Львівська фабрика, донецький рейв та харківські художники: 3 документалки про культуру на вихідні
29-30 серпня відбудеться онлайн-фестиваль «Intercity live 4: eurotrip», на якому, крім музики та арту, покажуть три документальні фільми про різні прояви української культури. Переглянути їх можна буде абсолютно безкоштовно на YouTube-трансляції «Телебачення Торонто». Розповідаємо про ці свіжі документалки та чому їх варто подивитися.
«Лабіринти ЛКСФ» (Львів)
Режисерка: Мирослава Ляхович
29.08/ 22:15
Документальний фільм Мирослави Ляхович розказує історію піднесення і занепаду особливого художнього підприємства – Львівської кераміко-скульптурної фабрики. В умовах обмежених можливостей для самовираження, її митці зуміли визначити вектор розвитку львівської школи кераміки, скла і скульптури другої половини 20 століття.
У свій зірковий час фабрика випускала по 400 екземплярів щомісяця: авторські роботи, побутові вироби, подарунки, сувеніри, елементи інтер’єру та монументальні скульптури. Однак, у 2006-му закрився перший цех, а сьогодні частина приміщень раніше знакового підприємства закинуті.
Упродовж двох років досліджень автори збирали експонати фабрики по всій Україні, вивчали архіви і документи, щоб зрозуміти її феномен та значення. Десятки історій, спогадів, сотні фотографій та виробів оживуть в пам’яті української культури у фільмі «Лабіринтами ЛКСФ» та тримісячної виставки у Львові, куратором якої є Павло Гудімов.
«За кожною чашкою, тарілкою чи монументом був конкретний художник. Це історія не про тиражування речей, а про творчість і задум, мистецьку комуну, що стала кожному з учасників за сім‘ю. Я знімала цей фільм майже рік. Художники та скульптори впустили мене в той світ минулого і дозволити витягти на поверхню давні емоції, глибокі досвіди і забуту ними власну творчість», – розповідає режисерка фільму.
«Майстерні Пушкінського в’їзду» (Харків)
Режисерка: Анна Мудра
30.08/ 22:55
Документальний репортаж від журналу «Люк» та студія On-Air Stream проведе глядачів підвалами будівлі на Пушкінському в’їзді в Харкові, де облаштували майстерні місцеві художники. Семеро митців розкажуть, чому оселили свою творчість саме там, що ними рухає та чи готові вони до змін. Історія про тут і зараз.
Це атмосфера андеграунду і Харкова, якого не вистачає у повсякденності. Тут, на мінус першому поверсі, починається рок-н-рол. Вище над художниками – квартири заможних людей, які не мають нічого спільного з мистецтвом. Два світи, два полюси, які перекривають одне одного, але не змагаються між собою.
«Shum» (Слов’янськ)
Режисерка: Ірина Радзієвська
29.08/ 20:05
«Shum» – це серія техно-рейвів, які відбуваються у Слов’янську з 2019-го. Коли журналістка Еліна-Алем Кент запропонувала розповісти про рух через виставку від 98 Art Collective, команда вирішила зняти фільм, аби розповісти про те, як війна змінила мислення людей та спонукала їх бути більш проактивними, створюючи щось для міста.
Документальний фільм Ірини Радзієвської показує шлях від війни до рейву через історії тих, хто прожив цей досвід на собі. Це історія про те, як молодь в умовах конфлікту створює для себе комфортний простір та знаходить позитив.
Якщо для Києва та великих міст техно вечірки давно стали масовим явищем, то до регіонів все доходить з запізненням. Але від старту у 2019-му «Shum.Rave» мобілізував не тільки жителів Слов’янська: на вечірки до міста приїжджають з Сєвєродонецька, Лиману, Дружківки, Краматорська, Святогірська та Харкова.
Текст: Люда Корнієвич