Новини

Київський тиждень критики оголосив українську програму

3-й Київський тиждень критики назвав останніх учасників цьогорічної програми, що увійшли в секцію українсько панорами. Між тим, серед лайн-апу є і зразки світового кінематографу. Українська програма побудована навколо двох фестивальних хітів цього року – драми «Додому» Нарімана Алієва та комедії «Мої думки тихі» Антоніо Лукіча. Режисери стрічок спеціально обрали для своїх робіт фільми-референси, які перегукуються тематично та стилістично.

Кожне нове покоління радше відштовхується чи навіть відхрещується від попереднього, і саме нову хвилю нашого кіно можна було б назвати перезавантаженням та розривом. Але ми не поспішаємо поривати зв’язки, тому режисери самі знайшли паралелі до власних фільмів як серед українського, так і серед світового кіно. Кінотриптихи, що вийшли, – спроба розширити контекст сучасного українського кінематографа.

– коментують куратори фестивалю.

Нагадаємо, “Додому” Нарімана Алієва був представлений на Каннському кінофестивалі в програмі “Особливий погляд”. Це драматична історія кримсько-татарською мовою про підлітка та його батька, які отримують тіло старшого брата протагоніста, що загинув в АТО. Герої намагаються доставити його на територія Криму аби поховати там за мусульманськими традиціями. Картина отримала Гран-прі Одескього кінофестивалю.

У зв’язці з “Додому” на Тижні критики буде представлена стрічка «Відчуження» (2002) турецького режисера Нурі Більге Джейлана. Фільм розповідає про двох дуже різних чоловіків, які за збігом обставин опиняються в одній квартирі у зимовому Стамбулі. У Каннах «Відчуження» здобуло Гран-прі та премію за найкращу чоловічу роль.

Наріман Алієв:

Фільм “Відчуження” є референсом мого життя, коли з невеликого кримського села я приїхав у велике місто в пошуках світлого майбутнього. Поневіряння засніженими вулицями, нерозділене кохання, наївність і почуття, що ти тут чужий, мені напрочуд знайомі. І це почуття гідності, яке не дозволяло мені кинути все і повернутися додому.

Другою картиною-референсом став “Бич Божий” (1998) Олега Фіалка – майстра Нарімана Алієва під час навчання. Фільм розповідає про колишніх однокласників, вокзального злодія та успішного чиновника, які випадково зустрічаються 30 років після закінчення школи.

В свою чергу “Мої думки тихі” Антоніо Лукіча вперше був показаний у секції East of West Міжнародного кінофестивалю у Карлових Варах, де отримав Спеціальну премію журі. На ОМКФ картина також удостоїлась кількох нагород, серед яких приз глядацьких симпатій, премію FIPRESCI за найкращий український фільм, премію за найкращу акторську роботу (Ірма Вітовська) та спеціальну згадку журі (Андрій Лідаговський). Це історія про молодого звукорежисера, для якого запис голосів закарпатських тварин може стати шансом переїхати до Канади. Однак це завдання виявляється набагато складніше, коли головним супутником у новій роботі стає його мама.

Першим фіьмом, на який посилатиметься Лукіч, став «Паперовий Місяць» (1973) – класична голлівудська трагікомедія Пітера Богдановича про поневіряння шахрая та маленької дівчинки за часів Великої депресії.

Антоніо Лукіч:

“Паперовий Місяць” я стабільно переглядаю один раз на рік, без прив’язки до дати. Якщо є таке поняття як настільна книга, то це мій настільний фільм.

Завершатиме триптих «Довгі проводи» – третя повнометражна робота української режисерки Кіри Муратової про матір, яка не може змиритися із дорослішанням сина. Стрічка була створена у 1971 році, але вийшла на екрани лише у 1987 – у цьому ж році на Міжнародному кінофестивалі у Локарно «Довгі проводи» були нагороджені премією FIPRESCI.

У рамках фестивалю також запланована програма дискусійних зустрічей, присвячених кіно: панельна дискусія «Як Новий Голлівуд змінив американське кіно» та презентація третього тому «Антології української кінокритики 1920-х років», організована спільно з Національним центром Олександра Довженка.

3-й фестиваль «Київський тиждень критики» пройде у кінотеатрі «Жовтень» з 24 по 30 жовтня 2019. На фестивалі діє система абонементів, їх вартість – 350 (денний) та 600 (повний) гривень. Продаж триває на сайті фестивалю.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: