Безглуздий президент і чарівний генерал: чи варто дивитися серіал Space Force від Netflix
Минулого тижня на Netflix з’явився комедійний серіал «Космічні війська» (Space Force) від Ґреґа Деніелса (автора «Офісу»), у якому американці беруться за мілітаризацію космосу. У центрі сюжету генерал Марк Нерд (Стів Карелл) — колишній льотчик, герой війни і зразковий сім’янин. Марк розраховує з підвищенням очолити ПВС США, але натомість стає жертвою забаганки президента — починає командувати щойно заснованими космічними військами. Далі — переїзд у Колорадо, де знаходиться штаб-квартира підрозділу, постійні конфлікти з дочкою-підлітком, там ще й проблеми з новим і доволі дивним становищем його дружини (подробиці Netflix просить рецензентів не розкривати). Втім, головна місія — відправити американців у космос знову, але цього разу із загарбницькою метою.
Розповідаємо, яким вийшов комедійний серіал Деніелса й кому він може сподобатися.
Варто дивитись заради:
Подій, що надихнули авторів. Окей, я б не назвала це повноцінним аргументом, але те, що «Космічні війська» — зовсім не наукова фантастика, може стати непоганим поштовхом ознайомитися із серіалом. За сюжетом новий підрозділ відкривають за лічені години після твіта президента Сполучених Штатів із подібною забаганкою. Насправді ж ідею відокремити Космічні війська від повітряно-військових сил Америки й виділити для них державний бюджет озвучували різні високопосадовці ще задовго до Трампа. Однак саме він поставив цю задачу в пріоритет, і вже в 2019 році The United States Space Force (USSF) стали самостійними. Поки важко говорити про будь-які досягнення підрозділу, проте мемів ця ініціатива породила немало. У січні Трамп сам похвалився в твіттері новим логотипом USSF, який виявився дуже схожим на емблему Об’єднаної федерації планет із «Зоряного шляху». Чорний прапор Космічних військ в інтернеті нарекли піратським, а хакі-форму так взагалі висміяли, тому що камуфляж у космосі… ви серйозно? Словом, як бачите, над пітчингом ідеї комедійного серіалу авторам довго думати не довелося.
Блискучої команди. До речі про авторів: до створення «Космічних військ» на Netflix долучилася дійсно класна команда. Перш за все, творець «Офісу» Ґреґ Деніелс повернув у комедію Стіва Карелла, який уже кілька років поспіль шліфує свій драматичний талант як у кіно («Мисливець на лисиць», «Гарний хлопчик»), так і в серіалах («Ранкове шоу»). Разом вони ще й стали виконавчими продюсерами шоу. Підтримує їх як завжди серйозний Джон Малкович, якому, як виявилося, неймовірно пасує комедія. В «Космічних військах» він виконує роль науковця Едріена Мелорі — правої руки генерала Нерда. Спершу персонаж Малковича доволі апатичний та зарозумілий — так би виглядав 50-літні Шелдон, якби пішов на державну службу. Але вже в середині серіалу автори доволі зворушливо розкривають деталі його особистості. Ліза Кудроу в ролі дружини протагоніста Меггі з’являється у кадрі не так часто, як хотілося, але повірте, всі сцени з нею доволі яскраві, до того ж сюжетна лінія з місіс Нерд оповита найбільшою інтригою. Абсолютно всі виконавці, навіть у другорядних ролях, тут на своїх місцях — «Космічні війська» створювалися людьми, які вміють грати комедію.
Не варто дивитись через:
Застарілі комедійні прийоми. Тим не менше, «Космічні війська» просто не дотягують до «Офісу» за рівнем жартів. Легендарний серіал Деніелса був крутим прикладом комедійного мок’юментарі, тоді як шоу на Netflix — це олдскульний ситком, захований у сучасну обгортку. Йому властиві як однотипні пригоди в межах однієї серії, так і доволі поверхові персонажі-архетипи. Так набридливого SMM-ника Тоні Бен Шварц грає так само, як грав Жан-Ральфіо в «Парках і зонах відпочинку». А кожна сцена з російським капітаном Юрієм (Олексій Воробйов) — шпигуном, який явно працює на Путіна, — обов’язково озвучена саундтреком з балалайкою (come on!).
Брак сатири. Як для сатиричного шоу про реальний військовий підрозділ із підкорення космосу, тут не так вже й багато, власне, сатири. Ось політики й військові роблять чергову некомпетентну дурість, але головний герой — відповідальний, патріотичний і просто добрий Стів Карелл — з командою ідеалістів рятує ситуацію в останній момент. Часом здається, що це шоу навіть пропагує мілітаризацію космосу. Варто Марку виголосити пафосну промову про рідну Америку в палаті представників конгресу, як будь-які питання про надлишкові витрати USSF відпадають самі собою. По-справжньому висміювати автори беруться хіба що деяких головних героїв з їхніми расовими забобонами, шовінізмом і несвідомим сексизом. Водночас не забувайте, що роль того самого протагоніста виконує напрочуд likeble Стів Карелл — як його можна не любити?
Президента тут згадують, але, зверніть увагу — не на ім’я. Очільника країни і його дружину кличуть POTUS (President Of The United States) і FLOTUS (First Lady Of The United States) так, наче бояться сказати вголос «Дональд та Меланія Трамп». Ось і залишається висміювати хіба що недолугість персонажів, але аж ніяк не інституції, у яких вони працюють. Виходить, що серіал, який мав би бути жорстокою політичною сатирою, опиняється взірцем ескапізму в комедію положень. Це все ще доволі смішне та миле шоу, але зі своїми сатиричними функціями воно погано справляється.