10 найкращих серіалів року за версією редакції Vertigo
Продовжуємо підводити підсумки 2021 року! Слідом за фільмами, які ми обговорили та описали, говоримо та пишемо про серіали. Подкаст про 10 найкращих і ще багато хороших серіалів слухайте на всіх подкаст-платформах і ось тут:
Як і у випадку з фільмами, текстова версія є не просто розшифровкою, а самостійним матеріалом, який підсумовує наші розмови і збирає остаточний топ-10, складений за звичною для редакції практикою.
Жорстоке літо
Дивитися: Amazon
«Жорстоке літо» — ідеальний серіал для людей, яким під час карантину не вистачало чогось напруженого, емоційного та ностальгічного. Події цього підліткового детективу паралельно розгортаються у трьох часових вимірах — влітку 1993-го, 1994-го та 1995-го років. Завдяки цьому стилістичному прийому доволі нескладна загадка перетворюється у справжню головоломку, яку глядач намагається скласти докупи аж до фінального епізоду. Що об’єднує головних героїнь серіалу? На що підлітки готові заради популярності та впливу на однолітків? Можливо, відповіді часом виявляються менш цікавими за самі запитання, але драматизму серіалу точно не бракує.
Локі
Дивитися: Disney+
Найамбітніший серіал MCU на цей час включив у себе подорожі в просторі і часі, дослідження концепції мультивсесвітів, показав жіночу версію Локі у виконанні Софії Ді Мартіно, а також не зміг змусити Овена Вілсона сказати «wow». Незважаючи на масштаб, шоу з Томом Гіддлстоном задовольнило і глядачів, і критиків.
Єдиний не-міні-серіал MCU вже отримав продовження на другий сезон. Воно й не дивно, адже фінал подарував один з наймасштабніших кліффгенгерів у історії і затизерив неймовірно інтригуючого антагоніста, Того, хто залишається, у виконанні Джоната Мейджорса.
Це гріх
Дивитися: BBC
Мінісеріал Рассела Т. Девіса (найбільш відомого як шоуранера, який перезапустив «Доктора Хто») розповідає про компанію друзів-геїв та їхнє життя в Лондоні у вісімдесяті роки, у розпал епідемії ВІЛ/СНІДу. Втім, серіал не можна просто прирівняти до дорогої соціальної реклами про те, наскільки жахливим може бути СНІД. Це майстерне поєднання драми та комедії, яке дуже контрастно протиставляє яскравий світ, у якому живуть герої, кошмару повільного згасання від смертельної хвороби.
Так само різнобарвними вийшли в серіалі й персонажі: від експресивного й провокативного Річі до соромʼязливого й невпевненого в собі Коліна. Проте Девіс не дозволяє своїм героям грати тільки одну ноту, і всього за пʼять серій вони встигають розкритися багатьма сторонами. Оскільки події серіалу розгортаються впродовж 10 років, нам показують не тільки еволюцію головних героїв, але й зміну їхнього ставлення до СНІДу: від заперечення хвороби до соціального активізму.
Опівнічна меса
Дивитися: Netflix
Новий серіал Майка Фленеґана на Нетфліксі отримав дещо змішані відгуки (в тому числі і всередині нашої редакції), передусім тому, що відрізняється від його попереднього доробку. І «Привиди будинку на пагорбі», і «Привиди маєтку Блай» — це передусім горори, причому перший з них ще й справді страшний. А от «Опівнічна меса» — це скоріше драма з елементами містики, яка не дуже-то й хоче лякати глядачів.
Якщо ж оцінювати «Месу» без зайвих порівнянь, то це надзвичайно ефектне дослідження релігійності та залежності в декораціях маленького острівця, де місцевий священник переплутав вампіра з ангелом. Чим не ідеальна ілюстрація до словосполучення «сліпа віра»?
Хитрощі
Дивитися: HBO Max
Історія про робочі стосунки двох комедіанток, модернової гіпстерки та легендарної стендаперки, запам’ятовується через кілька причин.
Перша — акторська гра Джин Смарт і її неймовірна харизма. Друга — чудова хімія між нею та Ганни Ейбіндер. Третя — майстерний сценарій, який і встигає дослідити характери обох героїнь, і підкинути кілька вдалих жанрів на одну серію, і чітко контролювати рівень драми в шоу. Четверта — ситком формат у 30 хвилин на серію, який робить «Хитрощі» ідеальним для бінджвотчу. Насолоджуйтеся, якщо пропустили!
Мейр з Істтауна
Дивитися: HBO Max
Провінційний детектив можна вже відносити до окремого жанру на НВО, настільки вправно компанія його опанувала: будь то спекотна Луїзіана у «Справжньому детективі» чи не менш спекотне Міссурі у «Гострих предметах». Цього разу нас переносять у засніжену Пеннсильванію, де Мейр, найкраща детективка маленього Істтауна, уже більше року не може знайти викрадену дівчину. Коли іншу дівчину з цього містечка знаходять вбитою, з Філадельфії надсилають нового детектива, який має допомогти Мейр нарешті напасти на слід.
«Мейр з Істтауна» вміло поєднує детективну складову, яскравих персонажів та надзвичайні акторські роботи усього касту: від Кейт Вінслет у головній ролі (яка виграла за неї «Еммі») до Евана Пітерса та Джуліенн Ніколсон у ролях другого плану (які теж отримали «Еммі» за свою роботу). Оскільки серіал зачіпає не дуже прості теми — подружню зраду, торгівлю людьми, кризу опіоїдів — сценарист Бред Інґлсбі додав у нього достатньо комедії, щоб не увігнати глядачів у глибоку депресію. І хоча цей серіал не можна радити для того, щоб підняти комусь настрій, це все одно надзвичайно ефектна робота на перетині жанрів.
Вбивства в одній будівлі
Дивитися: Hulu
Затишний осінній детектив — дуже специфічна тема, за яку в наш час рідко хто береться. Два роки тому про популярність цього піджанру нагадав Раян Джонсон з «Ножами наголо», а цього року успіх розвинув серіал «Вбивства в одній будівлі».
Попри комедійні очікування від серіалу з Стівом Маптіном, Мартіном Шортом і Селеною Гомез в головних ролях, шоу швидко набуває драматичного забарвлення, а ближче до фіналу знаходить хиткий баланс, приправляючи історію щедрою порцію сюжетних поворотів. Додайте нью-йоркську атмосферу листопада-грудня та богемні інтер’єри й отримаєте ідеальний осінній серіал, який, на щастя, ще й отримав продовження.
Соколине око
Дивитися: Disney+
Після візуального розмаху «ВандаВіжна», масштабу «Локі» й потужного екшну «Сокола і Зимового солдата», «Соколине око» здавався на їх фоні гидким каченям, від якого очікували хіба різдвяної атмосфери.
Занижені очікування зіграли серіалу на руку — за шість серій він встиг здвивувати чудово прописаними персонажами, веселим екшном, жартами та кількома важливими подіями для MCU. Різдвяна атмосфера виявилася вишенькою на торті, яка прикрасила пригоди Клінта і Кейт у дуже «марвелівському» Нью-Йорку.
Аркейн
Дивитися: Netflix
Розширення відеоігрової франшизи на анімацію стало для цього року ледь не трендом — після успіху «Каслванії», свої серіали випустили Dota 2 і League of Legends. Але якщо від перших ми отримали гарно зроблене аніме, то Riot Games змогли вразити навіть авдиторію, взагалі не знайому з грою.
«Аркейн» захоплює сюжетом, світобудовою та найголовніше — анімацією, яка впевнено переймає досвід повнометражок Sony («Людина-павук: Навколо всесвіту» і «Мітчелли проти машин») у створенні максимально яскравої та динамічної картинки. Серіал сміливо поєднує 2D і 3D анімацію, грається з освітленням, монтажем та кольором, суттєво розширюючи рамки серіальної анімації. Якщо тренд продовжиться у 2022 році, то можна буде вже починати говорити про початок нової епохи.
Спадкоємці
Дивитися: HBO Max
Перший сезон «Спадкоємців» зібрав скромні рейтинги, але захопливі відгуки критиків, які пророкували серіалу велике майбутнє. Другий сезон трішки додав авдиторії, не втративши захвату рецензентів — серіал уже претендував на місце в найкращих шоу десятиліття. Від третього сезону очікували продовження тенденції і бажали втриматися на рівні. Результат вийшов дещо неочікуваний.
Рейтинги знову підросли (для серіалів ріст рейтингів з року в рік — не дуже звична ситуація), а критики зі здивуванням відзначили, що серіал став ще кращим. Шоураннер Джессі Армстронг примудрився обернути вічний скепсис у дитяче захоплення — рецензенти після кожної серії вражалися роботою акторів і сценаристів, а фінал сезону знову став «можливо найкращим сюжетним поворотом року». Страшно подумати, що буде у наступному сезоні, якщо «Спадкоємці» втримаються на своєму рівні.