Епізоди 1/2: «Ніколи не зустрічай кумирів»/«Хованки»
В США починається різдвяний сезон, а отже прийшов час святкових кінопрем’єр. Найгучніше Jingle Bells цього року співають у стані MCU — на цей період припадає одразу два гучних релізи. Один з них — «Людина-павук: Додому шляху немає», інша — серіал «Соколине око», дві серії якого вже доступні на Disney+. Про них і поговоримо!
Два Ока
Після того, як Брюс Вейн усиновив сирітку Діка Ґрейсона і зробив його Робіном, сайдкік-підліток став одним з обов’язкових елементів супергеройського набору. По-перше, це дарувало підліткам додаткову можливість асоціювати себе з персонажами улюблених коміксів. По-друге, давало більше варіативності у сюжеті, дозволяючи часом передавати «титули» супергероїв їх правонаступникам.
Одним з таких сайдкіків була Кейт Бішоп — молода ньюйоркерка зайняла місце Клінта Бартона в підлітковій версії «Молодих Месників» сценариста Алана Гайнберга. Попри те, що героїня вперше з’явилася у коміксах в 2005 році, вона здебільшого сиділа на лаві запасних, допоки у 2015 році за «Соколине око» не взялися сценарист Метт Фрекшн і художник Девід Аха.
Комікс став хітом завдяки новому погляду на Бартона та його пригоди, суттєво «приземливши» проблеми, з якими стикається «найслабший Месник». У цій історії Кейт отримала максимум уваги і навіть кілька сольних випусків — дочка пари мангеттенських магнатів склала достойну пару своєму ментору.
Якщо комікс, як і годиться коміксу Marvel, особливо не запарювався передісторією міз Бішоп, то перший епізод серіалу швидко вводить нас у курс справи, паралельно обігруючи один з наймеметичніших моментів «Месників». Підозрюю, кожен хоч раз бачив жарт, пов’язаний з вкладом Клінта Бартона у бій з Чітаурі, але тепер ми маємо чіткий доказ важливості героя — він врятував юну Кейт, та ще й став для неї особистим фаворитом серед Месників.
Маю окремо згадати про цікавий хід з відкриваючими титрами серіалу, намальованими у стилі комікса Фрекшна і Ахи — їх об’єднують з візуалізацією життєвого та спортивного шлях персонажки. Гарно зекономили час і дозволили краще зрозуміти, звідки ж у юної Кейт навики для боротьби зі злочинністю.
У світі
Marvel Cinematic Universe
Як «Локі», серіал починаєть з візиту в 2012 рік. Поки батьки Кейт розмовляють про те, що рішення їх проблем не впаде з неба, ми знаємо, що з неба точно впаде дещо інше. Маю визнати, мені подобається, як MCU використовує уже знайомі нам події, щоб додати глибини всесвіту. Якщо у «Месниках» бій з армією Чітаурі був класичним прикладом масштабної фінальної битви, про наслідки якої ти не задумуєшся, то вже у «Людині-павуку: Поверненні додому» нам показують наслідки бою для звичайних людей, а тепер ще й демонструють трагічні результати атаки на Нью-Йорк безпосередньо для центральних героїв сюжету.
Але старт фільму — не єдине, що об’єднує шоу з кіновсесвітом. Творці серіалу піджартовують над Бродвеєм, показуючи нам частинку мюзиклу Rogers: The Musical, яка стосується саме бою за Нью-Йорк. Тут заховано одразу кілька референсів та цікавих моментів.
По-перше, мюзикл є референсом до «Гамільтона» Ліна-Мануеля Міранди. На це вказує не лише назва (в оригіналі Hamilton: An American Musical), а й афіша із золотим фоном/темними силуетами головних героїв та дуже поверхнєве ставлення до історичних фактів. Міранду неодноразово критикували за перекручений фактаж, а тут ми бачимо Людину-мураху, який, як справедливо вказує Клінт, з Чітаурі не бився.
По-друге, ця невеличка комедійна сцена неочікувано додає чимало веселих деталей до всесвіту. Наприклад, схоже всі знають, що «Месники» після бою ласували шаурмою. А ще фірмова фраза Стіва Роджерса «Я так можу цілий день» стала знаменитою далеко за межами команди Месників. До речі, це можна назвати ще одним референсом до «Гамільтона», де часто звучить перероблена цитата самого Александра Гамільтона «I will throw away my shot».
По-третє, цікаво, а як самому Кепу цей мюзикл? Нагадаю, що на момент подій у серіалі він, хоч і постарівший, але все одно живе десь в США.
І по-четверте, бачимо, що Клінт досі не пережив смерті Наташі. Це перекликається зі сценою після титрів «Чорної вдови», де Єлену Бєлову, у виконанні Флоренс П’ю, натравлюють на Клінта. Чекаємо на неї у майбутніх серіях.
Ще одне постійне нагадування про кіновсесвіт — спроба обіграти слабкості Бартона. нагадуючи нам у флешбеках про купу травм, пережитих персонажем.
Є сенс говорити про те, що різдвяний Нью-Йорк прекрасний? Сподіваюся, він буде чимось більшим, ніж просто декорацією.
Ронін
Центральний елемент сюжету теж прийшов до нас з великого екрану, а саме з «Месників: Завершення», де Клінт певний час ховався під маскою Роніна, вирізавши чи не всю організовану злочинність у світі. Що ще робити людині, яка після клацу Таноса втратила усю сім’ю, тож має купу вільного часу?
Найбільшою загадкою першої серії для мене залишається особа, яка таємно торгує артефактами Месників. Навряд чи Бартон залишив костюм посеред вулиці — вірогідніше всього здав у архів бази Месників, звідки його запопадливо виніс якийсь рядовий клерк, щоб потім його продати. Складно уявили лутерів, які риються на залишках підірваної бази. Про меч Роніна я навіть говорити не буду — спишемо магічне зникнення леза у надто короткому руків’ї на інопланетні технології.
Цікаво, чи був костюм лише зав’язкою для подій, чи ми все ж побачимо його знову — після другої серії він скоріше вже відпрацьований елемент. А от спадщина Роніна в обличчі «Мафії в спортивках», схоже, триматиме Клінта в Нью-Йорку до самого Різдва. Не знаю, чи встигне він до сім’ї, враховуючи його слова «I’ll be home for Christmas». Саме так називається одна з найсумніших класичних різдвяних пісень, у якій герой таки не потрапляє додому на Різдво.
Мафія, багатства, собака
Вже згадана «Мафія в спортивках» була антагоністом комікса Фрекшна і Ахи. Там її комедійність була пов’язана з локальністю — в першоджерелі хлопці в спортивних костюмах хотіли рейдернути будинок Бартона. В серіалі масштаб банди поки не зрозумілий, але точно можна сказати, що це не лише росіяни, а й вихідці зі Східної Європи, адже поляки там теж є. Цікаво, чи почуємо ми українську.
Друга серія закінчуєть пафосним представленням голови хлопців у спортивка — загадкової особи, якій, схоже, відведена чимала роль в MCU. Це Мая Лопез, також відома як Ехо. Головне, що потрібно про неї знати — нещодавно Disney+ анонсував її власний серіал. Побачимо, наскільки харизматичною буде героїня.
З іншого боку соціальної ієрархії ми знайомимося з сім’єю Дюкейнів — Арманом Дюкейном-третім та його племінником Джеком Дюкейном, який заручений з Еленор Бішоп. Чи варто казати, що Дюкейни фігурували в коміксах? Там Арман Дюкейн був батьком Джека, а сам Джек був суперзлочинцем на ім’я Мечник. А от вам ще один цікавий факт — Мечник був ментором Соколиного ока! Щоправда, виконавець ролі Джека, Тоні Далтон, вже спростував чутки, що у серіалі буде використана ця сюжетна лінія.
Пес у серіалі з’явився не просто так — в коміксі-першоджерелі у Клінта був власний лабрадор, який навіть отримав кілька хвилин слави у одному з випусків. Цікаво, чи тут нам покажуть дії персонажів з точки зори собаки.
І перш ніж ми перейдемо до обговорення сюжету, розкажу про ще один референс до коміксів. Після пожежі у власній квартирі Кейт зупиняється у тітки. На домофоні можна побачити її ім’я — Мойра Брендон. У коміксах так звали акторку, яка продала свій дім Месникам для штаб-квартири. Коли Соколине око з дружиною приїхав приймати будівлю, то був атакований злочинцем Арбалетом, якого допомогла здолати Мойра. Щоправда, цей геройський вчинок став для неї останнім — після цього жінка померла, перед смертю отримавши від Клінта титул почесної Месниці.
Враження
Найперше, що кидається в очі при перегляді серіалу — це його локальність. Мова не про те, що серіал знятий конкретно для ньюйоркерів, а про те, що він показує усі аспекти життя в одному конкретному місці, додаючи MCU нових шарів.
Для попередніх шоу це було нехарактерно — Ванда жила у власноруч створеному містечку, Сокіл та Зимовий солдат встигали за одно серію об’їхати півсвіту, а Локі взагалі тинявся різними часами та світами.
«Соколине око» продовжує славну традицію «Повернення додому», заземляючи історію і змушуючи персонажів взаємодіяти на рівні візиту в театр, розмови у дайнері чи відвідування LARP-містечка. Завдяки погляду на рутину персонажів, ми отримуємо набагато більше інформації про їхнє життя. Чи впізнають Бартона у ресторанах? Чи є в MCU «Голодні ігри»? Наскільки проблематично в марвелівському Нью-Йорку знайти нормальне складське приміщення? Такі деталі дуже важливі для фанатів, яким набагато простіше відчути себе частиною всесвіту, про які ти знаєш такі дрібниці.
Щодо центральних сюжетних ліній, то про них говорити дещо зарано. Мотивація Джека вбити дядька задля отримання спадщини доволі очевидна, тому я б їй поки не довіряв. Проблеми матері Кейт з сім’єю Дюкейнів теж поки складно розкрутити, хоча мені цікаво чи буде в серіалі акцентовано увагу на дивній трекінговій системі Бішопів, яка взламує навіть розкладушку Бартона не гірше за Джарвіса.
Макгафіном поки залишається «годинник Месників», заради якого «Мафія у спортивках» атакує підпільний атракціон. Що це за годинник? Кому він належав? Навіщо він Ехо? Поки що більшість фанатських теорій базуються на ідеї, що годинник належав Старку. По-перше, тому що лише Тоні міг зробити з годинника щось цікавіше за лише годинник (як ми бачили у «Протистоянні»). По-друге, Роберт Дауні-молодший колекціонує годинники — можливо це реверанс в бік актора.
Є сенс говорити про те, що різдвяний Нью-Йорк прекрасний? Сподіваюся, він буде чимось більшим, ніж просто декорацією.