Незнайомці в потязі: чи варто дивитися серіал «Біжи»

На HBO нещодавно стартував серіал «Біжи», авторами якого виступили Вікі Джонс та Фібі Воллер-Брідж. Перед нами історія у дусі «кинути все і втекти», яка ризикує перетворитись у щось значно небезпечніше. У центрі сюжету Рубі (Меріетт Вівер) та Біллі (Донал Глісон), які були парою ще у коледжі, а тепер, 15 років потому, зустрілися знову у доволі незвичних обставинах. Рубі отримала коротке смс «Біжи» від колишнього хлопця і відповіла аналогічним «Біжи». Тепер двоє мають виконати умови своєрідної згоди, яку ті заключили ще підлітками — Рубі та Біллі кидають повсякденні справи та сім’ю і мчать на зустріч один одному аби сісти на потяг до Чикаго і вирушити у мандрівку по всій Америці.

Поки що з семи епізодів переглянути можна лише два, втім ми вже визначились з першими враженнями і розповідаємо, кого може зацікавити «Біжи».

Варто дивитися:

Якщо ви любите «Вбиваючи Єву» та «Погань». «Біжи» придуманий авторками цих двох надусіпшних серіалів Вікі Джонс і Фібі Воллер-Брідж. Одразу зауважу, що «Біжи», найімовірніше, не замінить вам попередні роботи сценаристок, але комплексність персонажів та постійні експерименти з жанром, притаманні Джонс та Воллер-Брідж, ви точно впізнаєте. У промо-кампанії «Біжи» на передньому плані завжди ім’я Фібі, що не зовсім коректно серіал перш усього написала і зняла її давня соратниця Вікі. У 2013 році вона поставила моноспектакль «Флібег», потім допомагала редагувати сценарій його серіальної адаптації для BBC і Amazon. З «Біжи» все навпаки тут Джонс чи не вперше отримала шанс вийти з тіні знаменитої партнерки. Тим часом Воллер-Брідж виступила продюсером і виконала доволі яскраву епізодичну роль. Ідея серіалу виросла з цілком справжнього договору двох подруг. Щоправда, Вікі та Фібі застосовували його лише для того, аби тікати з нудних вечірок. А ось в «Біжи» вже втілена його більш радикальна версія.

Заради акторського складу. Серіал багато в чому тримається на неймовірній еротичній хімії між героями Вівер і Глісона, яку західні ЗМІ навіть називають найкращою ТВ-парою 2020-го. Зовсім нещодавно Меріетт вразила нас усіх власними драматичними здібностями в детективному міні-серіалі Unbelievable від Netflix, а потім комедійними в «Шлюбній історії» Ноа Баумбаха. В «Біжи» Вівер дивовижним чином поєднує свій драматичний та комедійний талант, демонструючи живий портрет Рубі авантюрної та водночас закомплексованої. Глісон, ясне діло, давно підкорив наші серця, отже лишається порадіти, що актор пробує сили на ТВ і має можливість нарешті поговорити з рідним ірландським акцентом.

Заради балансу ескапізму та реальності. На перший погляд «Біжи» виглядає захоплююче саме як романтична казка про людей, у яких є можливість взяти і зірватися в подорож по країні (тобто вийти з дому, хаха). Серіал спершу вішає клеймо егоїстів на своїх героїв, але їм все одно неможливо не симпатизувати їх розумієш, тому що сам не проти хоч раз віддатися шаленому імпульсу. Рубі і Біллі щосили намагаються втекти від кризи середнього віку, але та все одно їх наганяє у вигляді дзвінків від чоловіка Рубі або повідомлень від менеджера Біллі. Втім Джонс сама послідовно руйнує класичний концепт «кинь все і біжи». Тому що такі вчинки давно романтизовані в кіно, літературі або віршах, але не в реальному житті. Пропозиція «давай втечемо від усього світу» в ХХI столітті давно застаріла, залишаючись прерогативою безнадійних мрійників. «Біжи» досить безжально констатує, що з подібно ескапістської ідеї навряд чи вийде щось хороше.

Не варто дивитися через:

Недоречну багатожанровість. Для тих, хто дивився «Вбиваючи Єву», тон «Біжи» буде цілком знайомим, адже перед нами знову божевільний коктейль із драми, комедії, трилера і мелодрами. Втім, працює все це тут не настільки ефективно – тональні скачки не надто обгрунтовані і не зовсім допомагають історії. Круту хімію та розвиток стосунків між персонажами Глісона і Вівер псують несподівані драматичні страждання героїв, більшість з них абсолютно безглузді. До прикладу, Рубі комплексує з приводу своєї фігури, але при цьому її, здається, зовсім не гнітить той факт, що вона кинула чоловіка з дітьми. Спершу серіал здається ТВ-варіацією трилогії Лінклейтера «Перед сходом/заходом/північчю», потім у сюжет чомусь вривається трилер та мішок грошей, що ж буде далі з нарративом невідомо.

Погано прописаних персонажів. Я вже згадувала, що виконавці у серіалі найкращі, та і персонажі їхні здаються надзвичайно інтригуючими. Ось тільки Вікі Джонс зовсім не поспішає їх розкривати. Головна проблема «Біжи» в тому, що ми нічого не знаємо про головних героїв, і як результат не поспішаємо переживати за них. Відтак пояснити  більшість дій героїв, а головне мотивацію втекти, взагалі дуже важко. Якщо ж сценаристка спиралась на універсальну аксіому «тому що це любов», тоді це доволі слабкий прийом. Рубі і Біллі постійно щось приховують один від одного, сумніваються, підозрюють, а отже напускні драми регулярно заважають навіть таким крутим акторам як Глісон і Вівер розкривати протагоністів. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: