Нестерпна легкість анімації

Зізнайтеся, ви теж не помітили, як студія Sony Pictures Animation долучилася до авангарду сучасної анімації? Поки DreamWorks і Illumination штампують схожі одне на одного гладенькі 3D-мультфільми, а Disney і Pixar змагаються з реальністю в тому, у кого вода більш справжня, у Sony намагаються повернути в анімацію те, що непомітно зникло з тотальним засиллям комп’ютерної графіки: динаміку та авторський стиль.

Першим тихесеньким дзвіночком стали «Монстри на канікулах» — прохідний, здавалося б, мультфільм для дітей. Але на посаду режисера покликали Ґеннді Тартаковскі («Самурай Джек», «Лабораторія Декстера»), який поставив собі за мету зробити 3D-анімацію максимально жвавою, додати «фізичної комедії», навчити персонажів змінювати розмір та форму залежно від ситуації. Проте справжнім проривом стала стрічка «Людина-павук: Навколо всесвіту», яка не тільки абсолютно заслужено відібрала «Оскар» у сиквелів «Суперсімейки» та «Ральфа-руйнівника», але й показала, наскільки різноманітною та багатою може бути 3D-анімація. «Мітчелли проти машин» —ідейний спадкоємець саме такого підходу.

Головна героїня мультфільму — Кеті Мітчелл, яка обожнює дивитися фільми й знімати власні. От тільки в американській глибинці, де вона росте, важко знайти однодумців. Це стосується і її батька, якому важко зрозуміти інтереси дочки, хоча раніше вони були дуже близькі. Коли Кеті вступає в каліфорнійську кіношколу, батько робить останню відчайдушну спробу відновити стосунки з дочкою: бере сім’ю в поїздку через усю країну. Саме під час цієї поїздки й починається глобальний робоапокаліпсис. І тепер Мітчеллам доведеться рятувати не тільки родинні стосунки, а й усе людство.

Оригінальна назва
The Mitchells vs. the Machines
Тривалість
109 хв
Прем’єра
30 Квітня 2021
Жанр
Анімація
Режисер
Майк Ріанда, Джефф Роу
Актори
Еббі Джейкобсон, Денні МакБрайд, Мая Рудолф, Майк Ріанда, Олівія Коулман, Ерік Андре, Фред Армісен, Бек Беннет

«Мітчелли проти машин» — це не тільки яскрава й чуйна сімейна історія, а ще й зізнання в коханні кінематографу та «старому дивному YouTube»

Так, історія навряд чи порадує вас новизною. Рахунок фільмів (і серіалів) про конфлікти батьків і дітей уже, напевне, йде на тисячі. Але, по-перше, це не робить такі сюжети менш актуальними та зворушливими. А по-друге, не сюжет — найсильніша сторона фільму. Він потрібен тільки для того, щоб ми знали, що відбувається й куди прямують герої, і свою задачу виконує на «відмінно» — без зайвих розгалужень і непотрібних персонажів. Для мультфільмів, які останні роки особливо часто страждають від розбухлих й розфокусованих сюжетів («Крижане серце 2» чи «Рая та останній дракон» — яскраві приклади) це тільки плюс.

А що справді є найсильнішою стороною «Мітчеллів проти машин», то це нестримна енергія, якою заряджений кожен кадр. Уже в заставці знайомий усім логотип «Коламбії пікчерс» оживає, танцює та переливається веселкою, і цей драйв супроводжує стрічку від початку до кінця. Анімація поєднує в собі 3D-моделі, ручні малюнки, фотографії, stop-motion, ролики з YouTube — будь що, аби тільки темп не спадав. Режисери Майк Ріанда та Джефф Роу (які раніше працювали над «Таємницями Ґравіті Фоллз») демонструють, наскільки вільною та виразною може бути анімація в руках майстрів.

Але «Мітчелли проти машин» — це не тільки яскрава й чуйна сімейна історія, а ще й зізнання в коханні кінематографу та «старому дивному YouTube». Тому фільм буквально тріщить по швах від референсів: «Сяйво», «Термінатор», «Хижак», «Портрет дівчини у вогні», «Пляшкова ракета», «Шалений Макс», «Світанок мерців» — тільки встигайте помічати. До них додаються численні візуальні ґеґи й жарти на адресу глобальної інтернет-залежності та технічних компаній, які цю залежність всіляко підживлюють і заохочують. Той факт, що цей мультфільм вийшов одразу на інтернет-стримінгу, тільки додає жартам комічності.

Також стрічка — один з тих прикладів квір-репрезентації, коли сексуальна орієнтація персонажа є тільки однією з його численних якостей, а не основою його характеру. Про те, що Кеті — лесбійка, ми дізнаємося тільки в останній сцені, і взагалі не дізнаємося, якщо дивитися російський дубляж мультфільму (тому краще його оминати — хтозна, що ще там викривили). На щастя, на Netflix є не тільки оригінальна доріжка, а й український дубляж.

«Мітчелли проти машин» — візуально неповторне, яскраве, дотепне, але при цьому надзвичайно щире кіно, створене для людей, які чекають від мультфільмів чогось більшого, ніж просто можливості зайняти чимось дитину на пару годин. Тому трохи кумедно, що однією з головних його ідей є «відверніться від екранів і зверніть увагу на людей, які вас оточують». Адже якщо на цих екранах показують такі мультфільми, відвертатися від них зовсім не хочеться.

Плюси

+ різноманітна та енергійна анімація
+ гумор
+ щирість

Мінуси
Оцінка

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: