу, Unorthodox дійсно може здатися надто мелодраматичним серіалом навіть попри абсолютно унікальну тему і той факт, що перед нами шоу Netflix на ідиші.