Незнайомці в потязі: чи варто дивитися серіал «Біжи»
На HBO нещодавно стартував серіал «Біжи», авторами якого виступили Вікі Джонс та Фібі Воллер-Брідж. Перед нами історія у дусі «кинути все і втекти», яка ризикує перетворитись у щось значно небезпечніше. У центрі сюжету Рубі (Меріетт Вівер) та Біллі (Донал Глісон), які були парою ще у коледжі, а тепер, 15 років потому, зустрілися знову у доволі незвичних обставинах. Рубі отримала коротке смс «Біжи» від колишнього хлопця і відповіла аналогічним «Біжи». Тепер двоє мають виконати умови своєрідної згоди, яку ті заключили ще підлітками — Рубі та Біллі кидають повсякденні справи та сім’ю і мчать на зустріч один одному аби сісти на потяг до Чикаго і вирушити у мандрівку по всій Америці.
Поки що з семи епізодів переглянути можна лише два, втім ми вже визначились з першими враженнями і розповідаємо, кого може зацікавити «Біжи».
Варто дивитися:
Якщо ви любите «Вбиваючи Єву» та «Погань». «Біжи» придуманий авторками цих двох надусіпшних серіалів — Вікі Джонс і Фібі Воллер-Брідж. Одразу зауважу, що «Біжи», найімовірніше, не замінить вам попередні роботи сценаристок, але комплексність персонажів та постійні експерименти з жанром, притаманні Джонс та Воллер-Брідж, ви точно впізнаєте. У промо-кампанії «Біжи» на передньому плані завжди ім’я Фібі, що не зовсім коректно — серіал перш усього написала і зняла її давня соратниця Вікі. У 2013 році вона поставила моноспектакль «Флібег», потім допомагала редагувати сценарій його серіальної адаптації для BBC і Amazon. З «Біжи» все навпаки — тут Джонс чи не вперше отримала шанс вийти з тіні знаменитої партнерки. Тим часом Воллер-Брідж виступила продюсером і виконала доволі яскраву епізодичну роль. Ідея серіалу виросла з цілком справжнього договору двох подруг. Щоправда, Вікі та Фібі застосовували його лише для того, аби тікати з нудних вечірок. А ось в «Біжи» вже втілена його більш радикальна версія.
Заради акторського складу. Серіал багато в чому тримається на неймовірній еротичній хімії між героями Вівер і Глісона, яку західні ЗМІ навіть називають найкращою ТВ-парою 2020-го. Зовсім нещодавно Меріетт вразила нас усіх власними драматичними здібностями в детективному міні-серіалі Unbelievable від Netflix, а потім комедійними — в «Шлюбній історії» Ноа Баумбаха. В «Біжи» Вівер дивовижним чином поєднує свій драматичний та комедійний талант, демонструючи живий портрет Рубі — авантюрної та водночас закомплексованої. Глісон, ясне діло, давно підкорив наші серця, отже лишається порадіти, що актор пробує сили на ТВ і має можливість нарешті поговорити з рідним ірландським акцентом.
Заради балансу ескапізму та реальності. На перший погляд «Біжи» виглядає захоплююче саме як романтична казка про людей, у яких є можливість взяти і зірватися в подорож по країні (тобто вийти з дому, хаха). Серіал спершу вішає клеймо егоїстів на своїх героїв, але їм все одно неможливо не симпатизувати — їх розумієш, тому що сам не проти хоч раз віддатися шаленому імпульсу. Рубі і Біллі щосили намагаються втекти від кризи середнього віку, але та все одно їх наганяє — у вигляді дзвінків від чоловіка Рубі або повідомлень від менеджера Біллі. Втім Джонс сама послідовно руйнує класичний концепт «кинь все і біжи». Тому що такі вчинки давно романтизовані в кіно, літературі або віршах, але не в реальному житті. Пропозиція «давай втечемо від усього світу» в ХХI столітті давно застаріла, залишаючись прерогативою безнадійних мрійників. «Біжи» досить безжально констатує, що з подібно ескапістської ідеї навряд чи вийде щось хороше.
Не варто дивитися через:
Недоречну багатожанровість. Для тих, хто дивився «Вбиваючи Єву», тон «Біжи» буде цілком знайомим, адже перед нами знову божевільний коктейль із драми, комедії, трилера і мелодрами. Втім, працює все це тут не настільки ефективно – тональні скачки не надто обгрунтовані і не зовсім допомагають історії. Круту хімію та розвиток стосунків між персонажами Глісона і Вівер псують несподівані драматичні страждання героїв, більшість з них абсолютно безглузді. До прикладу, Рубі комплексує з приводу своєї фігури, але при цьому її, здається, зовсім не гнітить той факт, що вона кинула чоловіка з дітьми. Спершу серіал здається ТВ-варіацією трилогії Лінклейтера «Перед сходом/заходом/північчю», потім у сюжет чомусь вривається трилер та мішок грошей, що ж буде далі з нарративом — невідомо.
Погано прописаних персонажів. Я вже згадувала, що виконавці у серіалі найкращі, та і персонажі їхні здаються надзвичайно інтригуючими. Ось тільки Вікі Джонс зовсім не поспішає їх розкривати. Головна проблема «Біжи» в тому, що ми нічого не знаємо про головних героїв, і як результат — не поспішаємо переживати за них. Відтак пояснити більшість дій героїв, а головне — мотивацію втекти, взагалі дуже важко. Якщо ж сценаристка спиралась на універсальну аксіому «тому що це любов», тоді це доволі слабкий прийом. Рубі і Біллі постійно щось приховують один від одного, сумніваються, підозрюють, а отже напускні драми регулярно заважають навіть таким крутим акторам як Глісон і Вівер розкривати протагоністів.