Houston, we have a problem: як коронавірус вплинув на світову кіноіндустрію

Ні, ми не панікуємо і не намагаємося хайпити на темі коронавірусу, але правда така, що індустрія розваг по всьому світу зазнає впливу від китайського вірусу пневмонії. Відміна кількох прокатних релізів у Китаї — зрозумілий захід безпеки. Втім, коли під питанням стоїть один з найбільших кінофорумів світу, стає зрозуміло, що справа серйозна. Отже розбираємо лише факти та цифри — які глобальні зміни в індустрії кіно вже встигла спричинити хвороба.

Зупинка китайського кіновиробництва та прокату

Найперше і найлогічніше, що зробила китайська влада, коли вірус набув масового характеру в середині січня, — закрила місця масових заходів, куди в тому числі входять і кінотеатри. В цілому в Китаї тимчасово припинило працювати близько 70 тисяч кінотеатрів. Це вже величезна фінансова втрата, посудіть самі: у період з 24 січня по 23 лютого, коли святкувався китайський Новий рік, квитків було продано лише на 4,2 мільйона доларів, згідно з даними The Hollywood Reporter. У ті ж часові рамки минулого року дохід від квитків досяг 1,76 мільярда доларів.

При цьому великі китайські студії добровільно відклали релізи місцевих картин. У китайських кінотеатрах в ці дні повинні були вийти «Жіноча волейбольна збірна», «Служба порятунку», «Загублені в Росії», «Детектив з Чайнатауна 3», «Авангард», «Ведмеді-сусіди: Світ диких тварин» і «Цзян Цзияна: Легенда про обожнювання».

Кінотеатри Японії, Південної Кореї та Італії — три інші основні центри спалаху коронавірусу — також демонструють величезний спад відвідування кіно. Згідно з даними експертів, які опублікували в Variety, світова кіноіндустрія може втратити близько 5 мільярдів доларів цього року, тому що аби оклигати від таких фінансових втрат знадобиться як мінімум 3-4 місяці для стабілізації ринку щойно масовість захворювання піде на спад.

Тим часом багатьом китайським компанія довелося відмовитися від Берлінале, як і від решти індустріальних заходів по всьому світу. Втім Цзя Джанке («Дотик гріха», «Попіл — найчистіший білий») — один з найвідоміших китайських режисерів у фестивальних колах все ж відвідав Берлін, де розповів про затримку зйомки нового фільму через коронавірус: «Ми хотіли знімати у квітні, враховуючи, що історія відбувається навесні та влітку, але тепер доведеться перенести виробництво на цілий рік. Можливо, ми напишемо вже новий сценарій».

Перенесення голівудських релізів

Китай — другий за величиною кіноринок за межами Північної Америки. Прокат на його території відіграв ключову роль в успіху таких франшиз як «Месники» та «Форсаж», рівно як і допоміг доволі прохідним, але багатобюджетним блокбастерам хоча б трохи стати на ноги після невтішного прокату на батьківщині. В цілому, коли мова йде про світовий бокс-офіс, будьте впевнені, мається на увазі перш усього широкий реліз на китайському великому екрані. Так в січні були відмінені прем’єри «Доктора Дуліттла», «1917» і «Кролика Джоджо». У лютому в Китаї також повинен був нарешті вийти «Геллбой» і «Їжак Сонік», але їхні реліз довелося скасувати.

Перш ніж піти з посади глави Disney, Боб Айгер оголосив ще одну невтішну новину — китайська прем’єра live-action адаптації «Мулан» відкладена на невизначений період. В той же час американський реліз фільму відбудеться як і заплановано — 27 березня. Для Disney прокат у Китаї критично важливий: чотири релізи компанії «Король Лев», «Аладдін», «Чаклунка: Володарка тьми» і «Дамбо» в цілому зібрали в Китаї 245,3 млн доларів. Студія покладала великі надії на «Мулан» ще й через те, що це кіно за своїм сюжетом створене з прицілом саме на китайський ринок. Isn’t it ironic.

17 лютого стало відомо про відміну великої прем’єри нової частини бондіани «Не час помирати», яка мала відбутися у Пекіні. Universal не просто скасували червону доріжку з Деніелом Крейгом, Леєю Сейду, Рамі Малеком та рештою акторського складу, а в цілому відклали вихід фільму в Китаї. Між тим, вже 4 березня продюсери бондіани Майкл Дж. Вілсон та Барбара Брокколі разом з MGM та Universal заявили, що взагалі переносять світовий реліз з квітня на листопад. У заяві продюсери написали, що доволі дороге рішення було прийняте «після ретельного розгляду ситуації на світовому ринку кінотеатрів».

До того ж кількома днями раніше на фансайті бондіани MI6-HQ.com з’явився відкритий лист, в якому Джеймс Пейдж, співзасновник сайту, та Девід Лей, засновник ще одного ресурсу про Джеймса Бонда під назвою thejamesbonddossier.com, закликали EON Productions, MGM та Universal затримати вихід фільму до літа. «Це просто фільм, — написали вони. — Здоров’я та благополуччя шанувальників у всьому світі важливіші. На цей фільм ми всі чекали понад чотири роки. Ще кілька місяців не зашкодять якості фільму та лише допоможуть в прокаті фінальному виходу Деніела Крейга».

Наступні великі прем’єри весни — «Чорна вдова» (30 квітня) та «Форсаж 9» (24 травня), які так само можуть посунутись у прокатному графіку.

Зупинка зйомок по всьому світу

Невідзняте кіно страждає не менше за готові фільми. Зйомки сьомої частини франшизи «Місія нездійсненна» мали відбуватися у Венеції протягом семи тижнів. 28 лютого студія Paramount повідомила про припинення зйомок після того, як кількість підтверджених випадків коронавірусу в Італії перевищила 100. «З огляду на турботу про нашу знімальну команду та рекомендацію місцевого венеціанського уряду припинити громадські збори у відповідь на загрозу коронавірусу, ми змінюємо план виробництва». Реаліті-шоу The Amazing Race на CBS зняло лише три епізоди свого 33-го сезону у Великобританії, коли канал оголосив, що припиняє виробництво допоки ситуація з коронавірусом піде на спад.

Поки оголошено лише про два випадки зупинки зйомок, але нагадаю, що наразі серед найгучніших проектів на стадії міжнародних зйомок історична драма The Last Duel Рідлі Скотта (Франція, Ірландія), шпигунський триллер 355 з Джесікою Честейн, Маріон Котіяр та Люпітою Ніонго (Франція, Англія, Марокко) та третя частина динозавро-франшизи Jurassic World: Dominion з Крісом Пратом (Канада, Англія, Мальта).

Netflix лише готуються знімати шпигунський трилер Red Notice з Двейном Джонсоном, Райаном Рейнольдсом та Галь Гадот, але компанія вже змушена міняти плани щодо зйомок в Італії. Наразі виробництво почалося в Атланті, США.

Тайка Вайтіті та Пон Джун Хо в аеропорті

Відміна івентів

UPD: Зранку 7 березня стало відомо, що мультимедійний фестиваль SXSW таки скасовано. Він повинен був пройти в Остіні з 13 по 22 березня. Таке відбувається вперше за 33 роки існування заходу. Організатори пручалися до останнього, однак коли цифра заражених в Техасі сягнула 17, тиск суспільства став занадто високим. За оцінками мера, місто втратить близько 350 мільйонів доларів — саме стільки в 2019 році заробили на туристах, що приїхали на SXSW.

Оригінальний текст: Незважаючи на заклики скасувати мультимедійний фестиваль SXSW після спалаху коронавірусу, станом на 6 березня форум таки відбудеться, але не зовсім у тому вигляді, в якому був запланований. Ряд компаній скасували плани їхати в Остін (де відбувається SXSW), серед яких генеральний директор Twitter Джек Дорсі та десятки спікерів з Facebook.

4 березня Variety повідомили, що Netflix скасував покази чотирьох документальних картин і одного художнього, а також панельну дискусію приурочену до виходу шоу Black Excellence, в якому знялися Кенія Барріс і Рашида Джонс. Apple, які планували прем’єру двох оригінальних серіалів і документального фільму про Beastie Boys Спайка Джонза, також не приїдуть. Amazon Studios також скасували всі свої події в рамках SXSW. Вже наступного дня HBO, Turner та Warner Bros оголосили у своїй заяві, що в якості запобіжних заходів «вирішили, що краще не відвідувати SXSW».

Панельна дискусія по серіалу Supernatural, який виходить на CW (мережа, яка належить WarnerMedia), вже вилучена з розкладу SXSW. Серед інших анонсованих подій які не відбудуться — зустріч з шоураннером «Вартових» від HBO Деймоном Лінделофом, а також авторами саундтрку Трентом Резнором та Аттікусом Россом та розмова з Робіном Тедом, шоураннером телевізійного шоу A Black Lady Sketch Show від HBO.

28 лютого, через кілька годин після повідомлення про перший зафіксований випадок коронавірусу в місті Канни, оргкомітет кінофестивалю дав коментар Variety, що «на сьогоднішній день висловлювати припущення щодо події в середині травня рано». Співробітники фестивалю продовжуватимуть підготовку до заходу, згідно з заявою, в якій уточнюється, що вони «вживатимуть усіх необхідних заходів, спрямованих на забезпечення захисту усіх присутніх».

5 березня французький уряд продовжив заборону на масові зібрання (понад 5000 осіб) до 31 травня. При цьому представники фестивалю кажуть,що їх ця заборона не торкнеться, тому що Каннський кінофестиваль, мовляв, таку кількість людей не збирає. 

Тим часом MIPTV Media Market індустріальна подія для телевізійників, яка повинно було пройти в кінці березня у Франції, скасована, а квітневий фестиваль Canneseries, присвячений серіалам, відклали на жовтень.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: