PlayStation vs. Xbox: вибираємо ігрову консоль нового покоління
Усе менше часу до старту продажів нових консолей від Sony та Microsoft, а ви й досі не визначилися, що вам купувати? Тоді ми спробуємо допомогти вам із вибором, а заразом розібрати всі особливості, переваги й недоліки нових ігрових платформ, що виходять у листопаді 2020 року — PlayStation 5 та Xbox Series X|S.
Комплектація та характеристики
До магазинів PlayStation 5 постачатиметься двох видів: звичайна (16 799 грн) та Digital Edition (13 499 грн). Різниця між ними лиш у тому, що диджитал-версія не матиме BD-привода, тобто купувати й встановлювати ігри на цю консоль ви зможете винятково через офіційну онлайн-крамницю PlayStation Store. Таким чином ви позбавляєте себе можливості використання будь-яких дисків, але водночас економите на вартості самої консолі.
Технічні характеристики обох варіацій PlayStation 5 ідентичні, тому питання вибору залежить лише від того, чи готові ви повністю перейти на цифрові версії ігор. У довгостроковій перспективі консоль з приводом виявиться вигіднішою: ви завжди матимете можливість обмінятися дисками з друзями чи придбати вживаний диск значно дешевше.
Ситуація з лінійкою нових Xbox цікавіша: Microsoft пропонує дві різні за характеристиками консолі, зі значною різницею у ціні та, відповідно, потужності. Xbox Series X (€499) та Series S (€299) — повноцінні представники нового покоління, однак молодша версія оснащена слабшим графічним процесором, має вдвічі менше пам’яті на SSD й не має дисководу.
Якщо ви власник великого 4К-телевізора, дивитися на молодшу версію Xbox не варто, адже саме Series X розрахована на Ultra HD-зображення з високою частотою кадрів. Якщо ж ви граєте на невеликому моніторі чи телевізорі з роздільною здатністю 1080-1440р, то Series S вам цілком вистачить для комфортної гри. Проте, варто звернути увагу й на інші «недоліки» Series S: у часи, коли ігри іноді займають до двухсот гігабайтів, SSD на 512 гб може вистачити на дві з половиною гри, і колись вам неодмінно доведеться задуматися про розширення пам’яті.
Порівнюючі окремі специфікації PS5 та XSX, як от потужність графічного та центрального процесорів, можна зробити висновок, що «залізо» консолі від Microsoft дещо ліпше. Ми можемо припустити, що в мультиплатформених іграх Xbox місцями показуватиме кращі результати, стабільнішу частоту кадрів чи чіткіші тіні. Однак як все насправді дізнаємося лише після виходу обох консолей і проведення безпосередніх порівнянь однакових ігор на двох платформах.
Геймпади
У новому поколінні Sony робить велику ставку на свій новий геймпад DualSense. В порівнянні з геймпадом для PlayStation 4, цей змінився не лише візуально, а й отримав чимало цікавих функцій. У DualSense нам обіцяють тактильний зворотній зв’язок, який допоможе краще зануритися в гру і відчути її буквально у своїх руках. Цей ефект буде досягатися завдяки поліпшеній вібровіддачі та адаптивним тригерам, які фізично імітуватимуть натягування тятиви лука, натискання педалі автомобіля, несправність зброї тощо. Це дає розробникам ігор величезний майданчик для експериментів з перекладання ігрових механік прямісінько в руки гравця.
Геймпад для Xbox Series X|S майже ідентичний минулому. Інженери Microsoft розповідають про те, що в новому контролері була покращена ергономічність, зменшена затримка введення, а ще він став зручнішим для ширшого кола людей. Компанія продовжує прокачувати доступність геймпада, вдосконяючи окремі елементи й не руйнуючи те, що й так добре працює. Можливо, якщо досвід Sony з нововведеннями в DualSense виявиться успішним, то тоді й Microsoft надумає випустити геймпад зі схожим новим функціоналом.
Особливості інтерфейсу
Інтерфейс PlayStation 5 було суттєво вдосконалено: тепер вам не доведеться страждати через довге завантаження онлайн-крамниці, ви зможете отримати доступ до підказок із проходження в ігровому оверлеї, а текст тепер вдасться набрати голосом. Важливим нововведенням інтерфейсу виявилися картки «Активності», за якими гравець може самостійно закріпити певні функції. Наприклад, картка може підказати, скільки часу треба витратити на проходження рівня чи де знайти приховані предмети.
Microsoft вирішила майже не змінювати зовнішній вигляд інтерфейсу, натомість дала користувачам більше простору для кастомізації. Журналісти, що вже встигли протестувати функціонал Series X, зазначили функцію «Швидкого продовження». Завдяки ній консоль може швидко перемикатися між приблизно п’ятьма іграми, не вивантажуючи їх із пам’яті.
Стартова лінійка та зворотна сумісність
На новій PlayStation 5 прямо в день релізу буде доступно чимало ексклюзивних ігор. Гра про Майлза Моралеса, нову Людину-павука, хоч і не є повноцінним сиквелом Marvel’s Spider-Man 2018 року, однак пропонує цілком самодостатню історію нового героя — з купою унікальних здібностей, анімацій та всіх технічних вдосконалень нової консолі. Щоправда Marvel’s Spider-Man: Miles Morales також буде доступна на PS4 — можливо, так Sony хоче убезпечити себе від дефіциту консолей. А от ремейк Demon’s Souls — повноцінний ексклюзив PS5. Ця гра вперше вийшла ще на PS3 й породила мегапопулярний жанр «соулз-лайк», тож ремейк із небаченими раніше 60 FPS неодмінно здивує фанатів серії і стане вдалим початком для нових гравців.
Серед «менших» ігор варто звернути увагу на Sackboy: A Big Adventure, яскравий платформер із всесвіту LittleBigPlanet, Godfall, якщо ви любите мультиплеєрні рольові ігри, а також Bugsnax, вкрай дивну інді про жукоподібну їжу. Звісно, не варто забувати про мультиплатформу: 19 листопада на PS5 можна буде пограти в Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed Valhalla та багато інших ігор, які розробники обіцяють безкоштовно оновити для власників некстген-консолей. В окремих випадках за повноцінну некстген-версію гри доведеться заплатити: ремастер Marvel’s Spider-Man з поліпшеною графікою та низкою нововведень буде доступний лише з передзамовленням Ultimate-видання гри про Моралеса, а розробники NBA 2K21 попросять у вас купити дорожче видання, якщо бажаєте мати кросген-версію.
Ексклюзиви PlayStation 5 на старті:
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Demon’s Souls Remake
Sackboy: A Big Adventure
Godfall
Bugsnax
Destruction: All Stars
Astro’s PlayRoom
І хоча Microsoft здебільшого пропонує власникам нових Xbox грати лише в мультиплатформу, кілька стартових ігор від сторонніх розробників нові консолі все ж отримали. Наприклад, Bright Memory Infinite — швидкий інді-шутер, який розробила одна людина, вийде в день запуску Series X|S; а Yakuza: Like a Dragon — нова гра популярної японської франшизи, яка цього разу змінила жанр і стала покроковою ролівкою, також стане тимчасовим ексклюзивом Xbox. У грудні ж на консолі має з’явитися The Medium, горор про паралельні світі в дусі Silent Hill. На жаль, єдиний «рідний» ексклюзив від Microsoft, Halo Infinite, переїхав на наступний рік, а тому якихось справді гучних релізів на старті консолі не відбудеться. Крім того, нове покоління для Series X|S також почнеться з оновлених версій Assassin’s Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Borderlands 3, DiRT 5, Gears 5 та безлічі інших ігор.
І Sony, і Microsoft не залишили гравців без ігор минулого покоління. На PlayStation 5 ви зможете запустити будь-яку гру з PlayStation 4 (окрім 10 тайтлів, про які ви швидше за все не чули) — цифрову версію або дискову. Зворотна сумісність на нових Xbox значно ширша, вона охоплює ігри з усіх минулих поколінь консолі. Бібліотека з Xbox та Xbox 360 налічує трохи більше 600 ігор, які мають візуальні поліпшення, — тож можна насолодитися навіть іграми з початку нульових. Те саме стосується й ігор з Xbox One: на новій консолі вони працюватимуть швидше, а обрані проєкти отримають патчі з поліпшеннями.
Сервіси за передплатою
Сервіс Xbox Game Pass — це, певно, найголовніша причина, з якої варто купувати консолі від Microsoft. Це величезна бібліотека ігор, яка постійно доповнюється й доступна гравцям усього за $10 на місяць. Окрім безлічі проєктів минулого, в Xbox Game Pass будуть доступні всі прийдешні ексклюзиви консолі, а це і Halo Infinite, і новий Fable, і навіть Stalker 2. Microsoft продовжує вибудовувати політику навколо доступності відеоігор на своїх платформах, тож кращого варіанту для тих, хто не має залежності від ексклюзивів інших консолей, годі й шукати.
Продаж в Україні
Підходячи до найважливішого питання «А чи можна це придбати в Україні», ми неодмінно зустрінемося з деякими складнощами. Офіс PlayStation Україна обіцяє офіційний запуск продажів консолі 19 листопада, а деякі ретейлери вже відкрили передзамовлення. Компанія Sony активно підтримує український регіон, локалізує сервіси та стає повноцінним гравцем на ринку. Тож якщо раптом перші постачання PlayStation 5 в Україну будуть незначними, ви однаково зможете придбати її згодом.
Консолі Xbox офіційно не представлені на українському ринку, вони не мають регіональних цін і придбати їх на старті у вас навряд чи вийде. Більше того, сервіси Xbox не працюють на території України, а тому вам доведеться реєструвати обліковий запис деінде. Нещодавно підписаний меморандум між Microsoft та урядом України дає надію на появу консолі й сервісів у нашій країні, однак жодних конкретних планів у компанії наразі немає.
То що вибрати?
Конкуренти й надалі дотримуються своїх тактик: поки Sony вкладається у дорогі ексклюзиви, Microsoft ставить на сервіси та доступність. По обидва боки маємо достойні пропозиції, обирати з яких вам допоможе лише особистий смак. Якщо вам потрібна величезна бібліотека різноманітних ігор за невеликі гроші та найпотужніша консоль для мультиплатформи — Xbox Series X|S повністю задовольнить це бажання. Якщо ж ви не уявляєте свого життя без нової гри про Павука чи Кратоса, то вибір PlayStation 5 здається очевидним. Нове покоління вже на порозі, і в наступні кілька років на індустрію відеоігор чекають фундаментальні зрушення, які перемінять наш ігровий досвід. Тож помічайте дати й готуйтеся до найгарячішого листопада у вашому житті!