Иван Зинченко
Иван
Зинченко

Серіал The Expanse – єдина надія любителів космічної фантастики?

З 2011 року письменники Деніел Ебрахам і Тай Франк під псевдонімом Джеймс Корі майже щорічно радують любителів фантастики черговим романом серії The Expanse (Простір). У 2020 році вийде останній 9-й том, а з 2015 року виходить однойменний серіал. Спершу він з’явився на сервісі SyFy, який закрив шоу після трьох сезонів. Втім, активна фанбаза всесвіту Простору сприяла тому, що права викупив Амазон і в грудні 2019 року вийшов 4-й сезон. А ще до його прем’єри шоу продовжили на 5-й рік.

Варто відзначити, що зараз, на жаль, серіалів на тему космосу і наукової фантастики надзвичайно мало, а якісних ще менше, тому Простір для багатьох залишається чи не єдиною можливістю дивитися контент в цьому жанрі.

Сценаристи пішли логічним шляхом, зумівши зацікавити як тих, хто читав книги, так і новачків The Expanse. Серіал, в цілому, йде по сюжету книг, але не «page by page». Збережені всі власні імена, ключові події і прізвища героїв, але є чимало змін. Я почав дивитися перший сезон після прочитання 4-х книг, і мені все одно було цікаво. Цікаво не тільки спостерігати за розвитком подій, а й за тим, чи збігаються головні герої з моїми уявленнями про них після книг.

Коротко про сюжет без спойлерів

Віддалене майбутнє нашої Сонячної системи. Є три великих гравці: Земля, Марс і Союз Зовнішніх Планет (СЗП, Belters). Земля, природно, найдавніша, з неї почалася колонізація всієї системи. Політики планети (держав як таких немає, замість цього загальний орган ООН) вважають себе шерифом і хочуть все контролювати. Марс. В рамках колонізації група людей оселилася на цій планеті і почала процес її терраформування заради перетворення в квітучий сад.

Це завдання стало основним в житті для багатьох поколінь марсіан. На момент старту книг/серіалу терраформування ще далеко не завершилося. Марсіани не дуже полюбляють землян, так як тим на Землі базові речі (чисте повітря, моря, ліс – природа в цілому) дісталися просто так і вони це не цінують (хороша відсилочка на нашу сучасність), а марсіани з покоління в покоління намагаються привести свою планету в порядок. І жителі Поясу. Для освоєння космосу потрібні величезні ресурси, і Земля з Марсом добувають їх на віддалених планетах, астероїдах, космічних станціях, які склали Пояс (Belt). За довгі роки там сформувалася своя горда нація, яка ненавидить землян і марсіан ще більше, ніж Земля і Марс не любить один одного.

Природно, Белтерс вважають, що «великі планети» їх всіляко пригнічують і просто викачують ресурси. Незважаючи на деякі банальні ходи, і в книгах, і в серіалі авторам вдалося показати суттєві відмінності між фракціями. Вони дійсно різні, у них свої інтереси і в цей світ віриш. Все побудовано більш-менш логічно, і на такий каркас можна натягнути гарну історію.

Звичайно, яке протистояння без військової присутності. У Землі найчисленніший космічний флот, тоді як у Марса кораблів менше, але вони випереджають конкурентів у своїй технологічності. У Союзу Зовнішніх Планет як такого свого флоту немає, але у них є ресурси, без яких Земля і Марс не виживуть. Такий крихкий баланс між фракціями.

І цей баланс порушує «протомолекула» – щось незрозуміле, яке прийшло з-за меж Сонячної системи. Звучить, можливо, банально, але і автори книг, і сценаристи серіалу все непогано продумали, і сюжет виглядає досить міцно, без великих дір.

В центрі ж історії знаходиться команда відносно невеличкого космічного корабля під керівництвом капітана Джеймса Холдена. Спершу, особливо в серіалі, головний герой сприймається тільки як досить плаский персонаж типу того, який сам врятує галактику, переможе всіх поганців і закохає в себе найкрасивіших дівчат.

Але в книзі, а потім і в серіалі (не без невеличкої дози пафосу) Холден розкривається як цікавий герой, який приймає складні рішення та несе відповідальність не тільки за свою команду. Інші члени команди мають свої непогано прописані характери, а особливо цікавою є історія землянина Холдена і його дівчини Наомі Нагати родом с Поясу.

Загалом, як для серіалу про космічну фантастику, з головними героями, мотивацією і характером все в порядку.

Про 4-й сезон

Це перший сезон під керівництвом Амазону. Видно, що новий власник шоу явно докинув грошей. Не можна сказати, що перші три сезони виглядали бюджетно, проте вливання коштів помітне – більш соковита графіка і кілька досить відомих акторів додають шоу солідності. Варто відзначити скорочення кількості серій. Якщо 2-3 сезони виросли до 13 серій кожен, то Амазон вклався в 10 епізодів.

Події розвиваються по 4-й книзі циклу Пожежа Сіболи, але тим, хто читав серію, буде помітно, як сценаристи закидають відсилочки до 5 і 6 томів. Дії сезону відбувається як на новій колонізованій планеті, так на різних космічних кораблях.

Акторський склад головних героїв (команди Джеймса Холдена), в цілому, не особливо відомий (точно не дуже відомий на момент старту серіалу у 2015). У першому сезоні видно, як деякі не дуже досвідчені актори ще притираються один до одного, але до 4-го сезону вони сформували хороший склад, який дійсно можна асоціювати з книжковими героями. У фанатів книг вони точно не повинні викликати дискомфорт.

Більш ніж гідний склад акторів «другого плану». У першому сезоні ненадовго з’являється Джонатан Бенкс (відомий багатьом за ролями в Breaking Bad і Better Call Saul), а з 1-го по 4-й сезони все більше екранного часу отримує Джаред Харріс, який зараз надзвичайно популярний (The Crown, The Terror, Chernobyl, Carnival Row).

А одним з найхаризматичніших персонажів в серіалі став детектив Джо Міллер, якого на екрані втілив Томас Джейн. 50-річному актору здорово вдалося зіграти самотнього детектива, який круто вміє носити капелюх і в цілому сильно віддає нуарностю.

Особисто мені в 4-му сезоні дуже сподобалися лідери Поясу у виконанні Кари Гі і Девіда Стретейрна. Особливо круто виклався 71-й річний Стретейрн, який грає досвідченого космічного пірата. Його тандем з Гі дуже запам’ятовується.

Загалом, можна сміливо називати Простір головним на цей момент серіалом в жанрі наукової (космічної) фантастики. Непоганий сюжет, заснований на популярній серії книг, помітна допомога самих авторів в якості консультантів, міцний акторський склад і солідний бюджет роблять The Expanse чи не обов’язковим до перегляду всім любителям жанру.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: