Тигри, наркобарони та Джо Екзотик: як Tiger King став головним серіалом карантину
Навіть якщо у вас немає підписки на Netflix, і ви взагалі не сильно цікавитесь документалістикою, то все одно напевне чули про шоу Tiger King. Принайнмі – бачили меми, дивні теорії про те, що якась жінка точно згодувала свого чоловіка тиграм, чи дивувались тому, що друзі постять фотографії якогось білявого реднека. Поки ми сидимо в самоізоляції, абсурдний серіал про американця Джо Екзотика та його приватний зоопарк не просто став популярним – він блискавично завоював статус головної розваги карантину. У чому секрет його успіху?
Розповідаємо, чому всі навколо говорять про Tiger King, і чому вам теж якомога швидше варто його подивитись. А ще – коли чекати на повноцінну адаптацію цієї історії від Голлівуду. Повірте – вона точно буде, і доволі скоро.
Тож про що взагалі цей серіал?
Документальне шоу знімалось протягом п’яти років та розповідає про Джо Екзотика – ексцентричного реднека, який розводив хижих тварин, та Керол Бескін, його головну суперницю. Дізнавшись про те, що Джо розводить в Оклахомі тигрів, самопроголошена зоозахисниця Бескін роками намагалась переконати місцеву владу закрити його приватний зоопарк. У свою чергу Джо рішуче використовував будь-які засоби, щоб зіпсувати репутацію жінки – наприклад, записував пісні, у яких цілком прозоро натякав на те, що вона згодувала свого чоловіка тиграм. У боротьбі з Бескін допомагали не лише дивакуваті працівники зоопарку (більшість із них були або наркозалежними, або колишніми злочинцями), але і два чоловіка Екзотика. Так. Джо Екзотик – не просто реднек з приватним зоопарком, але й кантрі-зірка, герой реаліті-шоу та відкритий гей, що перебував у поліамурних стосунках.
Спочатку все обмежувалось вербальними перепалками та дивними, але нереалістичними погрозами (наприклад, Джо на власному телешоу регулярно підривав резинову ляльку, одягнену як Керол), та доволі швидко боротьба перейшла у судове поле. Ця абсурдна війна затягнулась на цілі роки, і згодом у неї втягнулись інші зооколекціонери (повірте, про кожного з них можна розповісти окрему історію), Джо опинився на межі банкротства, а життя Керол – у цілком реальній небезпеці.
І чому така історія раптом захопила глядачів?
Якщо коротко, то всі раптом так полюбили Tiger King саме через те, що серіалу вдається шокувати глядача навіть тоді, коли абсурду вистачає і у щоденних новинах. Якщо вам здається, що всі масово втратили глузд, а у світі відбувається щось цілком абсурдне, то вмикайте Netflix – і ви зрозумієте, що бувають і дивніші історії. Ось вам ілюстрація усього шаленого розмаху серіалу – в одному з епізодів фігурує славнозвісний американський наркобарон, історія якого надихнула Браяна Де Пальму зняти «Обличчя зі шрамом». Так ось, на фоні решти дійових осіб цієї історії, він ще здається цілком скромним та врівноваженим – просто звичайний колишній наркобарон, який тепер тримає вдома більше п’ятдесяти мавп.
Крім цього, документалістика зазвичай асоціюється з серйозними, навіть поважними темами: знаковими історичними подіями, впливовими особистостями, гострими соціальними питаннями чи хоча б величчю природи. Герої Tiger King взагалі не нагадують такі історії – кожен з них скоріше вписався б серед персонажів якогось абсурдного реаліті-шоу. Лише один головний герой цієї саги описує себе як «гея-реднека з рушницею та стрижкою маллет». А інші нічим не менш ексцентричні – серед них є, приміром, власник сафарі, який побудував навколо себе цілий культ, чи слизька пара багатіїв, які зваблюють дівчат, пропонуючи їм сфотографуватись з милими левенятами. Кожен наступний епізод шоу здається ще більш дивним – і в результаті ви навіть забуваєте щогодини перевіряти новини. Що ще треба у ці важкі та незрозумілі часи?
Чи розкриває цей серіал проблеми захисту прав тварин?
Якщо ви дуже любите тварин та переймаєтесь питанням їх прав, то Tiger King – не зовсім той документальний серіал, який розкриє цю тему. Режисер фокусується, передусім, на ексцентричних та яскравих особистостях, їх боротьбі за територю та поступовій самодеструкції. Через це шоу виходить трохи неоднозначним – немає особливої різниці між поведінкою правозахисниці Керол Бескін (створюється враження, що вона теж хоче нажитися на тваринах) та Джо Екзотика. Деякі критики через це вважають документалку неповною, чи навіть маніпулятивною, але проблема скоріше у тому, що всі питання неможливо розкрити в одному сюжеті. Автори Tiger King вирішили зосередитись на тих аспектах, які здавались найцікавішими особисто їм, і тут їм складно дорікати.
Ну добре, але що там на рахунок екранізації?
Якщо вірити порталу Rotten Tomatoes, то зараз Tiger King – найпопулярніший англомовний серіал у світі. Так, популярніший за «Світ Дикого заходу», «Змову проти Америки» чи інші новинки весняного сезону. Звісно, такий успіх складно проігнорувати, тому вже відомо, що серіал матиме другий сезон, в якому центральною темою буде дивна історія чоловіка Керол Бескін. Того самого, якого можливо з’їли тигри. Крім цього, ось-ось має вийти додатковий епізод шоу, в якому нам покажуть те, як герої історії живуть сьогодні.
За історію Керол Бескін також взялась компанія Universal. Повідомляється, що головну роль у телеадаптації зіграє комікеса Кейт Маккіннон, але поки невідомо, коли та на якому каналі вийде ця екранізація. Надзвичайно продуктивний сценарист та шоураннер Раян Мерфі («Американська історія жахів») теж нещодавно заявив про бажання адаптувати дивну сагу Джо Екзотика. Скоріше за все, головну роль у екранізації Мерфі зіграє Роб Лоу. До речі, сам Екзотик розповів журналістам, що бачить у ролі себе Бреда Пітта.