У світі кіборгів: короткий путівник по (майже) всіх адаптаціях «Привида у броні»

«Привид у броні» — культовий твір для всіх любителів кіберпанку та фірмового японського екшн-аніме, що досліджує поняття симуляції та штучного інтелекту. Авжеж, історія майора Кусанагі не була першим прикладом жанру — меха та кібернетична антиутопія процвітали на сході років десять у вигляді манги та аніме, перш ніж потрапили у поле зору західної публіки. І хоч «Привид у броні» 1995 року Ошії Мамору вважається каноном, всесвіт цієї історії майбутнього значно ширший.
Дія розгортається у середині 21 століття, де людство навчилося модифікувати тіло у неймовірних масштабах. Механічна рука, штучні органи або очі з інфрачервоним зором — все це можливо. Але головне відкриття — людський мозок всередині повністю штучного тіла. Мотоко Кусанагі — приклад такої модифікації — у її роботизоване тіло була перенесена жива людська свідомість. Тепер Кусанагі очолює організацію «Дев’ятий відділ», яка бореться з кібер-тероризмом.
За довгі роки існування франшиза розрослала не лише анімаційними фільмами, а й серіалами, художніми адаптаціями і новими манга. 23 квітня всесвіт «Привида у броні» поповнив новий серіал «Привид у броні: SAC_2045», що вийшов на Netflix. З цього приводу ми вирішили коротко пройтися по всім адаптаціям та модифікаціям знаменитого твору.
«Привид у броні»

Тип: манга
Рік: 1989 — 1990, 1997
Автор: Масамуне Шіро
Все почалося з манги — японського коміксу. Оригінальна манга Масамуне Шіро виходила в Японії уривками з квітня 1989 по листопад 1990 року в журналі манга-антологій Young Magazine видавництва Kodansha. Вже на наступний рік — в 1991 року вона була об’єднана в єдиний танкобон, простіше кажучи — графічний роман у твердій обкладинці. Саме тут Шіро розвиває теми, що стануть ключовими для франшизи — етика віртуальної реальності, влада корпорацій, політичні війни, гендерна рівність, трудова та сексуальна експлуатація, наслідки технологічного прогресу, природа свідомості та людської ідентичності. До слова, манга доволі відверта і містить кілька сцен сексуального характеру — в подальших адаптаціях ви такого не знайдете. В 1997 році Масамуне Шіро випустив продовження під назвою Ghost in the Shell 2: Man-Machine Interface. 9 випусків знову опублікували в Young Magazine.
«Привид у броні»
Тип: аніме-фільм
Рік: 1995
Автор: Ошії Мамору
Від початку екранізація манги задумувалась як спроба повторити успіх «Акіри», який зібрав вражаючу касу не лише на батьківщині, а й серед західної аудиторії. Тож в 1995 році японська компанія Bandai та дистриб’ютор аніме у США та Британії Manga Entertainment звернулись до режисера Мамору Ошії — відомого в Японії режисери аніме-фільмів. Політичні інтриги в адаптації відходять на другий план, тепер рівним за важливістю в історії стає містичний антагоніст, хакер Проект 2501. Всі 11 томів вирішили не намагатися втиснути в картину, то ж центральною для фільму стає ідея кіборгізації, і питанню чи мати дух (душу, Привид) – лише людський привілей. У аніме Мотоко стає більш соціопатичною і не розцінює своє роботизоване тіло як частину власної ідентичності, тож часом з легкістю дозволяє ним жертвувати.
«Привид у броні: синдром одинака»
Тип: аніме-серіал
Рік: 2002 — 2005
Автор: Кенджі Каміяма
Наступним успішним релізом франшизи став аніме-серіал, що виходив на Nippon TV, а пізніше права на трансляцію серед інших придбав Adult Swim. Ключові персонажі як то майор Кусанагі, її напарник Бато чи голова відділу Дайске Арамакі залишилися, але стиль анімації був повністю перепрацьований і став гротескнішим. Можливо через те, що «Синдром одинака» постав перш усього як кіберпанк-екшн, тоді як фільм 1995 року був здебільшого філософським трилером. «Привид у броні: синдром одинака» вважається окремим серіалом, натхненним мангою, отже вам не потрібно дивитися оригінальний фільм аби розуміти, що тут відбувається. В центрі сюжету той самий Дев’ятий відділ та боротьба з кібер-тероризмом. Кожен епізод реалізований як окрема пригода, але наскрізний сюжет не менш важливий — він обертається навколо загадкового терориста классу А, якого називають «Чоловік, що сміється».
«Привид у броні 2: невинність»
Тип: аніме-фільм
Рік: 2004
Автор: Ошії Мамору
А ось і прямий сиквел фільму 1995 року — у крісло режисера повернувся Мамору Ошії, щоправда стиль ілюстрації знову змінений. За сюжетом Мотоко Кусанагі зникла, і основні розслідування відділку на себе беруть Бато і Тогуса (єдиний член команди, що є людиною, до того ж без будь-яких кібернетичних модифікацій тіла). Їм доводиться розслідувати вбивства глав корпорацій, яких атакували андроїди. Незабаром вони розуміють, що всі напади були організовані одним невідомим злочинцем. Перед нами перше в історії аніме, що потрапило в основний конкурс Канн і претендувало на Золоту пальмову гілку. Що особливо вирізняє цю картину — це комбіноване використання цифрової та мальованої анімації. «Невинність» вважають достойним послідовником першої картини — тут навіть більше екранного часу віддано на розвиток персонажів. І якщо ви думали, що на цьому фільмі відпочинете від філософських сентенцій першого фільму — скоріше навпаки.
«Привид у броні: синдром одинака — Solid State Society»
Тип: аніме-фільм
Рік: 2006
Автор: Кенджі Каміяма
Пам’ятаєте екшн-серіал «Привид у броні: синдром одинака»? Ця картина є по суті повнометражним фільмом-продовженням шоу. Взагалі в рамках «Синдрому одинака» вийшло кілька томів манги, новелізацій і навіть OVA (original video animation — формат аніме, який транслюється як додатковий матеріал і може мати як формат короткометражки, так і повноцінного художнього кіно), але найцікавіше виглядає саме повнометражне аніме. Дія розгортається одразу після подій другого сезону, тому для розуміння вам все таки доведеться подивитися аніме-серіал. Комбінація цифрової та мальованої анімації навіть краща, ніж у «Невинності». Головою відділу зроблений Тогуса, а майор несподівано опиняється серед підозрюваних у послідовності самогубств серед мирного населення. В основі сюжету полювання на Лялькаря, що є лише одним з багатьох референсів на перший фільм Мамору Ошії. До слова, якраз надмірне цитування першого фільму і неоднозначний фінал називають головними недоліками картини.
«Привид у броні: біля витоків ~Безсонне око~»

Тип: манга
Рік: 2013 — 2016
Автор: Юнічі Фуджісаку і Такумі Ояма
Новою главою франшизи став цикл-приквелів «Біля витоків» («Arise»), який подарував нам мангу, OVA, аніме-серіал, і навіть театральну постановку з проекціями в 3D (не питайте), які вийшли в один рік з різницею в 2-3 місяці кожен. Першою була манга — «Привид у броні» повернувся на сторінки Young Magazine, де виходив оригінал від Масамуне Шіро. Манга розповідала про ранні роки Мотоко, зокрема про те, як героїня познайомилась з Бато під час громадянської війни.
«Привид у броні: біля витоків»
Тип: OVA
Рік: 2013 — 2015
Автор: Кадзучіка Кісе
Основна історія-приквел «Arise» отримала своє найцікавіше втілення в OVA, що складався з п’яти епізодів по 50 хвилин, які називали «кордонами» (borders). Сюжет розгортається в 2027 році. У Ньюпорт-Сіті вибухає бомба, вбиваючи торговця зброєю, у якого можуть бути зв’язки з таємничою організацією 501. Працівник служби безпеки Арамакі наймає військового хакера Мотоко Кусанагі допомогти йому розібратися в цій справі. Але детектив Тогуса, що розслідує серію вбивств повій, які, як він вважає, пов’язані з подією, думає, що сама Кусанагі — злочинець. «Біля витоків» доволі неоднозначно оцінили, можливо через те, що за режисуру відповідав дебютант в аніме — Кадзучіка Кісе. Якість анімації, звісно, висока і любителі екшну оцінять масштабні бойові сцени. Але «Біля витоків» зокрема критикують за те, що у намаганні показати передісторію, автори практично позбулися фірмової атмосфери оригіналу. Радикальне переосмислення візуального образу Мотокі також зустріли не радо.
«Привид у броні ВАА (Витоки — альтернативна архітектура)»
Тип: аніме-серіал
Рік: 2015
Автор: Кадзучіка Кісе
«Привид у броні ВАА (Витоки — альтернативна архітектура)» не просто належить до всесвіту «Витоків» — це майже копіпаст попередньої OVA, яку порізали замість п’яти довгих серій на десять коротких, розбавивши невеликою кількістю нових сцен. По суті готову пенталогію потрібно було адаптувати до формату ТВ-серіалу. Якщо ви хочете глибше зануритись в історію створення Дев’ятого відділу чи в деталі того, як Кусанагі була заручницею корпорації, яка володіла правами на її кібер-тіло — дивіться аніме-серіал. В цілому ж він не відрізняється від першочергового OVA «Привид у броні: біля витоків».
«Привид у броні: новий фільм»
Тип: аніме-фільм
Рік: 2015
Автор: Казуя Номура
На цьому цикл «Витоки» не закінчився, адже Казуя Номура взявся за створення повнометражного аніме-фільму. У картини кілька варіацій назви — Ghost in the Shell: Arise − The Movie або ж більш відомий — Ghost in the Shell: The New Movie (оригінально, правда?). Фільм стартує з фіналу п’ятого епізоду OVA — в Японії сталося вбивство прем’єр-міністра, яке характеризується як «найгучніша подія з часів війни». Дев’ятий відділ, який очолює майор Кусанагі, береться за розслідування, а допомогатиме їм син покійного — Осаму Фуджімото. Якщо «Привид у броні: біля витоків» критикували помірно, то це кіно не пожаліли. У «Новому фільмі» занадто багато статичних експозицій в яких персонажі беземоційно намагаються пояснити сюжет, а сама історія не розповідає нічого нового про давно знайомих нам героїв. В підсумку цей фільм сподобається хіба що фанатам OVA «Привид у броні: біля витоків» (яких, повірте, небагато).
Тип: художній фільм
Рік: 2017
Автор: Руперт Сандерс
Той самий фільм, який розкритикували за whitewashing (коли на ролі азійських персонажів беруть білих акторів). З візуальної точки зору Руперт Сандерс зняв справжній оммаж усій франшизі — від урбаністичних пейзажів в дусі «Того, що біжить по лезу», до кібер-гейш та любові Бато до бассет-хаундів. Окремої уваги заслуговують деякі сцени, що покадрово цитують аніме. Якщо опустити критичний момент з кастингом, Йоханссон достойно перейняла на себе образ протагоністки, яку тепер, щоправда звати Міра Кілліан. Особлива прикраса фільму — саундтрек Клінта Менселла, нічим не гірший за музичний супровід Кенджі Каваі. На цьому плюси фільму, власне, закінчуються. Основа сюжету збережена: одного дня на співробітників «Ханка Роботікс» починають нападати оскаженілі роботи і за всім цим стоїть хтось на ім’я Кудзе, здатний зламувати свідомість. Попри прекрасну роботу художника-постановника, з ідейної точки зору кіно вийшло доволі поверховим, та і головний антагоніст не настільки інтригуючий, як Майстер ляльок в оригіналі. Знов ж таки, Сандерс зняв візуально вражаюче кіно, але всі ми його з легкістю забули.
«Привид у броні: SAC_2045»
Тип: анімаційний серіал
Рік: 2020
Автор: Шінджі Арамакі, Кенджі Каміяма
Найактуальніша адаптація «Привида у броні» наразі — SAC_2045 від Netflix, що по суті є продовженням того самого першого аніме-серіалу «Привид у броні: синдром одинака», але цього разу дія розгортається в 2045 році. До режисури навіть повернувся постановник оригінального шоу Кенджі Каміяма. За сюжетом світ поглинула «Стійка війна», колишніх членів Дев’ятого відділу наймають, щоб розібратися з новою загрозою — істотою, яка називає себе «постлюдиною», що володіє видатними фізичними якостями і інтелектом. Ще на стадії промо багатьох прихильників збила з пантелику 3D графіка, чиї можливості не зовсім відповідають гротескному кіберпанк-стилю оригінальної історії. Після виходу на Netflix невтішні порівняння продовжились — чого варті аналогії з графікою Playstation 2. Але ті, хто подужав весь перший сезон, запевняють, що історія варта уваги хоча б через сценарій. На підтвердження цьому Netflix продовжили «Привид у броні: SAC_2045» на другий сезон.